Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

Ostatnie pożegnanie „Popiełuszki z Berestu” Wyróżniony

Ostatnie pożegnanie „Popiełuszki z Berestu”

We Wszystkich Świętych zmarł 76-letni ks. Ignacy Piwowarski z Bucza – nieformalny kapelan Solidarności, który w czasie stanu wojennego wspierał internowanych. Żegnała go cała Polska.

„Popiełuszko z Berestu”, czy „beskidzki Popiełuszko” – to przydomki, które za swojego życia otrzymał ksiądz kanonik Ignacy Piwowarski. Żarliwy patriota i niezłomny antykomunista, który w czasie stanu wojennego, na swojej ówczesnej plebanii - w Bereście koło Krynicy -przyjmował przedstawicieli zdelegalizowanej Solidarności. Spotykali się tam min. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Jerzy Kropiwnicki i Zbigniew Romaszewski. Głosił patriotyczne kazania, a także wspierał walkę o przywrócenie krzyży w szkołach.

„I nie było tak, że się nie bałem. Każdy się boi”

– Ja byłem kapelanem tzn. nie miałem nominacji z ramienia władz kościelnych. To „Solidarność” poprosiła mnie żebym wziął ich w opiekę. Może dlatego, że pomagałem zakładać Związek, byłem takim doradcą. Ludzie w wioskach, czy małych miasteczkach, często wiedzieli, że coś tam się tworzy, ale nie do końca wiedzieli, jak dołączyć, nie mieli kontaktów. Więc przychodzili do mnie – bo byłem już wtedy znany z tego, że na kazaniach się nie czaiłem, tylko zawsze waliłem prosto z mostu i byłem w pewien sposób uparty. W parafii lipińskiej przez 10 miesięcy odprawiłem msze, przy zaplombowanej przez władze cerkiewce – przyznawał śp. ks. Piwowarski w wywiadzie z Grzegorzem Heródem, opublikowanym w czerwcowym wydaniu Brzeskiego Magazynu Informacyjnego oraz podkreślał, że nie obyło się wtedy bez strachu.
– Ja się spodziewałem, że mogą mnie „sprzątnąć”. I nie było tak, że się nie bałem. Każdy się boi. Nieraz ktoś mi mówił, nawet inni księża: „Siedziałbyś spokojnie. Po co gadasz? Po co ich drażnisz?” Tylko, że ja uważałem, że jeśli świeccy ludzie giną, nieraz matki i ojcowie dzieciom, czy mężowie żonom, to jeśli zginie jeden „głupi” ksiądz, to we wszechświecie dziura z tego powodu nie powstanie – wspominał.

„Sam ksiądz by niczego nie dokonał, gdyby nie miał wsparcia prostych ludzi".

Rok temu – 28 października 2016 roku – duchowny został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Muszę podziękować tym szarym ludziom. Bo jeśli mogłem czegoś dokonać, to dlatego, że miałem poparcie. Wśród ludzi, wiernych. To było bardzo ważne. Sam ksiądz by niczego nie dokonał, gdyby nie miał wsparcia prostych ludzi – powiedział w tym dniu na antenie Radia Kraków ks. Ignacy Piwowarski.

Ostatnie pożegnanie

Ksiądz kanonik Ignacy Piwowarski zmarł 1 listopada w rodzinnym Buczu, w którym przebywał i posługiwał od 2006 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.
Trzy dni po jego śmierci - 4 listopada - w kościele parafialnym i na cmentarzu w Buczu odbyły się uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Jan Styrna, w obecności bp Leszka Leszkiewicza oraz wielu innych kapłanów.

Zmarłego kapelana Solidarności żegnali przedstawiciele związku, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych, jak również liczni wierni oraz przyjaciele duchownego.

Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym.

„Potrafił dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i zawsze chętnie jej udzielał”

Prezydent Andrzej Duda, w specjalnym liście, takimi słowami zwrócił się uczestników pogrzebu:

Szanowni Państwo!
 
Z głębokim smutkiem żegnamy dziś śp. Księdza Kanonika Ignacego Piwowarskiego, duszpasterza, patriotę, kapelana Solidarności.
 
Ksiądz Ignacy Piwowarski był kapłanem, dla którego słowo „solidarność” stanowiło zobowiązanie do dbania o dobro powierzonej Mu wspólnoty. Potrafił dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i zawsze chętnie jej udzielał. Jednocześnie postawę ogromnej wrażliwości społecznej łączył z bezkompromisowością wobec zła komunistycznego systemu. Konsekwentnie wspierał działania opozycji demokratycznej – pomimo świadomości niebezpieczeństwa, jakie się z tym wiązało. Jako proboszcz parafii w Bereście odprawiał Msze święte za Ojczyznę, głosił patriotyczne kazania, pomagał ukrywającym się i poddawanym represjom opozycjonistom z całego kraju. Spotykali się u Niego przedstawiciele zdelegalizowanej wówczas Solidarności, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Jerzy Kropiwnicki czy Zbigniew Romaszewski.
 
Odwaga i wewnętrzna siła Księdza Kanonika dodawały otuchy i nadziei na lepsze jutro. Pozostanie w pamięci wiernych jako wzór kapłana miłującego Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. W uznaniu Jego zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i w pracy dla społeczeństwa w ubiegłym roku w imieniu suwerennej Rzeczypospolitej miałem zaszczyt odznaczyć Księdza Ignacego Piwowarskiego Krzyżem Oficerskim
Orderu Odrodzenia Polski.
 
Rodzinie i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. 
 
Z wyrazami szacunku,
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 
Andrzej Duda

Honorowy Obywatel Gminy Krynicy – Zdroju i Honorowy Obywatel Miasta Brzeska

Ks. Ignacy Piwowarski (ur. 1941 w Buczu). Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku. Kapelan podziemnej „Solidarności”, w latach 1981 – 1992 był proboszczem parafii w Bereście. Pomagał ukrywającym się i represjonowanym działaczom opozycji. W stanie wojennym odprawiał msze św. za Ojczyznę i głosił patriotyczne kazania. Ukrywał sztandar i dokumenty zdelegalizowanego związku. W okresie stanu wojennego plebania w Bereście była azylem dla ukrywających się opozycjonistów. Spotykali się tu przedstawiciele zdelegalizowanej „Solidarności” nie tylko z regionu, ale całej Polski, m.in. Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Jerzy Kropiwnicki. Pomagał w zbieraniu funduszy na opłacenie prawników broniących aresztowanych działaczy z Nowego Sącza. Religijno – patriotyczna postawa księdza sprawiła, że ludność Krynicy – Zdroju i okolic nazywała go „Popiełuszką z Berestu”, natomiast „Solidarność” warszawska – „beskidzkim Popiełuszką”. Honorowy Obywatel Gminy Krynicy – Zdroju i Honorowy Obywatel Miasta Brzeska, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

km,
źródło: bucze.malopolska.pl

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2209

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1267

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1220

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1164

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:980

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:898

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...