sobota, 18 maj 2019 11:17

Chrzanów: Kto w końcu powie prawdę?

Napisał

W Chrzanowie odbędzie się spotkanie w sprawie uciążliwości związanych z działalnością Zakładu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Balinie. Będą przedstawiciele WIOŚ, Urzędu Marszałkowskiego, ZGOK i Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”. Czy podadzą w końcu prawdziwą przyczynę odoru, który nie daje normalnie żyć mieszkańcom? I czy zaproponują konkretne i skuteczne działania?

W środę 22 maja 2019 roku w Chrzanowie odbędzie się spotkanie, którego tematem ma być uciążliwość związana z działalnością Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Balinie.

– Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone uciążliwościom zapachowym ze składowiska odpadów ZGOK w Balinie. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej MOKSiR Chrzanów w środę 22 maja o godz. 17:00 – poinformował burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek.

 

Jaki jest plan spotkania w sprawie ZGOK?

Podczas spotkania przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego omówią wydane zezwolenia i pozwolenia, na podstawie których ZGOK w Balinie prowadzi działalność w zakresie unieszkodliwiania i przetwarzania odpadów.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawi z kolei wyniki kontroli i proponowane zalecenia pokontrolne.

Następnie przedstawiciele ZGOK w Balinie omówią działania, jakie podejmują w celu wyeliminowania uciążliwości zapachowej.

Natomiast przedstawiciele Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” omówią sposób odbierania odpadów komunalnych, w szczególności odpadów zielonych.

Na koniec przewidziano dyskusję.

Spotkanie jest efektem interpelacji radnego Romana Madejskiego, złożonej początkiem lutego tego roku.

– Zorganizowanie takiego spotkania jest konieczne w celu ustalenia zrealizowanych dotąd obietnic oraz zaplanowania działań przed nadejściem wiosny – pisał 5 lutego 2019 w interpelacji Roman Madejski.

4 marca radny otrzymał odpowiedź od burmistrza, że ten, po konsultacji z zainteresowanymi podmiotami, spotkanie zorganizuje w możliwie najbliższym terminie.

 

Naszym zdaniem

Jak trzeba zauważyć, nikt jednak się z tym spotkaniem nie spieszył. Wiosna trwa już dwa miesiące, mieszkańcy od kilku tygodni zgłaszają problem z uciążliwymi zapachami dobiegającymi ze ZGOK w Balinie. Odpady zielone są już też od dawna odbierane.

Ciekawe, czy chociaż na spotkaniu pojawią się rzetelne informacje i konkretne rozwiązania problemu, który od dawna spędza sen z oczu mieszkańcom Chrzanowa (zwłaszcza Osiedla Kąty) i Balina. Czy może znowu mieszkańcy usłyszą, że wyniki kontroli nic nie wykazały, a ZGOK robi wszystko, co w jego mocy, by żadnych uciążliwości zapachowych nie było. To w takim razie dlaczego brzydko pachnie? Cóż, „taki mamy klimat”… Mamy nadzieję, że ten scenariusz się nie sprawdzi. I z niecierpliwością czekamy na spotkanie w sprawie uciążliwej działalności ZGOK w Balinie.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.