Bocheński weekend z zabytkami pełen wrażeń... Wyróżniony

Kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszyło tegorocznemu, bogatemu programowi weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego. Oprócz wyjątkowych miejsc, ciekawej historii regionu, uczestnicy mogli zasmakować w kuchni regionalnej, udać się na spacer historyczny lub wziąć udział w rajdzie rowerowym.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyła się nasza solna perełka. Pomimo tego, iż była częściowo płatna, 140 m pod ziemię zjechało prawie 900 osób . Moda na zwiedzanie winnic dotarła również w nasz region, czego dowodem były tłumy osób które przewinęły się przez Winnice w Łazach (zwiedziło ją 800 osób) i Chronowie (250).

Dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle wśród małych i tych trochę większych, Muzeum Motyli  (650 osób) i spotkanie z pasjonatem i kolekcjonerem  motylich okazów,  Jackiem Kobielą. Kościółek św. Leonarda w Lipnicy, również chętnie odwiedzano, prawie 350 osób, tyle samo osób odwiedziło ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, znajdujące się na terenie Zakładu Karnego. Dzięki wykonanej przez jednego z osadzonych, makiecie, zwiedzający mogli się przekonać jak wyglądało to miejsce w XVII w, jak również posłuchać o założycielu i fundatorze klasztoru Stanisławie Lubomirskim.

Z weekendowego programu chętnie wybierano spacery tematyczne, a było ich nie mało. Szlakiem Króla Kazimierza Wielkiego zabrała uczestników  Zofia Sitko, ze Stanisławem Mrozem można było podążać szlakiem żydowskim , a z Iwoną Zawidzką odwiedzić cmentarze żydowskie w Bochni i Nowym Wiśniczu. Z Renatą Jonak można było przenieść się w odległe czasu i posłuchać o historii Wiśnicza oraz najważniejszych zabytkach architektonicznych miasta. Spacerem na Kamienie Brodzińskiego można było się wybrać z Katarzyną Matras, a Beata Sowa zabrała przybyłych m.in. szlakiem świętych.
Ciekawy wykład zaproponowało Muzeum Fischera w Bochni, gdzie zaprezentowała się Pamela Grajny opowiadając o trudnej sztuce konserwacji zabytków, czyli jednym z najważniejszych zadań w opiece nad nimi.
Grupa nauczycieli z Małopolski odwiedziła Muzeum Motyli w Bochni, miejsce rozbicia Liberatora w Nieszkowicach Wielkich, kościół w Rozdzielu oraz cmentarz wojenny na wzgórzu Jastrząbka nr 357, na koniec udali się na warsztaty historyczno-kulinarne we Frankówce Małej.
Łącznie z propozycji weekendowego zwiedzania, w tym roku skorzystało około 6700 osób, m.in. z: Wrocławia, Mielca, Krakowa czy Tarnowa. Aby zachęcić do odwiedzin  powiatu przygotowano szereg zniżek, zachęcających do pozostania na dłużej. Z rabatów można było skorzystać w hotelach, restauracjach i kawiarniach.

- Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeżyć kolejny udany weekend, a dzięki wyjątkowym osobom, które angażują się w organizację tego wydarzenia, mogę śmiało potwierdzić , że są kolejne pomysły na przyszłoroczne spotkanie z zabytkami . Dziś przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować, wszystkim ludziom kultury bo bez nich nie byłoby to możliwe – podsumowuje Ludwik Węgrzyn.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Warto dodać że ten autorski projekt powiatu bocheńskiego, realizowany jest od jedenastu lat, a od czterech lat odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Bochni

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA