wtorek, 18 czerwiec 2019 14:13

Bochnia. 415 młodych judoków walczyło 250 metrów pod ziemią

Napisał

Za nami XXII edycja Międzynarodowego Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia. W dwudniowych zawodach (15-16 czerwca) walczyli judocy z 8 państw: Austrii, Chorwacji, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy i oczywiście Polski. W sumie, w dwóch komorach solnych, na 5 matach, 250 metrów pod ziemią, walczyło 415 młodych judoków z 51 klubów.

Na początku uczestników XXII Międzynarodowego Turnieju Judo w Kopalni Soli Bochnia przywitała pani Sabina Bajda dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni i wiceprezes Krakowskiego Okręgowego Związku Judo. Na uroczystości otwarcia obecni byli gospodarz Kopalni, prezes Zbigniewa Rojka, Maria Tworzydło, prezes Towarzystwa Sportowego MOSIR Bochnia i Bogumiła Sroka-Barbach, wiceprezes TS MOSIR Bochnia.

Wydarzeni zainaugurowało wprowadzenie pocztu sztandarowego z flagami krajów uczestników zawodów i odegranie hymnu narodowego. Całość uświetniła swoim występem grupa New Fresh z Dance & Fitness Studio pod przewodnictwem Katarzyny Czachurskiej. Po części oficjalnej nadszedł czas na rozpoczęcie zawodów.

Walki odbywały się na pięciu matach w dwóch komorach solnych. W sobotę mogliśmy oglądać walki drużynowe, w których uczestniczyli judocy z rocznika 2006 i młodsi. Do rywalizacji swoje zespoły zgłosiły kluby Triumfu Kiev z Ukrainy, TJ Mladost RS ze Słowacji oraz AZS Opole, UKS Judo Mysłowice, AZS AWF Warszawa i MOSiR Bochnia. Najmocniejszy okazał się zespół z Ukrainy.

Także w sobotę rozegrane zostały również walki indywidualne chłopców z roczników 2006/07 i 2008/09 oraz dziewcząt z rocznika 2006/07. W pierwszym dniu swoich sił próbowało 250 judoków.

W pierwszym dniu zwycięskim drużynom pamiątkowe puchary, medale i dyplomy wręczała Maria Tworzydło prezes Towarzystwa Sportowego MOSIR Bochnia i Bogumiła Sroka-Barbach wiceprezes TS MOSIR Bochnia oraz Paweł Maślej sędzia główny zawodów. Uroczystość prowadziła Sabina Bajda dyrektor MOSiR Bochnia, a jednocześnie wiceprezes KOZJudo.

Miłym akcentem kończącym pierwszy dzień zawodów był konkurs z nagrodami. Wygrać można było liczne akcesoria sportowe. Zawodnicy mogli też zwiedzić bocheńską Kopalnię Soli. W losowaniu nagród pomagał Maciej Pliszka przedstawiciel Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

W niedzielę walczyli chłopcy z rocznika 2010 i młodsi, dziewczęta z roczników 2008/09 oraz 2010 i młodsze. W drugim dniu zawodów na matach spotkało się 165 młodych judoków.

W drugim dniu stojących na podium dekorowały Maria Tworzydło prezes Towarzystwa Sportowego MOSIR Bochnia, jej zastępca Bogumiła Sroka- Barbach i Dorota Błoniarczyk zastępca dyrektora MOSiR Bochnia. Zwycięzcy indywidualni otrzymali medale, dyplomy i drobne upominki, a zdobywcy I miejsca dodatkowo pamiątkowe tabliczki. Nagrodzeni wyjechali z koszulkami reklamującymi turniej oraz tradycyjnie z solą – pamiątką z Kopalni. Rozdano też liczne gadżety, które mają wpłynąć na promocję miasta Bochnia oraz instytucji i firm wspierających Turniej.

– Dziękujemy wszystkim instytucjom i firmom, które wsparły XXII Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli Bochnia. Warto podkreślić, że wiele z nich pomaga nam od lat w tej tak trudnej pod względem organizacyjnym imprezie sportowej – mówiła Sabina Bajda dyrektor MOSiR Bochnia. – Dziękuję zawodnikom za piękną walkę i gratuluję im oraz ich trenerom zwycięstw! Szczególne podziękowania kieruję do wolontariuszy, starszych judoków i rodziców zawodników bocheńskiej sekcji, którzy z pełnym oddaniem pomagają nam przy organizacji Turnieju. Dziękuję dziennikarzom, relacjonującym zawody i kibicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali zawodników do walki. Zapraszam wszystkich za rok, jak zwykle w trzeci weekend czerwca. – powiedziała dyrektor.

Bochnianie w Turnieju zdobyli cztery złote medale, jedno srebro i sześć brązów oraz siedem V i jedno VII miejsce. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy jako klub III miejsce, tuż po Judo Simba z Redy (II miejsce) i bardzo mocnemu w tym roku Triumfowi z Kijowa.

Nad walką naszych zawodników czuwali trenerzy: Grzegorz Maj, Sebastian Serwiński, Waldemar Kowalski i Wojciech Tworzydło.

Zawody oceniało 16 sędziów pod przewodnictwem Pawła Maśleja.

I miejsce:

Katarzyna Alfawicka w kat. U10-27

Hubert Płachczyński w kat. U12-60

Julia Rybka w kat. U14-36

Michał Budzyn w kat. U14-50

II miejsce:

Mariusz Maj w kat. 10-38

III miejsce:

Wojciech Kluz w kat. U9-28

Filip Krążała w kat. U10-23

Konrad Krzywda w kat. U10-44

Samuel Stawiarz w kat. U12-33

Dominika Miś w kat. U12-40

Bartosz Król w kat. U14-42

V miejsce:

Ksawery Trojan w kat. U10-26

Liwia Trojan w kat. U10-27

Arwena Sobaś w kat. U10-33

Antoni Jesionka w kat. U10-44

Norbert Alfawicki w kat. U12-30

Oliwia Ulas w kat. U12-36

Michał Ćwik w kat. U14-46

VII miejsce:

Mateusz Kruk w kat. U14-42

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Partnerami Turnieju były następujące firmy: Pharma C Food Sp. z o.o., Firma Handlowo-Usługowa DOMEK, TTM Tomasz Tobiasz, Stalprodukt – Wamech Sp. z o.o., Stalprodukt – SERWIS Sp. z o.o., EKOMBUD Skowronek Gazda Sp. jawna, Krakowski Bank Spółdzielczy, CONTIMAX S.A., Master Camp, Komputeria.eu, Sklep i zakład zegarmistrzowski L.J. Kruk, AQUER Spółka Jawna z siedzibą w Bochni, Thai Rolls lody tajskie Bochnia.

Organizatorzy XXII Międzynarodowego Turnieju Judo: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Towarzystwo Sportowe „MOSIR”, Kopalnia Soli w Bochni.

Inf. i i fot.: MOSiR Bochnia

 

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.