Pożegnanie ś.p. Kazimierza Zająca Wyróżniony

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 15:13

Rodzina, bliscy, przyjaciele i tłumy mieszkańców Brzeska pożegnały ś.p. Kazimierza Zająca, wieloletniego więźnia obozu Auschwitz. W uroczystym pogrzebie wzięły także udział poczty sztandarowe, które wystawione zostały przez brzeski hufiec ZHP, szkoły i urząd miejski.

W czasie homilii prowadzący żałobne nabożeństwo ks. dziekan Józef Drabik przypomniał o życiu i zasługach Kazimierza Zająca. – Bóg obdarował Go długim życiem, bo chciał, aby dawał świadectwo tego co przeżył – mówił.

Przypomnijmy, Kazimierz Zając urodził się w Jasieniu w 1923 roku. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i osadzony w zakładzie karnym w Tarnowie jako więzień polityczny. Wiosną 1940 roku, pierwszym transportem wywieziony został do Auschwitz-Birkenau, gdzie oznaczony został numerem 261. W oświęcimskim obozie przebywał do 1944 roku, do końca wojny więziony był jeszcze w KL Buchenwald w Ettersberg w pobliżu Weimaru.

Po wojnie Kazimierz Zając studiował w Akademii Handlowej w Krakowie, po jej ukończeniu pracował w okocimskim browarze. Był założycielem i wieloletnim prezesem brzeskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Przez całe swoje życie prowadził działalność kombatancką, spotykał się z młodzieżą, której przekazywał wiedzę na temat okrucieństw obozów koncentracyjnych.

Za swoją działalność w 2000 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w roku 2006 wyróżniony został tytułem Honorowego Obywatela Miasta Brzeska.

Info/foto: UM Brzesko

Manuel Langer

Manuel Langer

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA