Chrzanów, Alwernia, Babice, Balin, Dulowa, Libiąż, Trzebinia, Zagórze, Żarki

Niemiła niespodzianka Wyróżniony

Niemiła niespodzianka

Oddajesz samochód do warsztatu. Czekasz na telefon od mechanika, że auto już naprawione i możesz przyjechać po odbiór. Tymczasem zamiast tego odwiedza cię policja i informuje, że twój pojazd wziął udział w kolizji... W podobnej sytuacji znalazł się właściciel Forda.

Kilka dni temu w Trzebini, w rejonie skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej z ul. Lipowcową doszło do zdarzenia drogowego. Zderzyły się dwa samochody – osobowy Ford i dostawczy Iveco. Nie byłoby w tym może nic sensacyjnego, gdyby nie fakt, że kierowca Forda, który był sprawcą kolizji, uciekł z miejsca zdarzenia. Jakby tego było mało – jak się okazało, auto w tym czasie powinno stać w warsztacie.

Do zdarzenia doszło w środę 18 października, około godziny 16:00. W wyniku kolizji dostawczy Iveco przewrócił się na bok. Na szczęście nic nikomu się nie stało. Niestety, sprawca kolizji, czyli kierowca Forda pozostawił rozbity samochód i oddalił się z miejsca zdarzenia jeszcze przed przyjazdem policji. Świadkowie podali, że był z nim pasażer – ten również uciekł.

Policjanci dotarli do właściciela pojazdu, jednak okazało się, że to nie on prowadził. Co więcej, był bardzo zaskoczony faktem, że jego samochód brał udział w kolizji. Auto oddał bowiem do pobliskiego warsztatu, do naprawy...

Trwa postępowanie w tej sprawie. Ustalono już, kto prowadził Forda w chwili zdarzenia. – Policja posiada już informacje, dotyczące osoby sprawcy, jednak dla dobra prowadzonego postępowania, nie mogą być one ujawnione na obecnym etapie dochodzenia – podaje asp. sztab. Katarzyna Dąbkowska z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

W związku z ucieczką kierowcy i pasażera z miejsca zdarzenia prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w Komisariacie Policji w Trzebini. Na razie nikomu jeszcze nie postawiono zarzutu. Niemniej, nieprzyjemne konsekwencje czekają sprawcę kolizji (kierowcę), nie właściciela, który pojazd powierzył warsztatowi mechanicznemu celem wykonania napraw.

– W przypadku kierowania w stanie nietrzeźwości sprawcy grozi grzywna w kwocie co najmniej 5000 zł, kara pozbawienia wolności do lat 2, w przypadku kolizji grzywna w wysokości od 220 do 500 zł i 6 punktów karnych – informuje asp. sztab. Katarzyna Dąbkowska.

 

Podpisywać umowę czy nie?

Ta historia zwraca nam jednak uwagę na pewną rzecz. Owszem, oddając auto do mechanika, zdajemy sobie sprawę, że ten będzie musiał zrobić nim choćby kilka kilometrów, by najpierw zdiagnozować usterkę, a później – po naprawie – sprawdzić, czy już wszystko w porządku. Rzadko kiedy spotykamy się ze spisywaniem protokołu przekazania samochodu lub podpisywaniem umowy o oddaniu auta do naprawy. Czy powinniśmy wymagać takiego dokumentu, zostawiając samochód w warsztacie?

– Umowa o oddaniu samochodu do naprawy jest to umowa mieszana, do której należy stosować przepisy o umowie o dzieło i umowie przechowania (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2004 r. sygn. V CK 235/04). Wynika z tego obowiązek przechowania rzeczy w stanie niepogorszonym oraz zakaz używania samochodu bez zgody właściciela, chyba że jest to konieczne do naprawy. Zawsze w celach dowodowych można zawrzeć taką umowę na piśmie. Nie ma też przeszkód, by wymagać pokwitowania – wyjaśnia radca prawny z jednej z warszawskich kancelarii.

 

Kto traci zniżki?

Pozostaje jeszcze kwestia OC. Pomijając już opisaną sytuację, czasem zdarza się, że komuś po prostu pożyczamy swój samochód. Jeśli osoba, która prowadziła auto, spowodowała szkodę, to jakie będzie to miało dla właściciela pojazdu konsekwencje związane z OC?

W Polsce obowiązują – mówiąc najłagodniej – dość „dziwne” przepisy, dotyczące ubezpieczenia OC. Według nazwy jest to OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna, tymczasem polisa jest przypisana nie do kierowcy, a do pojazdu... To tak, jakby uznać, że sam pojazd (a nie kierowca) spowodował kolizję lub wypadek. O ile w chwili zdarzenia auto prowadzi jego właściciel i to on jest sprawcą szkody, to polisa OC chroni go przed odpowiedzialnością cywilną. Odszkodowanie dla poszkodowanego jest po prostu wypłacane przez ubezpieczyciela w ramach wykupionej polisy.

Sytuacja komplikuje się natomiast w momencie, gdy samochód prowadzi ktoś inny, komu go wypożyczyliśmy i ta osoba powoduje kolizję lub wypadek. Wówczas szkoda jest pokrywana także z polisy właściciela pojazdu, chociaż ten nim nie jechał. W konsekwencji właściciel auta traci zniżki za bezszkodową jazdę i przy zakupie kolejnej polisy jej cena wzrasta.

Co możemy zrobić jako właściciele pojazdu? Najprościej jest się po prostu „dogadać” z kierowcą, który spowodował szkodę. Ustalić np. że on pokryje z własnych środków koszty naprawy i różnicę w cenie OC po stracie zniżek. Jeśli nie uda się tego załatwić polubownie, pozostaje droga sądowa.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11890

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5519

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4117

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3802

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3083

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2293

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2194

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2077

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1782

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1702

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1653

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Podkrakowski

Skawina: czerwone kartki dla władz! Mieszkańcy chcą oddychać

23 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1423

Mieszkańcy mówią: DOŚĆ trucia! DOŚĆ upokarzania! DOŚĆ mentalności #sięniedasię! Chcą w końcu normalnie oddychać. W...