Policjant: „Starsza pani traktuje nas jak wnuków” Wyróżniony

Policja jako służba nie cieszy się ostatnio dobra opinią, zwłaszcza po tym co się stało we Wrocławiu. Na szczęście jest i druga strona medalu. Są policjanci, którzy mogą stanowić pozytywny wzór dla innych. Tacy „mali”, cisi bohaterowie dnia codziennego, którzy robią dla innych dużo więcej niż muszą i dla których hasło: „być policjantem to znaczy służyć innym” naprawdę coś znaczy.

W Brzesku jest wielu takich niepozornych bohaterów, którzy pomagają ludziom w potrzebie. Należy do nich m. in. asp. Marcin Adamczyk, który wraz ze swym partnerem asp. Markiem Świdrem od dłuższego czasu pomagają pewnej 91-letniej starszej pani.

„Kobieta samotnie zamieszkuje w domu oddalonym o około 1,5 kilometra od najbliższych zabudowań. Najbardziej uciążliwy w jej przypadku jest brak drogi dojazdowej do posesji. Dzielnicowy odwiedzając kobietę pieszo pokonuje półkilometrowy odcinek. Podczas ostatniego spotkania, gdy przekonał się, że u kobiety jest wszystko w porządku, wspólnie z dzielnicowym sąsiedniego rejonu, zaoferowali pomoc i nanieśli drewna na opał. Postanowili też spróbować rozwiązać sprawę drogi dojazdowej podejmując pierwsze już kroki i zwracając się do osób, które mogą pomóc” – można przeczytać na stronie brzeskiej komendy policji.

Przeprowadziliśmy krótki wywiad z asp. Marcinem Adamczykiem, aby opowiedział nam nieco więcej o całej historii, bo warto takie rzeczy pokazywać i o nich mówić. Czytelnik musi wybaczyć dzielnicowemu nieco oficjalny ton jego wypowiedzi – wynikało to z jego skromności. Adamczyk najwyraźniej nie jest osobą, która ma w zwyczaju się chwalić swoimi dokonaniami, zamiast tego woli działać na rzecz ludzi.

Jak pan trafił na tą starszą mieszkankę?

Ta osoba jest mi już znana od dawna, bo już 5 lat pracuję w tej okolicy jako dzielnicowy. W ramach prowadzonych przez siebie ustaleń, wywiadów uzyskałem informację o tej osobie i jej sytuacji i – że tak powiem – współpracuję z ta panią już od dwóch lat. W tym roku ta współpraca się nasiliła, z racji tego, że zmarła sąsiadka mieszkająca obok tej pani i nie ma kto jej pomagać. Oprócz oczywiście rodziny, która stara się na tyle, na ile może ją wspierać.

Taka pomoc wykracza poza pana służbowe obowiązki. Nie musiał pan tego robić…

Uważam, że jest to część mojej służby, a poza tym nie mogę przejść tak obojętnie, widząc, że starsza kobieta przy bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych sama musi na zewnątrz gdzieś tam wyjść. Choćby po to, by sobie przynieść drewno na opał. Jestem w młodym wieku, więc z moim kolegą, asp. Markiem Świdrem, możemy to za nią zrobić, nie dopuszczając tym samym do tego, by naraziła się na jakąś kontuzję. A wiemy dobrze, że osoby w podeszłym wieku są podatne na różnego rodzaju urazy, złamania, które potem wymagają leczenia, a nawet mogą skończyć się tragicznie.

Pan pewnie dość mocno zżył się z ta panią. Mylę się?

Tak [uśmiecha się radośnie]. Szczerze mówiąc ta pani już nas trochę traktuje jak „wnuków”, czy członków rodziny, gdy przychodzimy. Ostatnio mój kolega Marek nie mógł być ze mną u niej i już zaniepokojona pytała się o niego. Znamy się już trochę. Nieraz nam się zdarzy na chwilę usiąść, porozmawiać, ona wspomina często swoje dawne lata, czasy II Wojny Światowej…

Jak inni koledzy z pana pracy zareagowali, gdy się dowiedzieli co pan dodatkowo robi?

W całym naszym środowisku takie postawy są odbierane bardzo pozytywnie. Wymieniamy się też nawzajem z kolegami doświadczeniami i informacjami w kwestii pomocy, bo przecież też nie jesteśmy alfą i omegą żeby wszystko wiedzieć. Żaden z nas dzielnicowych nie przechodzi obojętnie obok osób postronnych.

 

Informacja zamieszczona na stronie komendy w Brzesku oprócz przytoczonej dwójki dzielnicowych wymienia z nazwiska jeszcze dwoje policjantów mocno zaangażowanych w niesienie pomocy innym. Jest to st. asp. Bogusław Biernat i st. sierż. Natalia Mierzwa. Im też należą się ogromne brawa za to co robią. Oby było więcej osób takich jak oni, nie tylko w policji.

Manuel Langer

foto: arch. policji

Manuel Langer

Manuel Langer

Aktualizacja: piątek, 13 kwiecień 2018 12:10
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA