Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

Taniec na rurze przed uczniami Wyróżniony

Taniec na rurze przed uczniami

Obchody 50-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku, czyli popularnej „Zielonki” zaczęły się hucznie. Było mnóstwo oficjeli, znamienitych gości, byli uczniowie i… dziewczyny w sportowej bieliźnie, owijające nogi wokół rury.

„Zróbcie coś Państwo z tym, to się w głowie nie mieści! To jest skandal! Ja się pytam czy to jest szkoła czy burdel?” – to fragment anonimowego maila, jaki dostaliśmy, przypuszczalnie od rodzica jednego z uczniów uczęszczających do „Zielonki”.

Uroczystości rzeczywiście mogą bulwersować. Marzena Lechowicz-Liro w swojej oficjalnej relacji z imprezy mając na myśli wystąpienie dyrektora Jerzego Soski pisze: „W pełnym humoru dialogu zaprezentował pięćdziesięcioletnią Zielonkę jako dojrzałą, doświadczoną, mądrą i rozważną osobę, przed którą jeszcze pełny rozkwit i świetlana przyszłość”.

Dojrzałości i mądrości jednak najwidoczniej zabrakło. Kilka dziewczyn rozwierało nogi w dwuznacznych szpagatach, wyczyniało przeróżne akrobacje ‘tuląc” się do metalowego drążka. Powiedzieć „skąpe” o ubraniach dziewczyn, to powiedzieć mało – były w ubrane jedynie w bieliznę, co prawda sportową, ale mimo wszystko bieliznę, przykrywającą niewiele więcej, niż miejsca intymne.

Pole dance – bo tak nazywa się teraz taniec na rurze, jest zajęciem co najmniej dyskusyjnym. Owszem, jest liczne grono osób parających się tym, którzy chcieliby, aby uznać to za sport jak każdy inny. Ich zdaniem to taka niewinna akrobatyka, tylko, że z udziałem rury. Miażdżącej jednak większości osób cała rzecz kojarzy się, nie tyle nawet dwuznacznie, co jednoznacznie, z „przybytkami rozkoszy i uciech”. Wszak to w klubach erotycznych to zajęcie się zrodziło i trudno nie mieć takowych skojarzeń.

A może to autor maila, który nas zaalarmował o całej sprawie, patrzy na rzecz nie tak jak powinien? Zwróciłem się do znajomej trenującej od trzech lat Pole Dance, o to, jak to co robi jest postrzegane: – Jeśli mam być szczera to muszę przyznać, że rzeczywiście jesteśmy odbierane przez większość ludzi niedwuznacznie. To prowadzi czasem do jakichś przykrych sytuacji. Czasem dostaję oferty wystąpienia na jakiejś imprezie. Muszę podchodzić do takich propozycji bardzo ostrożnie, wiele z nich odrzucać, bo ludzie sobie wyobrażają, że jesteśmy nie wiadomo czym i nie wiadomo kim. Generalnie Pole Dance ma w sobie dużo więcej akrobatyki, niż zmysłowości i postrzegam go głównie jako formę gimnastyki. Ale z drugiej strony nie ma co ukrywać, że to co robimy ma jednak pewne konotacje erotyczne. Przecież to nie jest zabawa dla pruderyjnych dziewcząt z kółka różańcowego [śmiech] – zauważa Marta.

Pieprzności pokazowi jaki się odbył w „Zielonce” dodaje to, że w tle zdjęć z występu widać umieszczony na ścianie cytat z Jana Pawła II „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte”. Wyszło więc bardzo ciekawe pomieszanie erotyzmu, religii i patriotyzmu.

Wszystko byłoby OK, gdyby pokaz tańca na rurze odbywał się na prywatnym przyjęciu. Czynienie z niego części jakiejkolwiek oficjalnej uroczystości jest co najmniej kontrowersyjne, a robienie tego w szkole przed uczniami jest skrajnie niesmaczne.

Nie chodzi tu nawet o to ile ciała można publicznie pokazać, czy o to czy osuwanie się w rozkroku na rurze wśród rzeszy ludzi jest fajne czy nie. Niech każdy o tym prywatnie zadecyduje. To co najbardziej bulwersuje w tej całej historii to hipokryzja zaprezentowana w Zielonce. Hipokryzja, która aż w oczy bije.

Bo z jednej strony mamy ogólnie przyjęte w obyczajowości normy – dziewczyny w szkole pewnie nie ganiają w dekoltach, a tym bardziej w samych majtkach i biustonoszu. Od nauczycieli też wymaga się pewnej obyczajowości w stroju. A tu nagle na oficjalnej uroczystości rozebrane do bielizny dziewczęta owijają się wokół rury.

 Jaki wysyła to komunikat do uczniów? Przecież to jest rażąco sprzeczne z tym, czego wymaga się od nich na co dzień.

Taniec na rurze może się komuś podobać, można chcieć to oglądać. Można też być innego zdania i tego nie lubić – każdy powinien mieć wybór. Ale w tym wypadku szkoła narzuciła oglądanie czegoś, co pewnie wiele osób raziło i pewnie niejedna młoda osoba czuła się z tym nie do końca komfortowo. A co mądrzejsze dziewczyny pewnie już podczas pokazu zaczęły się przygotowywać na serię niewybrednych żarcików, które pewnie w następnych dniach z ust niejednego ich kolegi padły: „To która z was potrafi rozkładać nogi, jak dziewczyny na rurze?”. I co, chłopcom w takiej sytuacji nie wolno? Jak to nie wolno, skoro sama szkoła nanosi im erotyczne skojarzenia i tym samym niestosowne zachowania sankcjonuje?

Co na to wszystko dyrektor Soska? Zadzwoniliśmy oczywiście do niego, by porozmawiać o całym zdarzeniu. Dyrektor… problemu nie widzi: – To nie był pokaz tańca na rurze. Byliśmy chyba na innych imprezach – stwierdził. „Czyli według pana czego był to pokaz?” – na to pytanie dyrektor już nie potrafił odpowiedzieć. Nie raczył też odnieść się do tego, czy jest stosowne, aby przed uczniami występowały dziewczyny rozebrane do bielizny sportowej. W końcu stwierdził: – W drugiej części uroczystości był pokaz… taki… to się nazywa Pole Dance, czy coś tam – oznajmił i próbował szybko uciec od tematu. Zapytaliśmy więc jeszcze raz wprost: „Wie pan skojarzenia są oczywiste, Pole Dance jest tańcem na rurze…”, dyrektor w odpowiedzi stwierdził, że… nie jest – i zaczął nas edukować: – To pan tak tłumaczy, poczytaj pan troszku o tańcu na rurze – stwierdził pouczająco.

Dyrektorowi Sosce dziękujemy za wyedukowanie nas na temat Pole Dance, które niestety wbrew temu co twierdzi jest tańcem na rurze (sama angielska nazwa wszak oznacza taniec wokół rury/taniec z rurą) i gdzie jak gdzie, ale na szkolnej uroczystości wydaje się czymś mocno niestosownym.

Dziękujemy także dyrektorowi za wspaniałe edukowanie uczniów.  A do czytelników zwracamy się z zapytaniem: czy tak właśnie powinna wyglądać „edukacja” w szkole? I czy pan Soska powinien w ogóle być dyrektorem?

Manuel Langer

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 luty 2018 10:29

20 komentarzy

 • Uczniowie4
  Uczniowie4 czwartek, 15, luty 2018 13:01 Link do komentarza

  Witam!

  14 lut 2018
  Ja ([email protected])
  do [email protected]
  W gazecie "Głos Brzeski" ukazał się artykuł "Taniec na rurze przed uczniami" dotyczący Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr.2 w Brzesku.
  Chcielibyśmy wyrazić swoje niezadowolenie w związku z negowaniem występu zorganizowanego w naszej szkole. Motywujemy, że część artystyczna bardzo podobała się uczniom. W niektórych przypadkach dosłownie porwała ich na scenę. Pole dance nie został odebrany dwuznacznie. Wręcz przeciwnie patrzyliśmy z podziwem na zręczność, kondycję i umieśnienie dziewczyn, które zaprezentowały swoje umiejętności akrobatyczne. Nie jedna z uczynnic mogła pozazdrościć uzdolnienia niemal naszym rowieśniczkom. Proponujemy każdemu, krytykującemu tę dziedzinę sportu, spróbowania własnych sił, aby mógł zobaczyć, że jest to sztuka, która wymaga treningów i pasji. Pole dance zwany również tańcem na rurze w niedalekiej przyszłości będzie jedną z dyscyplin Olimpijskich. Uczniowie szkół średnich potrafią decenić oraz uszanować, wkład pracy oraz zaangażowanie, kolegów czy nauczycieli. Uczennice naszej szkoły nie doznały nieprzyjemności ze strony kolegów. My jako młodzi, ale dojrzali ludzie nie chcemy zamykać się na świat i jego nowości. Natomiast sport nie ogranicza się tylko do piłki nożnej. Wspołcześnie, każda aktywność młodzieży jest ważna. W szczególności, że coraz częściej uczniowie nie ćwiczą na lekcjach Wychowania Fizycznego. Tylko ludzie, którzy komuś zazdroszczą sukcesu czy umiejętności sportowych, będą krytykować i ich obrażać. Ludzie są uczuleni na czyjś dostatek, powodzenie. Na pytanie zamieszczone w artykule " Czy Pan Soska powinien w ogóle być dyrektorem?" jako uczniowie szkoły uważamy że Pan Soska jest bardzo dobrą i ciepła osobą oraz szanowanym i bardzo dobrym pedagogiem w szkole. Wniosł dużo dobra, dba o wygląd i wyposażenie szkoły. Dzięki Niemu " Zielonka" rozkwitła. W każdej sytuacji możemy liczyć na Pana Dyrektora Soske.

 • Uczeeeen
  Uczeeeen środa, 14, luty 2018 19:38 Link do komentarza

  Witam,
  Jestem uczniem zielonki i pisze do Panstwa, poniewaz to co jest tutaj napisane to obraza szkole i naszego najlepszego dyrektora jak do tej pory. Uroczystosc szkoly przebiegla bardzo ladnie i podobalo mi sie czesc rozrywkowa jezeli komus sie nie podobalo nie musial tego ogladac. Nie pozdrawiam i powtarzam jeszcze raz, mamy najlepszego dyrektora i niech inni nam go zazdroszcza!!!

 • Patrycja
  Patrycja środa, 14, luty 2018 19:29 Link do komentarza

  Autor tego artykułu bardzo mnie rozśmieszył. Odnoszę wrażenie, że pojęcie sportu tej osoby ogranicza się do piłki nożnej. Przypominam, że mamy XXI w... a niektórzy chyba jeszcze się nie zorientowali. Brawo dla autora, naprawdę podziwiam, życzę miłej pracy w kabarecie.

 • Katarzyna
  Katarzyna sobota, 10, luty 2018 14:54 Link do komentarza

  Drogi autorze artykulu prosze sie doksztalcic i poznac roznice pomiedzy pole dance a hot dance. DRAMATYCZNY artykul zapewne pisany przez osobe ktora probuje ocenic sytyacje nie znajac podstawowych zasad i nie majac wiedzy na tematy o ktorych nie ma pojecia.

 • Głos
  Głos sobota, 10, luty 2018 13:57 Link do komentarza

  Na kim ten artykuł może zrobić wrażenie? Cóż na "Mocherowych Beretach". Na osobach, które nie mają własnego "życia" i jak pijawki karmią się bluzganiem innych. Autor artykułu powinien jednak posłuchać rady Dyrektora i poprawić swoją edukację....
  Pan Dyrektor ma wsparcie całej naszej Społeczności Szkolnej. Pozdrawiamy Pana Dyrektora. "Zielonka" jest najlepsza?????????????

 • sorkass
  sorkass piątek, 09, luty 2018 21:53 Link do komentarza

  Niech ludzie nauczą się odróżniać tanieć dzi*ki na rurze od tańca artystycznego.

  Witam w XXI w.

 • Uczeń3
  Uczeń3 piątek, 09, luty 2018 19:55 Link do komentarza

  Każdy odbiera jak chce lub na tyle, ile ma oleju w głowie...
  Uczniowie Zielonki to nie dzieci z przedszkola i potrafią rozróżnić taniec na rurze w burdelu od pool dance-u który jednak w ogromnym stopniu jeśli nie w całości opiera się na akrobatyce...
  Nie wiem czym kierowal sie autor, może chęcią wywołania jakiegoś skandalu.. ale w artykule widać pewne zacofanie, zaściankowość.
  Nie można stać w miejscu trzeba iść z duchem czasu, w niedalekiej przyszłości pool dance ma się stać dziedziną olimpijską...
  Może nie wszyscy wiedzą, nie widzieli jak bardzo zmieniła się szkoła za rządów p.Soski, mówię to z perspektywy ucznia, który codziennie przechodzi korytarzami i obserwuje jak szkoła pieknieje, tak naprawdę dopiero teraz wchodzi w XXI wiek. Nie można mieć za złe dyrektorowi, że idzie z duchem czasu, może warto zastanowić się dlaczego ten artykuł w ogóle powstał, dlaczego w dzisiejszych czasach wszystko kojarzy się z sexem, erotyką?
  Z serca dziękuję p. Dyrektorowi za piękne święto 49 rocznicznicy szkoły.
  A Ci którzy wypisują bzdury to poprostu osoby poprzedniego systemu, na nich nic nie poradzimy...

 • Gość
  Gość piątek, 09, luty 2018 19:55 Link do komentarza

  Żal mi autora, który nawet nie jest w stanie podpisać się własnym imieniem i nazwiskiem! Nieobecni nie mają racji!!!! I jak śmiesz powoływać się na słowa papieża JPII !!!! On zachwycał się ludzkim ciałem ( z resztą stworzonym na wzór i podobieństwo Boga!) starzejesz się autorze! Wstyd, że masz tak prymitywne zdanie na temat którego nie znasz !

 • Katherina
  Katherina piątek, 09, luty 2018 19:50 Link do komentarza

  Współczuję autorowi marnej próby wybicia się na tak pięknym Święcie Szkoły !!! Hipokryzja i zakłamanie autora! Czas skończyć z tym konserwatywnym postrzeganiem ludzkiego ciała !!! Współczuję mu także tego że tak marnie wylądował ...w tak marnej gazecinie

 • Uczennica
  Uczennica piątek, 09, luty 2018 19:37 Link do komentarza

  Od żadnego z kolegów nie słyszałam żeby tak mówili po tym występie jak to sobie autor wymyślił. Wręcz przeciwnie, sam występ wprowadził nas w zachwyt i podziw temu że można tak wiele wypracować i uprawiać tak trudny sport jakim jest Pole Dance...

  A co do pytania czy Pan Soska powinien być dyrektorem... bardziej ujmującego kompetencji autora pytania nie dało się zadać.... Gdyby był Pan autor na tyle przejęty losami Zielonki (na takiego się kreuję w tym artykule) to dobrze by Pan wiedział jak bardzo szkoła się rozwinęła dzieki Dyrektorowi.

  W tym artykule Pan autor ukazał, że to Pan ma problem skoro tak Pan postrzega sport i to że dla uczniów można zrobić coś 'na czasie'

Powrót na górę
 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

„PO? Ciągłe awantury. To rozdział zamknięty”

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5541

Tomasz Urynowicz. Do niedawna był jednym z najbardziej znanych radnych PO. Teraz jest człowiekiem Porozumienia...

Głos Krakowski

Zaginął Piotr Kijanka. Trwają poszukiwania

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5428

Piotr Kijanka zaginął w Krakowie, w nocy 6 stycznia 2018 roku. Wieczorem wyszedł ze znajomymi...

Głos Podkrakowski

Skawina biega przez cały rok

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:3505

Kiedy na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest duży mróz, oni po prostu zakładają kolejną...

Głos Mielecki

Mielec: Akcja pod Kronobylem

01 luty, 2018 | Wyświetleń:3374

W Mielcu wrze. W niedzielę 28 stycznia pod zakładem Kronospan po raz kolejny pojawiła się...

Głos Podkrakowski

„Ta fotografia może iść nawet do papieża” – jak Zofia Rydet fotografowała Paczółtowice?

27 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2637

– Zostawiliśmy samochód na początku wsi i według pewnego schematu, sposobu działania Zosi, penetrowaliśmy całą...

Głos Krakowski

Weekend bez tramwajów na ulicy Brożka

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2637

W najbliższą sobotę i niedzielę remontowana będzie zwrotnica wjazdowa do zajezdni tramwajowej Podgórze od strony...

Kultura

Kolejny międzynarodowy sukces fotografów z Podkarpacia

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1781

W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na...

Głos Krakowski

Karta Krakowska - zniżki, ulgi i preferencje. Już wkrótce

25 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1672

Prezydent Jacek Majchrowski wraz z innymi przedstawicielami Ratusza zaprezentowali na dzisiejszej konferencji Kartę Krakowską. Pozwoli...

Głos Oświęcimski

Bombowiec Ił-4 odkryty w stawie

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1509

Woda zsunęła wierzchnią warstwę mułu i odkryła szczątki samolotu. Potwierdzono, że to bombowiec Iljuszyn DB3...

Styl Życia

Trendy w aranżacjach wnętrz w 2018 roku

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1406

W nowym roku często przygotowujemy się na zmiany – również we wnętrzach. Myślisz o metamorfozie...

Styl Życia

3 nieoczywiste miasta, które są idealne na walentynki

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1350

Okres okołowalentynkowy to czas serduszek, aniołków, misiów, czekoladek. W efekcie marketingowego przebodźcowania wielu Polaków wskazuje...

Głos Powiśla

Mędrzechów: Tu wszystko jest możliwe

28 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1266

Mędrzechów – niewielka licząca ponad 1000 mieszkańców miejscowość w powiecie dąbrowskim. Dlaczego o nim piszę?...