środa, 31 październik 2018 15:16

Pół wieku Krakowiaków Ziemi Brzeskiej

Napisał

W sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbył się jubileuszowy koncert zespołu Krakowiacy Ziemi Brzeskiej. Istniejący już 50 lat jest najstarszym zespołem folklorystycznym w gminie, obecnie działa pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury. Gościem honorowym spotkania była dawna choreograf i kierownik zespołu Janina Kalicińska. Okolicznościowy list i podziękowania artystom wręczył burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka. Z okazji jubileuszu nakładem Urzędu Miejskiego w Brzesku wydany został folder „50 lat Zespołu Regionalnego Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”, do którego tekst napisała Jadwiga Podolańska.

Zespół powstał w roku 1967, utworzyli go nauczyciele – dzieci i wnuki rodowitych mieszkańców Brzeska, Wierzchosławic, Zaborowa, Szczurowej, Strzelec Wielkich, Borzęcina i Wojnicza – miejscowości o bogatym i żywym folklorze, kultywujących tradycje Krakowiaków Wschodnich. Funkcję kierownika artystycznego i choreografa pełniła folklorystka i pedagog Janina Kalicińska, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, członek Rady Ekspertów przy Ministerstwie Kultury, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga w 1992 roku. Zespół podjął zadanie ochrony dziedzictwa kulturowego Krakowiaków Wschodnich.

Podążając śladami Oskara Kolberga i innych badaczy folkloru tego regionu postanowiono dokonać ponownej rejestracji folkloru muzycznego, tanecznego, zwyczajów, obrzędów, opisów strojów, celem włączenia ich do aktualnie opracowywanych programów widowisk scenicznych, tańców, pieśni (Comber babski, Wesele Zaborowskie, Wesele w karczmie Krakowiaków Wschodnich, Zabawa na odpuście, Zalecanki przechwalanki, Tańce i muzyka Krakowiaków Wschodnich, Krakowiaki ludowe i krakowiak narodowy). Przy pomocy merytorycznej Muzeum Etnograficznego w Krakowie, dokonano rekonstrukcji strojów tego regionu. Szczególną zasługą zespołu jest jego praca edukacyjna wśród młodszego pokolenia oraz pomoc merytoryczno-metodologiczną podczas seminariów, warsztatów i kursów kwalifikacyjnych dla instruktorów folkloru, choreografii i reżyserii widowisk folklorystycznych.

Zespół Krakowiacy Ziemi Brzeskiej uczestniczył w przeglądach i konkursach folklorystycznych regionalnych , ogólnopolskich i zagranicznych – Wojewódzki Przegląd „O krakowski wianek” w Szczurowej, Festiwale Folkloru Ziem Nizinnych w Tarnowie „O pawie pióro”, Brzeskie Spotkania z Folklorem, Ogólnopolskie przeglądy zespołów nauczycielskich w Krakowie i w Warszawie, Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie Częstochowa 1997, Międzynarodowe Festiwale w Finlandii, Jugosławii, Belgii Hiszpanii, Niemczech i Turcji, Festiwale Międzynarodowe CIOFF w Hiszpanii, Słowacji, Turcji, na Węgrzech i w Polsce, w Żywcu i Strzegomiu. Działalność Zespołu została udokumentowana w nagraniach Polskiego Radia w Warszawie, Krakowie, Katowicach i nagraniach TVP. Zespół jest członkiem Stowarzyszenia – Polska Sekcja CIOFF.

Info/foto: UMB

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.