sobota, 25 maj 2019 22:51

Trzebinia: Czas odkorkować gminę!

Napisał
fot. UM Trzebinia fot. UM Trzebinia

W Trzebini wykonano pomiary natężenia ruchu. Wyniki nie są optymistyczne. 

– Wyniki pomiarów potwierdzają to, o czym mówią do mnie mieszkańcy i co sam sygnalizuję od miesięcy: w pierwszej kolejności powinniśmy zabiegać o budowę łącznika, będącego alternatywą dla kierowców jeżdżących krajówką. Tylko tak możemy zmniejszyć ruch w mieście i odkorkować główne ulice – podkreśla burmistrz Jarosław Okoczuk.

Badania natężenia ruchu, na zlecenie burmistrza, wykonała Pracownia Planowania i Projektowania Systemów Transportu Altrans z Krakowa.

– Pomiary przeprowadzono w czterech punktach w gminie: na drodze krajowej nr 79, w rejonie skrzyżowania z ul. Tuwima w Trzebini (Punkt 1), na ul. Słowackiego w Trzebini poza zabudową (Punkt 2), na drodze krajowej nr 79 w Młoszowej, w rejonie skrzyżowania z ul. Do Krzyża (Punkt 3) oraz na drodze wojewódzkiej nr 791 w Myślachowicach, w rejonie skrzyżowania z ul. Parku Jurajskiego (Punkt 4). Rozpoczęto je o godzinie 6:00 rano we wtorek, 19 marca, a zakończono o tej samej godzinie dnia następnego. Uwzględniały samochody ciężarowe, dostawcze i osobowe, jak również motocykle, autobusy, a nawet rowery – informuje Urząd Miejski w Trzebini.

 

Jak przedstawiają się wyniki badań?

W ciągu doby, w trakcie pomiarów zarejestrowano łącznie 41 318 pojazdów.

Największy ruch odnotowano w na DK79 w rejonie skrzyżowania z ul. Tuwima. Jak informuje trzebiński magistrat, w ciągu doby tym odcinkiem krajówki w obydwu kierunkach przejechało aż 19 475 pojazdów.

Na ul. Słowackiego odnotowano 4 410 pojazdów, na ul. Krakowskiej w Młoszowej – 13 035.

Okazało się natomiast, że najmniejszy ruch jest na drodze wojewódzkiej nr 791 w Myślachowicach, gdzie w ciągu doby przejechało 4 398 pojazdów.

– Udział samochodów ciężkich (ciężarowych bez przyczep, ciężarowych z przyczepami, autobusów) wyniósł 9,06% – podają urzędnicy.

 

Jak ograniczyć ruch na drodze krajowej 79?

Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk już pracuje nad stworzeniem planu budowy i remontów dróg.

– Droga, której budowę zapowiadałem jeszcze przed wyborami, miałaby swój początek w rejonie skrzyżowania ul. Długiej z ul. Tuwima w Trzebini, następnie biegłaby niezamieszkałymi terenami i połączyła się z ul. Krakowską w Młoszowej, w rejonie skrzyżowania z ul. Do Krzyża. Jej przebieg ustali zlecona koncepcja. Każdy etap jej tworzenia będzie konsultowany z mieszkańcami – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk.

W tegorocznym budżecie gminy zabezpieczono 200 tys. zł na opracowanie koncepcji budowy łącznika. Wkrótce ruszy przetarg na wybór projektantów.

Gmina Trzebinia przedstawi następnie gotowy projekt budowy drogi, która połączy ul. Długą w Trzebini z ul. Krakowską w Młoszowej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministrowi Infrastruktury.

– Liczę na przychylność i wsparcie tak ważnej dla naszej gminy inwestycji. Gdyby jednak okazało się, że nie otrzymamy pieniędzy, przystąpimy do realizacji zadania ze środków własnych gminy – zapowiada burmistrz Trzebini.

 

Droga, która połączy ul. Młoszowską w Trzebini z ul. Parku Jurajskiego w Myślachowicach – decyzja należy do mieszkańców

W planach jest też łącznik między ul. Młoszowską w Trzebini a ul. Parku Jurajskiego w Myślachowicach.

– Mamy gotową wielowariantową koncepcję. Opracowanie zlecił mój poprzednik. Jesteśmy na etapie uzyskania decyzji środowiskowej. Czekają nas konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy będą mogli zabrać głos i opowiedzieć się w sprawie budowy tej drogi. Już podczas kampanii zapowiadałem, że każda inwestycja będzie szeroko konsultowana z zainteresowanymi osobami i słowa dotrzymuję – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk

 

Droga łącząca autostradę A4 z DK94

Dwa lata temu Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie przedstawił trzy warianty poprowadzenia łącznika pomiędzy autostradą A4 a drogą krajową 94. Dla Trzebini najlepszym rozwiązaniem byłaby tzw. „obwodnica zachodnia”, rozpoczynająca się od Węzła Balin i przebiegająca między innymi przez tereny poprzemysłowe w gminie. Dzięki temu tereny te mogłyby się stać bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

– Zamierzam wystąpić wspólnie z burmistrzem Chrzanowa do Ministra Infrastruktury o podjęcie działań w celu budowy tej drogi – sygnalizuje Jarosław Okoczuk.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.