środa, 05 czerwiec 2019 15:36

Kopalnia „Janina” w Libiążu zostanie sprzedana?

Napisał
fot. Tauron Wydobycie fot. Tauron Wydobycie

Czy Zakład Górniczy „Janina” w Libiążu (powiat chrzanowski) przeznaczony jest do zbycia? Co z pracownikami? Czy stracą pracę? Burmistrz Libiąża pyta Prezesa Zarządu Tauron Polska Energia S.A.

Burmistrz Libiąża Jacek Latko zwrócił się do Prezesa Tauron Polska Energia S.A. Powodem są informacje o rozważanej przez Tauron rynkowej weryfikacji zbycia Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu, które pojawiły się w „Raporcie bieżącym nr 23/2019 r. w sprawie przyjęcia aktualizacji kierunków strategicznych Strategii Grupy Tauron”.

Na stronie internetowej spółki Tauron 27 maja 2019 roku pojawił się komunikat następującej treści:

„Biorąc pod uwagę konieczność transformacji energetycznej Grupy, optymalizacji portfela inwestycyjnego oraz utrzymanie stabilności finansowej podjęto decyzję o przeprowadzeniu rynkowej weryfikacji następujących opcji strategicznych:
– rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki, przede wszystkim poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii. [...]
– uelastycznienie portfela aktywów Grupy poprzez dostosowanie aktywów górniczych do planowanego zapotrzebowania Grupy na paliwo, reorganizację segmentu Wytwarzanie i portfela inwestycji kapitałowych. W ramach tej opcji rozważa się rynkową weryfikację zbycia Zakładu Górniczego Janina oraz spółki TAURON Ciepło, sprzedaż akcji/udziałów w spółkach: Elektrociepłownia Stalowa Wola i PGE EJ 1. W zakresie energetyki konwencjonalnej przewiduje się trwałe wyłączenie bloków klasy 120 MW i po 2025 r. – bloków klasy 200 MW.”

Nie da się ukryć, że mieszkańców Libiąża i nie tylko, te informacje nie nastrajają optymistycznie.

– Samorząd Libiąża wyraża głębokie zaniepokojenie tymi faktami – napisał burmistrz.

Zakład Górniczy „Janina” jest największym zakładem pracy nie tylko w gminie Libiąż, ale w całym powiecie chrzanowskim. Zatrudnia 2,3 tys. pracowników i dysponuje jednym z największych w Polsce zasobów węglowych, szacowanych na 2,1 mld ton.

– To przedsiębiorstwo górnicze, z którym gmina Libiąż jest nierozerwalnie związana ekonomicznie i społecznie, a decyzje strategiczne podejmowane w odniesieniu do ZG „Janina” determinują jej rozwój oraz stabilizację życiową mieszkańców – podkreślił Jacek Latko. – Brak szczegółowych i jednoznacznych informacji dotyczących dalszych losów kopalni „Janina” uniemożliwia nam racjonalne planowanie strony wydatkowej i dochodowej budżetu, a nasze bieżące decyzje obarczone są wysokim ryzykiem – dodał burmistrz.

Jacek Latko zwrócił się do Prezesa Zarządu Tauron Polska Energia S.A., Filipa Grzegorczyka, z prośbą o rzetelną informację na temat dalszych losów kopalni „Janina” w Libiążu. Czy zakład zostanie sprzedany? Jakie jest realne zagrożenie dla miejsc pracy zatrudnionych w nim osób? I co z uruchomieniem Poziomu 800 w ZG „Janina” – czy są zabezpieczone na to środki i kiedy planowane jest otwarcie?

– Nadmieniam również, że jesteśmy żywo zainteresowani uczestnictwem w spotkaniach i kluczowych rozmowach dotyczących proponowanych przez Grupę Tauron rozwiązań w odniesieniu do ZG „Janina”, wyrażając stanowisko, iż nie powinny się one odbywać bez zainteresowanej strony samorządowej – podkreślił Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.