Brzesko: będzie parking przy dworcu PKP

Dobra wiadomość dla korzystających z usług PKP, przy brzeskim dworcu powstanie parking, na którym podróżujący będą mogli zostawiać swoje auta. Inwestycja kosztować będzie blisko 1,2 miliona złotych, z czego blisko milion, dzięki zaangażowaniu pracowników Biura Funduszy Europejskich i Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunalnej, gmina pozyskała z unijnych funduszy.

-Właśnie otrzymałem wspaniałą wiadomość. Zostaliśmy zaproszeni do podpisania umowy o dofinansowanie budowy nowego parkingu przy dworcu kolejowym w Brzesku. W sposób wyjątkowy cieszę się z tego faktu. Długo trwało zanim przejęliśmy grunty pod parking od Skarbu Państwa. Mieliśmy potem niewiele czasu na przygotowanie projektu budowlanego i wniosku unijnego. Teraz mamy już gwarancję, że możemy budować obiekt, który będzie gotowy pod koniec przyszłego roku – mówi burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka.

Pertraktacje gminy z właścicielem terenu czyli dyrekcją PKP oraz właścicielem usadowionego tam złomowiska w sprawie przejęcia gruntu pod parking trwały prawie dwa lata.. W wyniku porozumienia gmina przejęła bezpłatnie teren, a w ubiegłym roku, za 44 tysiące złotych wykonano dokumentację projektową. Proces przygotowania inwestycji i uzyskanie pozwolenia na budowę były czasochłonne z uwagi na długotrwałą procedurę przejęcia gruntów od PKP i trwające uzgodnienia. Budowa planowana jest na terenie zamkniętym i wszystkie pozwolenia wydawane są przez wojewodę. Ponadto konieczne było uzyskanie zgody na odstępstwo od warunków usytuowania budynków i budowli na terenach kolejowych zamkniętych. W marcu gmina uzyskała pozwolenie na budowę uzyskaliśmy w marcu i jest ono już prawomocne.

Planowany parking zaprojektowany został na 158 miejsc postojowych, w tym siedem dla osób niepełnosprawnych. Łączna powierzchnia użytkowa wynosić będzie ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nawierzchnia parkingu i dróg dojazdowych wykonana zostanie z betonu asfaltowego. Teren parkingu będzie odwodniony, oświetlony, zamontowany na nim zostanie monitoring.

Info/foto: UM Brzesko

Manuel Langer

Manuel Langer

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA