Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi Wyróżniony

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności z okolic Brzeska i Bochni. Zmieniają też stereotypowy wizerunek posiadacza motoru – z „dawcy organów” na dawcę krwi. 18 stycznia organizują w Brzesku kolejną wspaniałomyślną akcję. Poprosiliśmy jednego z „Motojadowników” (tak siebie nazywają), Wojciecha Podlesia, aby nam nieco szerzej opowiedział o ich – „nieco” nietypowej jak na fanów ciężkich motocykli – działalności.

Skąd pomysł by udzielać się charytatywnie?

Tak naprawdę od dobrych kilku lat współpracujemy z fundacją Auxilium, już niejednokrotnie braliśmy udział w akcjach na rzecz osób chorych/niepełnosprawnych przez nich organizowanych. W 2017 r. po raz pierwszy postanowiliśmy być współorganizatorami tego typu akcji. Głównym bezpośrednim powodem było to, że nie tak dawno temu los w okrutny sposób dotknął jedną z mieszkanek Jadownik – Klaudię, która jest w chwili obecnej podopieczną fundacji Auxilium. W kwietniu zeszłego roku udało nam się zorganizować wydarzenie podczas, której zbieraliśmy środki na rzecz leczenia i rehabilitacji Klaudii – udało nam się uzbierać kwotę blisko 26 000 zł na wzgórzu Bocheniec w ramach otwarcia sezonu motocyklowego, to był spory sukces, to była pierwsza nasza indywidualna akcja.

Natomiast 18 stycznia współorganizujemy w Brzesku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, wspólnie z organizacją Niewidomi na Tandemach, akcję zbierania środków na trójkę niepełnosprawnych podopiecznych Auxilium.

Udało wam się zaangażować w nadchodzący koncert m. in. Marka Piekarczyka – wieloletniego wokalistę kultowego TSA, który wystąpi z koncertem. Jest to duży sukces, że udało wam się zainteresować tak znaną postać całą akcją. Zresztą Piekarczyk nie po raz pierwszy wam pomaga. Czy artysta jest jakimś waszym „motocyklowym znajomym”, że tak to nazwę?

Marek będzie grał już dla nas drugi raz, jesteśmy mu ogromnie wdzięczni za pomoc. Jakkolwiek kluczową rolę w jego zaangażowaniu odegrał Mirek Cibor, członek Niewidomych na Tandemach i fundacji Auxilium, nie my. Jeżeli zajrzałby pan sobie do wydanej biografii Marka, to zauważy pan, że Marek już od 2014 r. udziela się na rzecz podopiecznych fundacji, wspiera niewidomych i niepełnosprawnych. Poza tym ściąga on na nie także innych znanych muzyków. Jego postać jest kluczowa dla tych akcji charytatywnych w regionie. Generalnie cieszymy się, ze dużo ludzi angażuje się w te projekty.

Jak odbierają waszą nietypową motocyklową działalność wasi sąsiedzi i ogólnie – mieszkańcy regionu?

Trudno mi to ocenić, to już trzeba by było się ich zapytać. Aczkolwiek mogę dodać, ze jednym z naszych celów oprócz samego pomagania jest zmiana wizerunku motocyklisty. Nie chcielibyśmy być postrzegani wyłącznie jako realne zagrożenie na drodze, jak – jak to się zwykło mówić: „dawcy organów”. Chcielibyśmy by na motocyklistów patrzono jako na ludzi, którzy chcą pomóc, niosą tę pomoc innym w różnej formie – oprócz akcji w stylu najbliższego koncertu robimy także zbiórki krwi. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy samodzielnie 3 takie zbiórki, a razem z organizacjami działającymi w naszym regionie łącznie 21. Udało nam się w ich ramach zebrać aż 235 litrów, co jest znaczącym wynikiem.

Zdaje się, że Motojadowniki ponadto wzięły udział w pielgrzymce motocyklowej do Rzymu w ramach Salezjańskiej „Iskry Miłosierdzia”.

Z wszystkich podróży w jakich miałem okazję brać udział ta chyba byłą tą, która zapewniła mi najgłębsze przeżycie duchowe. Odbyliśmy ją w ramach przygotowania do ostatnich Światowych Dni Młodzieży, a jej zwieńczeniem była audiencja u papieża Franciszka. Spektakularnym elementem, całej eskapady był wjazd motocyklami na plac św. Piotra – coś co było bez precedensu, prawdopodobnie żadna grupa motocyklistów z Polski nie miała wcześniej możliwości wjechania na ten plac. To było niesamowite przeżycie.

Ze szczegółami koncertu charytatywnego, który odbędzie się 18. stycznia w Brzesku można się zapoznać tutaj. Zachęcamy do brania udziału w licytacjach.

Rozmawiał Manuel Langer

Ostatnio zmieniany sobota, 13 styczeń 2018 02:27
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2213

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1268

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1222

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1165

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:901

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...