czwartek, 04 kwiecień 2019 20:06

Koszmar mieszkańców Chrzanowa i Balina trwa. Tym razem jest „usprawiedliwiony”?

Napisał
fot. Anna Piątkowska-Borek fot. Anna Piątkowska-Borek

Mieszkańcy osiedla Kąty w Chrzanowie i Balina załamują ręce. Ich koszmar trwa. Co więcej, nie dość, że uciążliwości zapachowe, których źródłem jest działalność ZGOK w Balinie, od lat nie pozwalają im normalnie egzystować, to jeszcze teraz okazuje się, że w najbliższych tygodniach będą „usprawiedliwione”. Jak to możliwe?

Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Balinie poinformował, że rozpoczyna rozbudowę systemu odgazowania na składowisku odpadów. Tym samym w najbliższym czasie wystąpią duże uciążliwości zapachowe.

 

W Chrzanowie i Balinie śmierdzieć będzie przez trzy tygodnie!

Od 2 kwietnia na składowisku działającym w ramach ZGOK w Balinie prowadzone są prace związane z rozbudową systemu odgazowania. Jak wyjaśnia Adam Królikowski, Kierownik Zakładu, w piśmie skierowanym do przewodniczącego osiedla Kąty i do sołtysa Balina, prace polegają na wierceniu dodatkowych studni odgazowujących. A to może powodować uciążliwości zapachowe.

Jak się okazuje, prace potrwają trzy tygodnie.

Prace mają na celu rozbudowę systemu odgazowania, co przyczynie się w finalnym efekcie do zmniejszenia uciążliwości zapachowych – podkreśla Adam Królikowski.

Czyżby? My jesteśmy sceptyczni. Podobnie mieszkańcy, którzy nie wierzą, że po tym czasie nieprzyjemne zapachy znikną.

Co więcej, te wspomniane trzy tygodnie mijają akurat po Świętach Wielkanocnych! "Przyjemny" prezent świąteczny dał ZGOK mieszkańcom. Ciekawe, którzy członkowie zarządu zaplanowali malowanie pisanek, pieczenie mazurków i świąteczne porządki w atmosferze niepozwalającego oddychać odoru? Naprawdę gratulujemy pomysłu! 

 

Potrzebne było "usprawiedliwienie"

A tak na marginesie. Informacja o rozbudowie systemu odgazowania pojawiła się 3 kwietnia, dzień po sesji Rady Miasta Chrzanowa, na której radny Roman Madejski złożył interpelację w związku z sytuacją dotyczącą uciążliwych zapachów ze składowiska odpadów komunalnych w Balinie, jakie odczuwają mieszkańcy osiedla Kąty. Przeczytał też wówczas część skarg mieszkańców, jakie pojawiały się od 17 marca 2019, czyli długo przed rozpoczęciem wspomnianych wyżej prac na składowisku. 

ZGOK winy na odpady zielone tym razem "zrzucić" nie mógł. Ale poinformował, że rozbudowuje system odgazowania. I cały przyszły smród został usprawiedliwiony. Pozostawmy to bez komentarza.

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.