Brzesko, Borzęcin, Czchów, Gnojnik, Jurków, Mokrzyska, Przyborów, Tymowa, Wola Dębińska, Zawada Uszewska

Brzesko: „Wielu niepełnosprawnych nie ma za co żyć” Wyróżniony

Brzesko: „Wielu niepełnosprawnych nie ma za co żyć”

Ostatnio non-stop jesteśmy „karmieni” przez telewizję obrazami niepełnosprawnych osób protestujących w Sejmie. A jak żyje im się na co dzień. Zwłaszcza tutaj, w Brzesku i okolicy? O przybliżenie nam tego poprosiliśmy Jolante Piech, prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „NADZIEJA”, która od lat wraz ze swymi współpracownikami działa na rzecz niepełnosprawnych i świetnie orientuje się w ich – jak się przekonacie, bardzo trudnej – sytuacji.

Z jakimi problemami niepełnosprawni zmagają się na co dzień?

Przede wszystkim jest to niezrozumienie i brak środków do życia. Nie chciałabym nikogo krytykować, ale podejście do niepełnosprawnych mówiące, że zamiast 500 zł w gotówce dostaną świadczenia rehabilitacyjne – to nie jest do końca dobre rozwiązanie. Prowadzę dom środowiskowy dla niepełnosprawnych, w ośrodku mamy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie są „zapampersowane”, nie wymagające codziennej rehabilitacji. Nie wszyscy natomiast jeżdżą na turnusy, bo ich zwyczajnie nie stać, choć są też osoby, które jeżdżą co roku.

Wiele osób niepełnosprawnych nie ma za co kupić ubrań, zapłacić czynsz, nie mówię już nawet o jakichś rozrywkach, typu wyjście do kina, czy gdziekolwiek. Nie mają też za co kupić lekarstw. Nasze stowarzyszenie stara się pozyskać nieraz bardzo podstawowe rzeczy dla nich – ubrania, pościel, firanki, artykuły spożywcze, środki czystości… To są bardzo podstawowe rzeczy i ich tym ludziom brakuje.

Sytuacja jest więc ciężka, a do tego dochodzi jeszcze to, ze nieraz leki, których potrzebują kosztują ich miesięcznie nieraz 100, 200 zł przy jednym schorzeniu. A co gdy jest ich więcej?

Osoby, z którymi my mamy do czynienia często mają tylko rentę socjalną, która wynosi 745,18 zł. Do tego ewentualnie dochodzi dodatek pielęgnacyjny – 152 zł. I z tego, jeżeli taka osoba musi się zupełnie sama utrzymać, to się na pewno nie utrzyma.

Czy mogą państwo liczyć na pomoc jakichś lokalnych władz, albo też lokalnych sponsorów?

Jeśli chodzi o lokalnych sponsorów, to mamy firmę, która pozyskuje dla nas środki czystości i mamy kilka firm, które systematycznie co jakiś czas zaopatrują nas w środki czystości. My je później przekazujemy potrzebującym osobom. Natomiast ośrodki pomocy działają na tyle na ile starcza im pieniędzy, na ile mogą. Na terenie powiatu brzeskiego jedne radzą sobie lepiej inne gorzej, ale generalnie one też nie mają jakichś wielkich możliwości, bo je ograniczają przepisy prawa.

Wśród podopiecznych naszego ośrodka mamy też np. osobę, która nie dostaje w ogóle renty socjalnej, ma tylko nieco ponad 400 zł zasiłku. Niestety jest niemało takich osób, które gdyby nie to, że przychodzą do nas do domu środowiskowego i zjedzą od poniedziałku do piątku jeden ciepły posiłek, to gdyby nie to, to oni w domu tego posiłku by nie zjedli, bo nie mieliby za co. Nie mogę powiedzieć, że to dotyczy wszystkich, ale jest kilkanaście takich osób, które przychodzą do nas przede wszystkim po to, żeby zjeść coś ciepłego.

Może w większych miastach, typu Kraków jest trochę lepiej – przynajmniej teoretycznie tam powinno być łatwiej z pozyskaniem środków, że znalezieniem sponsorów… W mniejszych miejscowościach jest naprawdę ciężko.

Warto jeszcze pewne rzeczy rozróżnić: jeżeli osoba niepełnosprawna pracowała kiedyś i dostała rentę ZUS-owską, to jej sytuacja wygląda troszeczkę lepiej. Choć tutaj tez trzeba to rozpatrywać indywidualnie, bo jest to też kwestia tego czego ta osoba wymaga – jakich leków, itd. Jeżeli potrzebuje np. leków na neurologicznych czy kardiologicznych to to są rzeczy bardzo drogie. A spora część leków – z reguły leki nowszej generacji nie jest w ogóle refundowana.

Ma pani wrażenie, że niepełnosprawni to taka grupa społeczna zapomniana przez władze?

Myślę, że generalnie sytuacja osób niepełnosprawnych poprawiła się w ostatnim dziesięcioleciu. Natomiast w dalszym ciągu jest tutaj wciąż bardzo dużo do zrobienia. I naprawdę tej grupie jest potrzebna pomoc. Gdyby dostały te 500 zł o które walczą w Sejmie, to jestem przekonana, że te pieniądze byłyby naprawdę dobrze wykorzystane. To nie jest problem tylko z tym rządem, że się zaniedbuje tę grupę, ale wszystkich poprzednich rządów. Rządzący mogli by w końcu wypracować jakiejś rozwiązania, które udziela niepełnosprawnym takiej pomocy, jaka im jest potrzebna. Potrzeby osób niepełnosprawnych są bardzo zróżnicowane- pewna grupa osób niepełnosprawnych wymaga np. wsparcia i pomocy w zaopatrzeniu w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i materiały higieniczne, pozostałe grupy osób niepełnosprawnych wymagają innych form pomocy i wsparcia np. środków pieniężnych na godne funkcjonowanie w środowisku i zaspokojenie swoich- nieraz podstawowych –potrzeb.

A jak jest z infrastrukturą jaką zapewnia Brzesko? Czy jest ona zrobiona z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych?

W tej chwili instytucje raczej już są pozbawione barier. Natomiast jeżeli chodzi o chodniki, parkingi, dojście, czy dojechanie do różnych instytucji, komunikację miejską – z tym naprawdę jest problem.

Problemem dla niepełnosprawnych może tez być nierównomierne rozłożenie ośrodków im pomagających – wszystko mieści się właściwie w centrum. A już np. w okolicy Szczurowej jest „biała plama”. Powiat złożył teraz wniosek, aby tam utworzyć filię środowiskowego domu samopomocy, zobaczymy czy uda się pozyskać środki na ten cel. A jest tam naprawdę dużo osób, które nie mają możliwości skorzystania z ośrodków wsparcia, bo mają problemy z dotarciem.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bocheński

Niegowić-Łapanów. XIX. Rajd Szlakiem Papieskim

11 maj, 2018 | Wyświetleń:29149

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, Szkoła Podstawowa im...

Głos Myślenicki

Trzy drużyny z Pcimia w finale wojewódzkim KINDER + SPORT!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:10456

Tegoroczne eliminacje Kinder+ Sport – Mistrzostwa Polski Mini Siatkówki przyniosły wiele emocji. Znakomicie zaprezentowali się...

Głos Podhalański

Zakopane: Wrażliwy lekarz i policjanci uratowali chorego mężczyznę.

02 maj, 2018 | Wyświetleń:9463

Ta historia przywraca wiarę w ludzi. Lekarz zaalarmował policję, że jego pacjent nie zgłosił się...

Głos Powiśla

Zalipie – perełka, do której nie jeżdżą busy

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:8065

Pani Helena Pisarczyk przeprowadziła się do Zalipia w 2014 roku. Bezskutecznie próbuje namówić lokalnego przewoźnika...

Głos Myślenicki

Myślenice. Wielkie zainteresowanie bezpłatnymi badaniami

11 maj, 2018 | Wyświetleń:7869

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Starostwo Powiatowe w Myślenicach we współpracy z SPZOZ w Myślenicach...

Głos Powiśla

Powiśle Dąbrowskie: Ognista plaga

28 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:6627

Strażacy OSP, PSP i Policja wspólnie apelują o rozsądek. Na Powiślu rozpoczął się sezon wypalania...

Motoryzacja

„To już jest żałosne” – motocykliści o Patelni Chabówka

05 maj, 2018 | Wyświetleń:6548

Numery startowe oraz hostessy z lizakiem i suszarką – to „nowości”, jakie w ostatnich dniach...

Motoryzacja

Motocykliści mają dość lansiarzy z „Patelni”!

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:5770

„Pasja??? jaka k… pasja??? powodowanie ciągłego zagrożenia na drodze”, „Pogratulować braku mózgu”, to jest „grupa...

Głos Bocheński

Schron przy węźle Bochnia A4 - dostępny do zwiedzania!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:4934

W niedzielę, 13 maja 2018 r, w ramach „Spotkań z Historią Bochnia 1944/45” zwiedzać można...

Głos Krakowski

Złośnica kontra Mazynka – o życiu i walce z nowotworem

07 maj, 2018 | Wyświetleń:4434

Kolejne święta spędziła w szpitalu. Przeszła kolejny przeszczep szpiku. Tym razem od niespokrewnionego dawcy. Kolejne...

Głos Mielecki

Czy Mielec da się zastraszyć?

01 maj, 2018 | Wyświetleń:3406

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mielcu prowadzą dwa postępowania w sprawach o wykroczenia z art...

Głos Krakowski

Majchrowski ogłosił swą decyzję!

10 maj, 2018 | Wyświetleń:3225

Koniec spekulacji! Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił że BĘDZIE się ubiegał o fotel prezydenta w najbliższych...