Chrzanów, Alwernia, Babice, Balin, Dulowa, Libiąż, Trzebinia, Zagórze, Żarki

Niemiła niespodzianka Wyróżniony

Niemiła niespodzianka

Oddajesz samochód do warsztatu. Czekasz na telefon od mechanika, że auto już naprawione i możesz przyjechać po odbiór. Tymczasem zamiast tego odwiedza cię policja i informuje, że twój pojazd wziął udział w kolizji... W podobnej sytuacji znalazł się właściciel Forda.

Kilka dni temu w Trzebini, w rejonie skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Lipowcową doszło do zdarzenia drogowego. Zderzyły się dwa samochody – osobowy Ford i dostawczy Iveco. Nie byłoby w tym może nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że kierowca Forda, który był sprawcą kolizji, uciekł z miejsca zdarzenia. Jakby tego było mało – jak się okazało, auto w tym czasie powinno stać w warsztacie.

Do zdarzenia doszło w środę 18 października, około godziny 16:00. W wyniku kolizji dostawczy Iveco przewrócił się na bok. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Niestety, sprawca kolizji, czyli kierowca Forda pozostawił rozbity samochód i oddalił się z miejsca zdarzenia jeszcze przed przyjazdem policji. Świadkowie podali, że był z nim pasażer – ten również uciekł.

Policjanci dotarli do właściciela pojazdu, jednak okazało się, że to nie on prowadził. Co więcej, był bardzo zaskoczony faktem, że jego samochód brał udział w kolizji. Auto oddał bowiem do pobliskiego warsztatu, do naprawy...

Trwa postępowanie w tej sprawie. Ustalono już, kto prowadził Forda w chwili zdarzenia. – Policja posiada już informacje, dotyczące osoby sprawcy, jednak dla dobra prowadzonego postępowania, nie mogą być one ujawnione na obecnym etapie dochodzenia – podaje asp. sztab. Katarzyna Dąbkowska z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

W związku z ucieczką kierowcy i pasażera z miejsca zdarzenia prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w Komisariacie Policji w Trzebini. Na razie nikomu jeszcze nie postawiono zarzutu. Niemniej, nieprzyjemne konsekwencje czekają sprawcę kolizji (kierowcę), nie właściciela, który pojazd powierzył warsztatowi mechanicznemu celem wykonania napraw.

– W przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości sprawcy grozi grzywna w kwocie co najmniej 5000 zł, kara pozbawienia wolności do lat 2, w przypadku kolizji grzywna w wysokości od 220 do 500 zł i 6 punktów karnych – informuje asp. sztab. Katarzyna Dąbkowska.

 

Podpisywać umowę czy nie?

Ta historia zwraca nam jednak uwagę na pewną rzecz. Owszem, oddając auto do mechanika, zdajemy sobie sprawę, że ten będzie musiał zrobić nim choćby kilka kilometrów, by najpierw zdiagnozować usterkę, a później – po naprawie – sprawdzić, czy już wszystko w porządku. Rzadko kiedy spotykamy się ze spisywaniem protokołu przekazania samochodu lub podpisywaniem umowy o oddaniu auta do naprawy. Czy powinniśmy wymagać takiego dokumentu, zostawiając samochód w warsztacie?

– Umowa o oddaniu samochodu do naprawy jest to umowa mieszana, do której należy stosować przepisy o umowie o dzieło i umowie przechowania (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2004 r. sygn. V CK 235/04). Wynika z tego obowiązek przechowania rzeczy w stanie niepogorszonym oraz zakaz używania samochodu bez zgody właściciela, chyba że jest to konieczne do naprawy. Zawsze w celach dowodowych można zawrzeć taką umowę na piśmie. Nie ma też przeszkód, by wymagać pokwitowania – wyjaśnia radca prawny z jednej z warszawskich kancelarii.

 

Kto traci zniżki?

Pozostaje jeszcze kwestia OC. Pomijając już opisaną sytuację, czasem zdarza się, że komuś po prostu pożyczamy swój samochód. Jeśli osoba, która prowadziła auto, spowodowała szkodę, to jakie będzie to miało dla właściciela pojazdu konsekwencje związane z OC?

W Polsce obowiązują – mówiąc najłagodniej – dość „dziwne” przepisy, dotyczące ubezpieczenia OC. Według nazwy jest to OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna, tymczasem polisa jest przypisana nie do kierowcy, a do pojazdu... To tak, jakby uznać, że sam pojazd (a nie kierowca) spowodował kolizję lub wypadek. O ile w chwili zdarzenia auto prowadzi jego właściciel i to on jest sprawcą szkody, to polisa OC chroni go przed odpowiedzialnością cywilną. Odszkodowanie dla poszkodowanego jest po prostu wypłacane przez ubezpieczyciela w ramach wykupionej polisy.

Sytuacja komplikuje się natomiast w momencie, gdy samochód prowadzi ktoś inny, komu go wypożyczyliśmy i ta osoba powoduje kolizję lub wypadek. Wówczas szkoda jest pokrywana także z polisy właściciela pojazdu, chociaż ten nim nie jechał. W konsekwencji właściciel auta traci zniżki za bezszkodową jazdę i przy zakupie kolejnej polisy jej cena wzrasta.

Co możemy zrobić jako właściciele pojazdu? Najprościej jest się po prostu „dogadać” z kierowcą, który spowodował szkodę. Ustalić np. że on pokryje z własnych środków koszty naprawy i różnicę w cenie OC po stracie zniżek. Jeśli nie uda się tego załatwić polubownie, pozostaje droga sądowa.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

„PO? Ciągłe awantury. To rozdział zamknięty”

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5548

Tomasz Urynowicz. Do niedawna był jednym z najbardziej znanych radnych PO. Teraz jest człowiekiem Porozumienia...

Głos Krakowski

Zaginął Piotr Kijanka. Trwają poszukiwania

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:5444

Piotr Kijanka zaginął w Krakowie, w nocy 6 stycznia 2018 roku. Wieczorem wyszedł ze znajomymi...

Głos Podkrakowski

Skawina biega przez cały rok

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:3511

Kiedy na zewnątrz pada deszcz, śnieg lub jest duży mróz, oni po prostu zakładają kolejną...

Głos Mielecki

Mielec: Akcja pod Kronobylem

01 luty, 2018 | Wyświetleń:3384

W Mielcu wrze. W niedzielę 28 stycznia pod zakładem Kronospan po raz kolejny pojawiła się...

Głos Podkrakowski

„Ta fotografia może iść nawet do papieża” – jak Zofia Rydet fotografowała Paczółtowice?

27 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2648

– Zostawiliśmy samochód na początku wsi i według pewnego schematu, sposobu działania Zosi, penetrowaliśmy całą...

Głos Krakowski

Weekend bez tramwajów na ulicy Brożka

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:2641

W najbliższą sobotę i niedzielę remontowana będzie zwrotnica wjazdowa do zajezdni tramwajowej Podgórze od strony...

Kultura

Kolejny międzynarodowy sukces fotografów z Podkarpacia

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1788

W międzynarodowym konkursie Monochrome Photography Awards, który zaliczany jest do najważniejszych konkursów fotografii czarno-białej na...

Głos Krakowski

Karta Krakowska - zniżki, ulgi i preferencje. Już wkrótce

25 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1677

Prezydent Jacek Majchrowski wraz z innymi przedstawicielami Ratusza zaprezentowali na dzisiejszej konferencji Kartę Krakowską. Pozwoli...

Głos Oświęcimski

Bombowiec Ił-4 odkryty w stawie

26 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1514

Woda zsunęła wierzchnią warstwę mułu i odkryła szczątki samolotu. Potwierdzono, że to bombowiec Iljuszyn DB3...

Styl Życia

Trendy w aranżacjach wnętrz w 2018 roku

23 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1414

W nowym roku często przygotowujemy się na zmiany – również we wnętrzach. Myślisz o metamorfozie...

Styl Życia

3 nieoczywiste miasta, które są idealne na walentynki

24 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1359

Okres okołowalentynkowy to czas serduszek, aniołków, misiów, czekoladek. W efekcie marketingowego przebodźcowania wielu Polaków wskazuje...

Głos Powiśla

Mędrzechów: Tu wszystko jest możliwe

28 styczeń, 2018 | Wyświetleń:1272

Mędrzechów – niewielka licząca ponad 1000 mieszkańców miejscowość w powiecie dąbrowskim. Dlaczego o nim piszę?...