Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

 

 

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi Wyróżniony

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności z okolic Brzeska i Bochni. Zmieniają też stereotypowy wizerunek posiadacza motoru – z „dawcy organów” na dawcę krwi. 18 stycznia organizują w Brzesku kolejną wspaniałomyślną akcję. Poprosiliśmy jednego z „Motojadowników” (tak siebie nazywają), Wojciecha Podlesia, aby nam nieco szerzej opowiedział o ich – „nieco” nietypowej jak na fanów ciężkich motocykli – działalności.

Skąd pomysł by udzielać się charytatywnie?

Tak naprawdę od dobrych kilku lat współpracujemy z fundacją Auxilium, już niejednokrotnie braliśmy udział w akcjach na rzecz osób chorych/niepełnosprawnych przez nich organizowanych. W 2017 r. po raz pierwszy postanowiliśmy być współorganizatorami tego typu akcji. Głównym bezpośrednim powodem było to, że nie tak dawno temu los w okrutny sposób dotknął jedną z mieszkanek Jadownik – Klaudię, która jest w chwili obecnej podopieczną fundacji Auxilium. W kwietniu zeszłego roku udało nam się zorganizować wydarzenie podczas, której zbieraliśmy środki na rzecz leczenia i rehabilitacji Klaudii – udało nam się uzbierać kwotę blisko 26 000 zł na wzgórzu Bocheniec w ramach otwarcia sezonu motocyklowego, to był spory sukces, to była pierwsza nasza indywidualna akcja.

Natomiast 18 stycznia współorganizujemy w Brzesku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, wspólnie z organizacją Niewidomi na Tandemach, akcję zbierania środków na trójkę niepełnosprawnych podopiecznych Auxilium.

Udało wam się zaangażować w nadchodzący koncert m. in. Marka Piekarczyka – wieloletniego wokalistę kultowego TSA, który wystąpi z koncertem. Jest to duży sukces, że udało wam się zainteresować tak znaną postać całą akcją. Zresztą Piekarczyk nie po raz pierwszy wam pomaga. Czy artysta jest jakimś waszym „motocyklowym znajomym”, że tak to nazwę?

Marek będzie grał już dla nas drugi raz, jesteśmy mu ogromnie wdzięczni za pomoc. Jakkolwiek kluczową rolę w jego zaangażowaniu odegrał Mirek Cibor, członek Niewidomych na Tandemach i fundacji Auxilium, nie my. Jeżeli zajrzałby pan sobie do wydanej biografii Marka, to zauważy pan, że Marek już od 2014 r. udziela się na rzecz podopiecznych fundacji, wspiera niewidomych i niepełnosprawnych. Poza tym ściąga on na nie także innych znanych muzyków. Jego postać jest kluczowa dla tych akcji charytatywnych w regionie. Generalnie cieszymy się, ze dużo ludzi angażuje się w te projekty.

Jak odbierają waszą nietypową motocyklową działalność wasi sąsiedzi i ogólnie – mieszkańcy regionu?

Trudno mi to ocenić, to już trzeba by było się ich zapytać. Aczkolwiek mogę dodać, ze jednym z naszych celów oprócz samego pomagania jest zmiana wizerunku motocyklisty. Nie chcielibyśmy być postrzegani wyłącznie jako realne zagrożenie na drodze, jak – jak to się zwykło mówić: „dawcy organów”. Chcielibyśmy by na motocyklistów patrzono jako na ludzi, którzy chcą pomóc, niosą tę pomoc innym w różnej formie – oprócz akcji w stylu najbliższego koncertu robimy także zbiórki krwi. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy samodzielnie 3 takie zbiórki, a razem z organizacjami działającymi w naszym regionie łącznie 21. Udało nam się w ich ramach zebrać aż 235 litrów, co jest znaczącym wynikiem.

Zdaje się, że Motojadowniki ponadto wzięły udział w pielgrzymce motocyklowej do Rzymu w ramach Salezjańskiej „Iskry Miłosierdzia”.

Z wszystkich podróży w jakich miałem okazję brać udział ta chyba byłą tą, która zapewniła mi najgłębsze przeżycie duchowe. Odbyliśmy ją w ramach przygotowania do ostatnich Światowych Dni Młodzieży, a jej zwieńczeniem była audiencja u papieża Franciszka. Spektakularnym elementem, całej eskapady był wjazd motocyklami na plac św. Piotra – coś co było bez precedensu, prawdopodobnie żadna grupa motocyklistów z Polski nie miała wcześniej możliwości wjechania na ten plac. To było niesamowite przeżycie.

Ze szczegółami koncertu charytatywnego, który odbędzie się 18. stycznia w Brzesku można się zapoznać tutaj. Zachęcamy do brania udziału w licytacjach.

Rozmawiał Manuel Langer

Ostatnio zmieniany sobota, 13 styczeń 2018 02:27
Powrót na górę  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Oświęcimski

Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy gra cały rok

13 styczeń, 2018 | Wyświetleń:606

Jarmark, kiermasze, mecze, biegi, zloty, koncerty, bale – to tylko niektóre z działań fundacji „Mała...

Głos Limanowski

Sylwester na Lubogoszczy

28 grudzień, 2017 | Wyświetleń:514

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zaprasza na wyjątkowego Sylwestra pod gwiazdami. Organizatorzy zapewniają zimową pogodę, niezapomniane...

Głos Brzeski

Nie „dawcy organów”, tylko dawcy krwi

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:380

Motocykliści z Jadownik. Od kilku lat współorganizują różne akcje charytatywne na rzecz członków lokalnej społeczności...

Głos Chrzanowski

W grupie siła

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:280

Mieszkańcy chrzanowskich Kątów udowodnili, że jeśli wspólnie będą się o coś starać, to uda im...

Głos Beskidzki

Uśmiech na twarzach dzieci wyrażał więcej niż tysiąc słów

19 grudzień, 2017 | Wyświetleń:236

Suskie Wariaty, czyli kibice Wisły Kraków z powiatu suskiego, po raz kolejny zorganizowali Mikołajki dla...

Głos Beskidzki

Koleją na weekend

04 styczeń, 2018 | Wyświetleń:183

23 grudnia reaktywowano weekendowo-sezonowe połączenie KS ORNAK w relacji Katowice – Zakopane – Katowice przez...

Głos Krakowski

Lodowisko na placu Wolnica - atrakcje dla dzieci

20 grudzień, 2017 | Wyświetleń:168

Fani jazdy na łyżwach na lodowisku, urządzonym w sezonie zimowym na placu Wolnica, mogą już...

Głos Brzeski

Marek Piekarczyk i inne gwiazdy na koncercie charytatywnym w Brzesku

12 styczeń, 2018 | Wyświetleń:163

Zapraszamy na koncert charytatywny organizowany przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Motojadowniki” oraz Fundację niewidomi na...

Głos Podkrakowski

Szczury, martwe kocięta i gołębie bez głów

25 grudzień, 2017 | Wyświetleń:157

Brzmi jak opis horroru. Niestety, to krzeszowicka rzeczywistość... Wszystko to znaleźć można w... kanalizacji. Pracownicy...

Głos Chrzanowski

Przy kopalni „Matylda” niegdyś działała cegielnia

21 grudzień, 2017 | Wyświetleń:155

Mało już jest mieszkańców Osiedla Kąty w Chrzanowie, którzy pamiętają, iż przy kopalni „Matylda” istniała...

Styl Życia

882 zł na Święta

18 grudzień, 2017 | Wyświetleń:149

Jak pokazuje dwudziesta edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym...

Głos Bielski

Zerwane dachy, powalone drzewa – nadal trwa szacowanie strat

24 grudzień, 2017 | Wyświetleń:138

W Bielsku-Białej w dalszym ciągu trwa szacowanie strat po ubiegłotygodniowej wichurze. Silny i porywisty wiatr...