Chrzanów, Alwernia, Babice, Balin, Bolęcin, Dulowa, Libiąż, Luszowice, Młoszowa, Myślachowice, Piła Kościelecka, Płaza, Pogorzyce, Regulice, Trzebinia, Zagórze, Żarki

 

 

 

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu? Wyróżniony

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy Chrzanów, jednocześnie z ponoszonymi przez nią największymi kosztami – z tych głównie powodów zrodził się pomysł, by gmina wystąpiła ze struktur Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”. Ostateczna decyzja należała do radnych. Większość z nich jednak powiedziała „nie”.

– Ostatni okres działalności Związku charakteryzuje się pomijaniem w podejmowanych decyzjach zgodnych porozumień gmin, przy nieuwzględnianiu potrzeb i interesów mieszkańców gminy Chrzanów – informował jeszcze przed sesją, na której radni podejmowali decyzję, burmistrz Ryszard Kosowski. Tymczasem to właśnie na terenie gminy Chrzanów powstały instalacje składowania odpadów i ich przetwarzania. A te z kolei emitują odór, który uniemożliwia mieszkańcom normalne funkcjonowanie. – Dotyczy to głównie tzw. odpadów zielonych, których fermentacja wywołuje silne emisje odoru, ze skutkiem wywołującym uciążliwości dla okolicznych mieszkańców – wyjaśnia burmistrz. – Gmina Chrzanów dążyła do ograniczenia odpadów zielonych oraz zmian sposobu ich zagospodarowania, co nie znalazło pozytywnego przyjęcia przez pozostałe gminy. W głosowaniu Zgromadzenia Związku gminy Libiąż i Trzebinia nie uwzględniły stanowiska i wniosków gminy Chrzanów, tym samym utrzymując stan uciążliwości emisji odoru. Nie uwzględniono więc stanowiska mieszkańców Chrzanowa i ich problemu zaistniałego w związku z działalnością składowiska. Także w zakresie gospodarki wodno-ściekowej obszar gminy Chrzanów stał się terenem zbierającym składowanie osadów ściekowych przy ich transporcie z sąsiednich gmin, członków Związku – dodaje Ryszard Kosowski.

– W zaistniałej sytuacji gmina Chrzanów widzi konieczność działań w interesie swoich mieszkańców poprzez przywrócenie do jej kompetencji działań związanych z gospodarką wodno-ściekową, jak i odpadami komunalnymi, gdzie będzie zachodziła możliwość jednoczesnego negocjowania w zakresie gospodarki objętej działaniem związku, w sposób uwzględniający interes mieszkańców i eliminujący narosłe negatywne skutki dotychczasowej działalności – argumentował burmistrz Ryszard Kosowski. Jak dodał, Urząd Miejski w Chrzanowie posiada pełną możliwość realizacji przedmiotowych zadań we własnym zakresie, przy samodzielnych decyzjach organów gminy.

Projekt uchwały, dotyczący opuszczenia przez gminę Chrzanów struktur Związku Międzygminnego, został przedstawiony na wrześniowej sesji Rady Miasta. Zdania były podzielone. Ostatecznie jednak w sumie 11 radnych (klub PO) zagłosowało przeciw zaproponowanej przez burmistrza Chrzanowa uchwale, poparło ją 8 osób, a jedna wstrzymała się od głosu. Tuż przed głosowaniem odczytano oświadczenie klubu PO, w którym podkreślono, że w projekcie uchwały, zgłoszonym przez burmistrza, nie zostały przedstawione analizy, które uzasadniłyby racjonalność decyzji o wystąpieniu ze Związku. Według nich „wyjście” mogłoby też być formalnie utrudnione. Z tych powodów radni Platformy Obywatelskiej nie poparli projektu uchwały.

Czy podjęta decyzja jest korzystna dla mieszkańców gminy Chrzanów? Czy pozostając w Związku, gmina skutecznie rozwiąże problem uciążliwości zapachowych? O komentarz poprosiliśmy Romana Madejskiego, Przewodniczącego Zarządu Osiedla Kąty, który kolejny już rok prowadzi „walkę ze smrodem”. Są dni, że na terenie jego osiedla, z powodu nieprzyjemnych zapachów, docierających ze składowiska odpadów, mieszkańcy nie mogą ani otworzyć okien, ani usiąść w ogrodzie, ani wyjść na spacer.

– Uważa się w Chrzanowie, że radni mają wpływ na cenę wody i cenę odbioru odpadów komunalnych, a tak nie jest – mówi Roman Madejski. – Dobrze o tym wiedzieli radni, którzy głosowali przeciwko tej uchwale. Dobrze wiedzą, że będąc w Związku, dalej nie będą mieć wpływu na to, co się w nim dzieje, zwłaszcza na ceny. Organami Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” jest Zgromadzenie i Zarząd, będący ZGROMADZENIEM WSPÓLNIKÓW, wchodzących w skład Spółki RPWiK. To do Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” należy SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI, czyli mamy tzw. „dwa w jednym”: śmieci i woda. Jeszcze raz podkreślam: sama gmina Chrzanów, radni gminy Chrzanów nie mają wpływu na cenę wody i cenę za odbieranie odpadów komunalnych.

– Ostatnio otrzymałem pismo od Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, dotyczące uciążliwych zapachów, który stwierdził: „[...] pragnie zwrócić uwagę na fakt, że przesłane do Urzędu Miasta Chrzanowa, a także do Powiatowego Centrum Kryzysowego zgłoszenia mieszkańców dot. uciążliwości zapachowej pochodzącej z przedmiotowego zakładu należy podejmować i wyjaśniać natychmiast z zarządzającymi instalacjami przez lokalne władze w dniu jego zgłoszenia [...]”. Te słowa potwierdzają o słuszności wystąpienia ze Związku – dodaje Roman Madejski. – Nikt natomiast dzisiaj nie jest w stanie powiedzieć, jaka sytuacja będzie na rynku za rok czy dwa lata. Nie da się mówić o cenach po wyjściu ze Związku teraz, ale gdy z niego wyjdziemy, to wtedy gmina Chrzanów będzie o tych cenach decydować, a mieszkańcy np. za pośrednictwem radnych będą mieli na nie wpływ – podsumowuje Przewodniczący Zarządu Osiedla Kąty.

Anna Piątkowska-Borek

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:597

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:278

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:226

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:192

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:178

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:170

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:170

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:164

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:162

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Oświęcimski

Gdzie pojedzie Chopin?

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:159

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana...