poniedziałek, 10 czerwiec 2019 16:47

Łąkta Dolna. Miejscowa szkoła świętowała jubileusz 130-lecie istnienia [Zobacz zdjęcia i video]

Napisał

2 czerwca 2019 roku w Łąkcie Dolnej odbyły się uroczyste obchody 130-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi.

Na uroczystość, którą połączono z Festiwalem Piosenki Dziecięcej "Ja po prostu mam talent" (także jubileuszowym bo dwudziestym), społeczność szkolna zaprosiła wielu gości, m. in: Starostę Bocheńskiego - Adama Kortę, poprzedniego - Józefa Nowaka i obecnego Wójta Gminy Trzciana - Cezarego Stawarza (absolwent tej szkoły) , radnych powiatowych: Wiesława Kuklę i Jerzego Błoniarza, także absolwentów, radnych gminnych, dyrektorów szkół itd.

Zaproszeni zabierając głos podkreślali, jak ważna jest rola szkoły w środowisku lokalnym, gratulowali pięknego jubileuszu i życzyli jej dalszego rozwoju.

Zarys historii szkoły w Łąktcie Dolnej został zawarty w okolicznościowym wydawnictwie pt. "Na tradycjach przeszłości budujemy przyszłość. 130-lecie szkoły w Łąkcie Dolnej".

Zainteresowani mogli obejrzeć wszystkie kroniki szkolne, podczas wystawy poświęconej historii placówki i festiwalowi. Wśród nich również tę najstarszą, w której można było przeczytać pierwsze zdania w niej zapisane: „Naukę w Szkołe w Łąkcie Dolnej rozpoczęto 1 września 1889. Pierwszym nauczycielem była p. Władysława Błoniarz, ale nie w budynku szkolnym (...) ale w wynajętym. Była to mała izdebka - nauka więc odbywała się półzmianowo czyli była podzieloną. Pożal się Boże jaka to była klasa - w zimie zaduch okropny a w lecie upał niezmierny gdyż ani chwilę nie można było otworzyć okna, ani drzwi, bo na drugiej stronie mieszkał gospodarz, który miał dom bez komina”. Wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród absolwentów szkoły. Przygotowano także prezentację zdjęć dokumentujących działalność jubilatki.

Zgromadzeni na uroczystościach mieli także możliwość obejrzenia montażu słowno-muzycznego. Jego autorami byli aktualni uczniowie szkoły. W swojej prezentacji przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii łąktowej placówki, a także przedstawili kilka humorystycznych scenek z jej codziennego.

Na jubileuszowej imprezie nie mogło zabraknąć tortu ,przygotowanego specjalnie na tę uroczystość. Zgromadzeni następnie obejrzeli pokaz taneczny, który poprzedził koncert zespołu „Power Play". Całość obchodów zwieńczył pokaz sztucznych ogni, natomiast świętowanie zakończono tańcami pod gołym niebem.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video i galerii zdjęć.

 

Inf. i fot.: UG Trzciana (Tadeusz Olszewski)

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.