Chlubą Chrzanowa z pewnością nie są... Wyróżniony

Stare, mocno wysłużone wiaty przystankowe przy ul. Śląskiej w Chrzanowie nie spełniają swojej podstawowej roli. Pasażerowie, którzy chcą schronić się przed deszczem, śniegiem, bądź wiatrem i usiąść na ławce, są niewidoczni dla kierowców nadjeżdżających autobusów. Ci natomiast, skoro nikogo nie widzą na przystanku, a nikt też nie wysiada, nie zawsze się na nim zatrzymują...

– Pasażerowie czekający na autobus i siedzący na ławkach, nie widzą, czy ten nadjeżdża czy nie. A jeśli nikt nie wysiada na przystankach, zlokalizowanych na osiedlu Kąty, kierowcy nie zatrzymują się na nich, zatem jest ryzyko, że czekając na ławce, pasażerowie nie wsiądą do autobusu. Mieszkańcy zmuszeni są więc cały czas stać, aby być widocznym – tłumaczy Roman Madejski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Kąty. – Z kolei przy przystanku autobusowym „Kąty Autostrada” wiat nie ma wcale, więc nic nie chroni podróżnych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie mają też możliwości odpocząć, siadając na ławce – dodaje.

Na zebraniu, które odbyło się końcem października tego roku, Rada Osiedla Kąty w Chrzanowie podjęła uchwałę w sprawie wymiany starych wiat na nowe i wykonania wiaty na przystanku „Kąty Autostrada”. Następnie 12 listopada zwróciła się do Zarządu Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie z prośbą o zabudowę i wymianę wspomnianych wiat przy ul . Śląskiej. Dotyczy to przystanków zarówno w stronę Jaworzna, jak i w stronę centrum Chrzanowa – dokładnie chodzi o przystanki: Chrzanów Śląska, Chrzanów Kąty I, Chrzanów Kąty II, a także Chrzanów Kąty Autostrada.

Poza wspomnianymi niedogodnościami dla pasażerów jest jeszcze jeden powód, dla którego wiaty przy Śląskiej jak najszybciej powinny zostać wymienione. Nie da się bowiem ukryć, że ich wygląd daleko odbiega od wszelkich standardów... Z pewnością nie stanowią „wizytówki” Chrzanowa... Najbardziej widać to, gdy jedzie się z Jaworzna do Chrzanowa. Przekraczając granicę miasta, ma się wrażenie, jakbyśmy cofnęli się o epokę...

Obecne wiaty przystankowe, które są na osiedlu Kąty, są wiatami starego typu, mocno już zniszczonymi, nawet pomimo remontów. – Ulica Śląska jest ulicą w ciągu drogi krajowej nr 79 i łączy gminę Chrzanów z miastem Jaworzno i Śląskiem. Mieszkańcom Osiedla Kąty, Chrzanowa trudno zrozumieć, dlaczego przystanki w Jaworznie, np. na Cezarówce, są nowoczesne – czytamy w piśmie, które Rada Osiedla Kąty skierowała kilka dni temu do ZKKM.

– Wizerunkowo Chrzanów traci, gdyż tą drogą poruszają się autokary wycieczkowe np. w stronę byłego obozu w Oświęcimiu. Został zmieniony ruch samochodowy i po zjeździe z autostrady A4 na węźle Balińskim samochody kierowane są w stronę zachodniej obwodnicy Chrzanowa na ulicę Śląską. Widok wiat przystankowych na ulicy Śląskiej z pewnością nie jest chlubą Chrzanowa – podkreśla Rada Osiedla Kąty. W związku z tym powinny jak najszybciej zostać wymienione.

 

AB

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA