Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

Ostatnie pożegnanie „Popiełuszki z Berestu” Wyróżniony

Ostatnie pożegnanie „Popiełuszki z Berestu”

We Wszystkich Świętych zmarł 76-letni ks. Ignacy Piwowarski z Bucza – nieformalny kapelan Solidarności, który w czasie stanu wojennego wspierał internowanych. Żegnała go cała Polska.

„Popiełuszko z Berestu”, czy „beskidzki Popiełuszko” – to przydomki, które za swojego życia otrzymał ksiądz kanonik Ignacy Piwowarski. Żarliwy patriota i niezłomny antykomunista, który w czasie stanu wojennego, na swojej ówczesnej plebanii - w Bereście koło Krynicy -przyjmował przedstawicieli zdelegalizowanej Solidarności. Spotykali się tam min. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Jerzy Kropiwnicki i Zbigniew Romaszewski. Głosił patriotyczne kazania, a także wspierał walkę o przywrócenie krzyży w szkołach.

„I nie było tak, że się nie bałem. Każdy się boi”

– Ja byłem kapelanem tzn. nie miałem nominacji z ramienia władz kościelnych. To „Solidarność” poprosiła mnie żebym wziął ich w opiekę. Może dlatego, że pomagałem zakładać Związek, byłem takim doradcą. Ludzie w wioskach, czy małych miasteczkach, często wiedzieli, że coś tam się tworzy, ale nie do końca wiedzieli, jak dołączyć, nie mieli kontaktów. Więc przychodzili do mnie – bo byłem już wtedy znany z tego, że na kazaniach się nie czaiłem, tylko zawsze waliłem prosto z mostu i byłem w pewien sposób uparty. W parafii lipińskiej przez 10 miesięcy odprawiłem msze, przy zaplombowanej przez władze cerkiewce – przyznawał śp. ks. Piwowarski w wywiadzie z Grzegorzem Heródem, opublikowanym w czerwcowym wydaniu Brzeskiego Magazynu Informacyjnego oraz podkreślał, że nie obyło się wtedy bez strachu.
– Ja się spodziewałem, że mogą mnie „sprzątnąć”. I nie było tak, że się nie bałem. Każdy się boi. Nieraz ktoś mi mówił, nawet inni księża: „Siedziałbyś spokojnie. Po co gadasz? Po co ich drażnisz?” Tylko, że ja uważałem, że jeśli świeccy ludzie giną, nieraz matki i ojcowie dzieciom, czy mężowie żonom, to jeśli zginie jeden „głupi” ksiądz, to we wszechświecie dziura z tego powodu nie powstanie – wspominał.

„Sam ksiądz by niczego nie dokonał, gdyby nie miał wsparcia prostych ludzi".

Rok temu – 28 października 2016 roku – duchowny został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Muszę podziękować tym szarym ludziom. Bo jeśli mogłem czegoś dokonać, to dlatego, że miałem poparcie. Wśród ludzi, wiernych. To było bardzo ważne. Sam ksiądz by niczego nie dokonał, gdyby nie miał wsparcia prostych ludzi – powiedział w tym dniu na antenie Radia Kraków ks. Ignacy Piwowarski.

Ostatnie pożegnanie

Ksiądz kanonik Ignacy Piwowarski zmarł 1 listopada w rodzinnym Buczu, w którym przebywał i posługiwał od 2006 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.
Trzy dni po jego śmierci - 4 listopada - w kościele parafialnym i na cmentarzu w Buczu odbyły się uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Jan Styrna, w obecności bp Leszka Leszkiewicza oraz wielu innych kapłanów.

Zmarłego kapelana Solidarności żegnali przedstawiciele związku, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, jak również liczni wierni oraz przyjaciele duchownego.

Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym.

„Potrafił dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i zawsze chętnie jej udzielał”

Prezydent Andrzej Duda, w specjalnym liście, takimi słowami zwrócił się uczestników pogrzebu:

Szanowni Państwo!
 
Z głębokim smutkiem żegnamy dziś śp. Księdza Kanonika Ignacego Piwowarskiego, duszpasterza, patriotę, kapelana Solidarności.
 
Ksiądz Ignacy Piwowarski był kapłanem, dla którego słowo „solidarność” stanowiło zobowiązanie do dbania o dobro powierzonej Mu wspólnoty. Potrafił dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i zawsze chętnie jej udzielał. Jednocześnie postawę ogromnej wrażliwości społecznej łączył z bezkompromisowością wobec zła komunistycznego systemu. Konsekwentnie wspierał działania opozycji demokratycznej – pomimo świadomości niebezpieczeństwa, jakie się z tym wiązało. Jako proboszcz parafii w Bereście odprawiał Msze święte za Ojczyznę, głosił patriotyczne kazania, pomagał ukrywającym się i poddawanym represjom opozycjonistom z całego kraju. Spotykali się u Niego przedstawiciele zdelegalizowanej wówczas Solidarności, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Jerzy Kropiwnicki czy Zbigniew Romaszewski.
 
Odwaga i wewnętrzna siła Księdza Kanonika dodawały otuchy i nadziei na lepsze jutro. Pozostanie w pamięci wiernych jako wzór kapłana miłującego Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. W uznaniu Jego zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i w pracy dla społeczeństwa w ubiegłym roku w imieniu suwerennej Rzeczypospolitej miałem zaszczyt odznaczyć Księdza Ignacego Piwowarskiego Krzyżem Oficerskim
Orderu Odrodzenia Polski.
 
Rodzinie i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. 
 
Z wyrazami szacunku,
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 
Andrzej Duda

Honorowy Obywatel Gminy Krynicy – Zdroju i Honorowy Obywatel Miasta Brzeska

Ks. Ignacy Piwowarski (ur. 1941 w Buczu). Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku. Kapelan podziemnej „Solidarności”, w latach 1981 – 1992 był proboszczem parafii w Bereście. Pomagał ukrywającym się i represjonowanym działaczom opozycji. W stanie wojennym odprawiał msze św. za Ojczyznę i głosił patriotyczne kazania. Ukrywał sztandar i dokumenty zdelegalizowanego związku. W okresie stanu wojennego plebania w Bereście była azylem dla ukrywających się opozycjonistów. Spotykali się tu przedstawiciele zdelegalizowanej „Solidarności” nie tylko z regionu, ale całej Polski, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Jerzy Kropiwnicki. Pomagał w zbieraniu funduszy na opłacenie prawników broniących aresztowanych działaczy z Nowego Sącza. Religijno – patriotyczna postawa księdza sprawiła, że ludność Krynicy – Zdroju i okolic nazywała go „Popiełuszką z Berestu”, natomiast „Solidarność” warszawska – „beskidzkim Popiełuszką”. Honorowy Obywatel Gminy Krynicy – Zdroju i Honorowy Obywatel Miasta Brzeska, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

km,
źródło: bucze.malopolska.pl

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8238

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3757

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.