„Zawód pielęgniarki i położnej – praca czy powołanie” Wyróżniony

Dziewięć pielęgniarek z powiatów bocheńskiego i brzeskiego odebrało honorową odznakę ministra zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” podczas konferencji naukowej „Zawód pielęgniarki i położnej – praca czy powołanie”, która 14 maja odbyła się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym”.

W konferencji wzięły udział pielęgniarki i położne z powiatów brzeskiego i bocheńskiego. Nie brakło także wicewojewody małopolskiego Józefa Gawrona, starostów Andrzeja Potępy i Ryszarda Ożóga, przedstawicieli samorządów gminnych samorządów oraz księży. Gościem konferencji był również Adam Smołucha, dyrektor szpitala.

Organizatorem wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, byli poseł Józefa Szczurek-Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz dr n. przyr. Wojciech Giermaziak – dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki.

– Podczas spotkania chcieliśmy nie tylko ukłonić się pielęgniarkom i położnym, ale też wyrazić uznanie i podziękować im za pracę – mówiła poseł Józefa Szczurek-Żelazko. Poseł zwróciła uwagę, że tegoroczne obchody Dnia Pielęgniarki i Położnej mają wyjątkowy charakter, wpisują się bowiem w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zbiegają się także z beatyfikacją Hanny Chrzanowskiej- pionierki pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliskiej współpracownicy kard. Karola Wojtyły.

Spotkanie było okazją do wyróżnienia najlepszych pielęgniarek. Odznaczenia, które wręczał wojewoda Józef Gawron i poseł Józefa Szczurek–Żelazko odebrały Bożena Biernat, Urszula Buczek, Anna Kleszcz, Gabriela Opioła, Anna Wełna oraz dr Małgorzata Urbaniak-Ostrykiewicz, Halina Brzęk, Danuta Różańska, Krystyna Jurek ¬ reprezentujące Szpital Powiatowy w Brzesku.

Konferencji towarzyszyły wykłady, o zakonnicach w pielęgniarstwie II RP mówiła prof. Bożena Urbanek z Instytutu Historii Nauki PAN, nad tematem „Pielęgniarka – nie siostra miłosierdzia?” pochyliła się dr n. med. Maria Zięba z Instytutu Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Lek. wet. Dorota Ubysz z Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie poruszyła zagadnienie postawy pielęgniarek wobec eutanazji.

Spotkanie wzbogacił program artystyczny przygotowany przez młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku. Na zakończenie goście zwiedzali wystawę „Pielęgniarki w habitach. Żeńskie zgromadzenia zakonne w posłudze chorym”. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem ministra zdrowia. (SP ZOZ Brzesko).

Info/foto: UM Brzesko

Manuel Langer

Manuel Langer

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA