Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Proszówki, Rzezawa, Trzciana, Żegocina

Owczarki zostaną funkcjonariuszami Wyróżniony

Owczarki zostaną funkcjonariuszami

Wkrótce będziemy mieć więcej policjantów. I to nie dwu- a czteronożnych. Nowymi kolegami naszych funkcjonariuszy zostaną owczarki niemieckie.

Na razie będzie jeden, ale łącznie mają być trzy. Pierwszy, czarny, już teraz razem ze swoim opiekunem szkoli się w specjalnym ośrodku dla psów, w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach (30 km od Warszawy). 2 pozostałe dołączą do niego jak tylko będzie to (finansowo) możliwe.

Psy na służbie bocheńskiej policji to autorski pomysł nowego komendanta, Tadeusza Stachaka, który najwidoczniej stwierdził, że warto jest mieć takowe na służbie zamiast ciągle wypożyczać je od innych komend.

O szczegółach, w tym o to jakie zadania pełnił będzie owczarek, udało nam się szczegółowo porozmawiać z rzecznikiem prasowym, aspirantem Łukaszem Ostręgą: – Zakupiony owczarek kosztował 7 100 zł. 5 000 zł przekazało na zakup tego psa starostwo powiatowe w Bochni. Natomiast pozostałe 2 000 zł otrzymaliśmy ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji. Pies został zakupiony 24 października 2017 r. z hodowli, a urodził się 10 lipca 2016 r. – wyjaśnia.

– Owczarek o którym mówię jest psem patrolowo-tropiącym. To oznacza, że można go wykorzystać np. do zabezpieczania imprez masowych, czy do normalnego patrolu. Pies jest też środkiem przymusu bezpośredniego, można go użyć w określonych przez przepisy sytuacjach. Jako, że jest to też pies tropiący można go wykorzystać też przy wszelkich zdarzeniach typu kradzieże z włamaniem, zaginięcia. Wytropi on ślady przestępstw czy przestępców, odnajdzie zwłoki, odnajdzie wszelkie powiązane zapachy. Nie będzie się on natomiast zajmował znajdowaniem narkotyków, czy materiałów wybuchowych – tłumaczy.

– W tej chwili owczarek znajduje się wraz z swym opiekunem na półrocznym szkoleniu w specjalnym ośrodku do szkolenia psów policyjnych. Pan komendant chce w przyszłym roku pozyskać jeszcze środki na zakup jeszcze dwóch piesków – informuje.

Zapytaliśmy w tym momencie czy ostateczny zakup dwóch czworonogów będzie zależał od tego jak się sprawdzi pierwszy: – Nie będzie to od tego zależało. Pan komendant już wcześniej wyraził wolę docelowego zakupu trzech piesków, taki jest plan i takie są potrzeby – oznajmia rzecznik.

– Przez ostatni dłuższy czas takich psów w naszej komendzie nie było, a wiadomo, że zdarzają się sytuacje, w której one są potrzebne do poszukiwań, czy do tropienia śladów na miejscu zdarzenia. Są procedury, które nakazują sprowadzanie takiego psa, więc pozyskanie własnych takich piesków dla komendy na pewno ułatwi nam pracę i skróci czas potrzebny na daną czynność. Pies jest dodatkowym funkcjonariuszem, więc na pewno przełoży się na szybkość i jakość naszego działania – na to, że będzie bezpieczniej – tłumaczy.

Aspirant Ostręga wyjaśnił nam przy okazji co się stanie gdy omawiane psy osiągną wiek emerytalny: – Po zakończeniu lat służby psy najczęściej zostają przejęte przez opiekuna, który się nimi zajmował. Zwierzaki na „emeryturę” przechodzą po upływie 9-go roku życia. Oczywiście w grę wchodzą tu też kwestie zdrowotne – taki piesek jest poddawany regularnym badaniom weterynaryjnym, więc jeśli są jakieś przeciwwskazania do pełnienia przez tego psa służby to jest on wycofywany wcześniej. W momencie gdy piesek nie może już pełnić służby jest albo nieodpłatnie przekazywany policjantowi, który się dotąd nim opiekował, albo można też tego pieska sprzedać – wyjaśnia.

A gdzie taki owczarek na co dzień mieszka? – Psy policyjne zazwyczaj są mocno związane emocjonalnie z funkcjonariuszami, którzy są ich opiekunami. Dlatego najczęściej mieszkają razem ze swoim przewodnikiem. Choć mogą też mieszkać na terenie jednostki. Wtedy śpią w odpowiednio do tego przystosowanym kojcu. Tego rodzaju kojec otrzymuje też policjant jeśli woli trzymać zwierzaka u siebie – tłumaczy.

Pozwoliliśmy sobie też zapytać, tak już trochę bardziej „prywatnie”, jak zareagowali policjanci na komendzie na wiadomość, że będą mieli psich towarzyszy: – trudno jest mi wypowiadać się za kolegów. Ale pewnie każdy z nich postrzega owczarka jako zwierzę, jak i zarazem jako funkcjonariusza, który pomoże ludziom i ułatwi nam pracę. Na pewno jest to pozytywnie odbierane zarówno przez funkcjonariuszy, jak i ludzi dookoła nas. Bo trudno jest mi pomyśleć, że ktoś mógłby negatywnie odbierać takiego pieska – kończy rzecznik Ostręga.

ML

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 grudzień 2017 11:05
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8237

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3754

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.