środa, 15 maj 2019 20:11

Chrzanów: 100-lecie Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce FABLOK

Napisał
fot. Muzeum w Chrzanowie fot. Muzeum w Chrzanowie

Jakie atrakcje zaplanowano w związku z obchodami 100-lecia FABLOKu?

Spacer śladami FABLOKU

W związku z obchodami 100-lecia założenia Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce FABLOK Muzeum w Chrzanowie organizuje w niedzielę 19 maja spacer po terenie fabryki oraz najbliższym jej otoczeniu. Wejścia przewidziano o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00. Zbiórka odbędzie się na parkingu przy Budynku Administracyjnym (ul. Fabryczna 16). Na zwiedzanie FABLOKu obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 32 623 51 73.

 

Pociąg do tradycji

Z kolei od 17 maja w Domu Urbańczyka w Chrzanowie (Aleja Henryka 16) będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną w związku z obchodami setnej rocznicy założenia Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce FABLOK Wystawa zatytułowana „Pierwsza w Polsce... Na 100-lecie założenia Fabloku” będzie dostępna dla zwiedzających do 26 sierpnia 2019 roku.

Jednocześnie na Rynku w Chrzanowie będzie prezentowana ekspozycja „Z życia Fablokowca”, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Broniewskiego 10C – „Pociąg do wspomnień”.

 

Pociąg retro z parowozem – 100 lat Pierwszej w Polsce – Dzień Techniki Kolejowej 2019

Stuleciu założenia Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce FABLOK w Chrzanowie poświęcona będzie także III edycja Dnia Techniki Kolejowej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 19 maja.

Na stacji w Chrzanowie zaplanowana została wystawa lokomotyw spalinowych produkowanych w FABLOKu, parada lokomotyw i prezentacja lokomotywy SM31-071 (tzw. „trumna”) w barwach historycznych (oliwkowozielone z pomarańczowym pasem).

– W takiej właśnie szacie te lokomotywy opuszczały bramy Fabloku 40 lat temu. Przywrócenie takiej malatury tej lokomotywie nie jest przypadkowe, ale ściśle związane z tegorocznymi obchodami 100-lecia założenia Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce „Fablok”, na których m.in. prezentowana SM31-071 będzie gościć, defilować i wdzięcznie występować w swojej nowej „starej” szacie – poinformowało kilka dni temu Stowarzyszenie Stacja Chrzanów, które zainicjowało przywrócenie fablokowskiej lokomotywie barw historycznych.

Podczas Dnia Techniki Kolejowej przewidziano także przejazdy drezyną „machajką” (Lokalna Kolej Drezynowa), a także przejazdy pociągiem retro z parowozem Ty42-24 na trasie Chrzanów – Libiąż – Chrzanów.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.