wtorek, 21 maj 2019 15:26

Bochnia. Henri Matisse na wystawie w Kinie Regis

Napisał

23 maja 2019 r. o godz. 19:00 w Kinie Regis odbędzie się projekcja kolejnego odcinku cyklu "Wystawa na ekranie". Tym razem, będzie on poświęcony będzie francuskiemu malarzowi i najsłynniejszemu przedstawicielowi fowistów - Henriemu Matisse.

Dokument pokazuje kolekcję Henri’ego Matisse’a z najważniejszych muzeów na świecie: londyńskiego Tate Modern i nowojorskiego MoMA. Za kulisy wystawy widzów zabierze dyrektor galerii Tate – Sir Nicholas Serota, eksperci i przyjaciele Matisse’a, którzy opowiadają o okresie, w którym tworzył wspaniałą serię gwaszy-wycinanek (gouachesdécoupés). Kuratorzy londyńskiego galerii, zafascynowani abstrakcjonistycznymi eksperymentami Matisse’a, postanowili dokonać niezwykłego kolażu – muzyki, tańca i malarstwa. Muzykę do filmu skomponował światowej klasy jazzman Courtney Pine.

Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek. Film pokazuje również zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse’owskich wycinanek oraz występ muzyka jazzowego – Courtney Pine’a, który stworzył utwór odwołujący się do złotego wieku Bebopu i jazzu oraz do improwizowanych rytmów, do których Matisse porównywał swój sposób pracy w czasie tworzenia wycinanek.


Henri Matisse. Wycinanki (97 minut)
/Wystawa na ekranie/ reż.: Phil Grabsky
23.05.2019, godz.19.00
Kino Regis, duża sala, bilety: 20 zł.

Fot. i inf.: BK Kino Regis

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.