Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi Wyróżniony

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności z okolic Brzeska i Bochni. Zmieniają też stereotypowy wizerunek posiadacza motoru – z „dawcy organów” na dawcę krwi. 18 stycznia organizują w Brzesku kolejną wspaniałomyślną akcję. Poprosiliśmy jednego z „Motojadowników” (tak siebie nazywają), Wojciecha Podlesia, aby nam nieco szerzej opowiedział o ich – „nieco” nietypowej jak na fanów ciężkich motocykli – działalności.

Skąd pomysł by udzielać się charytatywnie?

Tak naprawdę od dobrych kilku lat współpracujemy z fundacją Auxilium, już niejednokrotnie braliśmy udział w akcjach na rzecz osób chorych/niepełnosprawnych przez nich organizowanych. W 2017 r. po raz pierwszy postanowiliśmy być współorganizatorami tego typu akcji. Głównym bezpośrednim powodem było to, że nie tak dawno temu los w okrutny sposób dotknął jedną z mieszkanek Jadownik – Klaudię, która jest w chwili obecnej podopieczną fundacji Auxilium. W kwietniu zeszłego roku udało nam się zorganizować wydarzenie podczas, której zbieraliśmy środki na rzecz leczenia i rehabilitacji Klaudii – udało nam się uzbierać kwotę blisko 26 000 zł na wzgórzu Bocheniec w ramach otwarcia sezonu motocyklowego, to był spory sukces, to była pierwsza nasza indywidualna akcja.

Natomiast 18 stycznia współorganizujemy w Brzesku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, wspólnie z organizacją Niewidomi na Tandemach, akcję zbierania środków na trójkę niepełnosprawnych podopiecznych Auxilium.

Udało wam się zaangażować w nadchodzący koncert m. in. Marka Piekarczyka – wieloletniego wokalistę kultowego TSA, który wystąpi z koncertem. Jest to duży sukces, że udało wam się zainteresować tak znaną postać całą akcją. Zresztą Piekarczyk nie po raz pierwszy wam pomaga. Czy artysta jest jakimś waszym „motocyklowym znajomym”, że tak to nazwę?

Marek będzie grał już dla nas drugi raz, jesteśmy mu ogromnie wdzięczni za pomoc. Jakkolwiek kluczową rolę w jego zaangażowaniu odegrał Mirek Cibor, członek Niewidomych na Tandemach i fundacji Auxilium, nie my. Jeżeli zajrzałby pan sobie do wydanej biografii Marka, to zauważy pan, że Marek już od 2014 r. udziela się na rzecz podopiecznych fundacji, wspiera niewidomych i niepełnosprawnych. Poza tym ściąga on na nie także innych znanych muzyków. Jego postać jest kluczowa dla tych akcji charytatywnych w regionie. Generalnie cieszymy się, ze dużo ludzi angażuje się w te projekty.

Jak odbierają waszą nietypową motocyklową działalność wasi sąsiedzi i ogólnie – mieszkańcy regionu?

Trudno mi to ocenić, to już trzeba by było się ich zapytać. Aczkolwiek mogę dodać, ze jednym z naszych celów oprócz samego pomagania jest zmiana wizerunku motocyklisty. Nie chcielibyśmy być postrzegani wyłącznie jako realne zagrożenie na drodze, jak – jak to się zwykło mówić: „dawcy organów”. Chcielibyśmy by na motocyklistów patrzono jako na ludzi, którzy chcą pomóc, niosą tę pomoc innym w różnej formie – oprócz akcji w stylu najbliższego koncertu robimy także zbiórki krwi. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy samodzielnie 3 takie zbiórki, a razem z organizacjami działającymi w naszym regionie łącznie 21. Udało nam się w ich ramach zebrać aż 235 litrów, co jest znaczącym wynikiem.

Zdaje się, że Motojadowniki ponadto wzięły udział w pielgrzymce motocyklowej do Rzymu w ramach Salezjańskiej „Iskry Miłosierdzia”.

Z wszystkich podróży w jakich miałem okazję brać udział ta chyba byłą tą, która zapewniła mi najgłębsze przeżycie duchowe. Odbyliśmy ją w ramach przygotowania do ostatnich Światowych Dni Młodzieży, a jej zwieńczeniem była audiencja u papieża Franciszka. Spektakularnym elementem, całej eskapady był wjazd motocyklami na plac św. Piotra – coś co było bez precedensu, prawdopodobnie żadna grupa motocyklistów z Polski nie miała wcześniej możliwości wjechania na ten plac. To było niesamowite przeżycie.

Ze szczegółami koncertu charytatywnego, który odbędzie się 18. stycznia w Brzesku można się zapoznać tutaj. Zachęcamy do brania udziału w licytacjach.

Rozmawiał Manuel Langer

Ostatnio zmieniany sobota, 13 styczeń 2018 02:27
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8442

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4790

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4509

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4317

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4082

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2983

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2925

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2306

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2204

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2156

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2052

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1845

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...