środa, 12 czerwiec 2019 08:29

Powiat chrzanowski: Zasypują teren polderu zalewowego w dorzeczu Wisły. Co się stało?

Napisał
fot. Wody Polskie fot. Wody Polskie

RZGW w Krakowie tłumaczy, dlaczego zasypywany jest teren polderu zalewowego w dorzeczu górnej Wisły.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie podał informację, że na terenie kopalni żwiru, która znajduje się w dwóch zakolach na zawalu rzeki Wisły w miejscowości Rozkochów (gmina Babice, powiat chrzanowski) od około dwudziestu lat trwają prace związane z eksploatacją kruszywa. W wyrobiskach powstały przez to baseny wodne zasilane wodami gruntowymi.

– Obecnie firma wydobywcza przystąpiła do zasypywania basenów poeksploatacyjnych, co jest zgodne z kierunkami rekultywacji będącymi w jej posiadaniu – tłumaczy RZGW w Krakowie.

Materiał do zasypu wyrobiska przywożony jest z kopalni „Janina”.

– Jest to żwir popłuczkowy frakcja 0-125 mm. Pracownikowi Zarządu Zlewni w Krakowie został przedstawiony list przewozowy, który świadczy o legalności przewozu przez firmę – wyjaśniają Wody Polskie.

Rekultywacja wyrobisk po wydobyciu kopalin musi odbywać się na podstawie koncesji starosty. Starosta powinien co najmniej raz w roku kontrolować zgodność wykonywanych zabiegów z dokumentacją rekultywacji.

– Mając na uwadze zaistniałą sytuację informujemy, że Wody Polskie wystąpią z prośbą o przekazanie informacji pokontrolnych od Starosty, w zakresie zgodności prowadzonych działań z decyzją. Budowa polderów w rejonie istniejących zakoli starorzeczy Wisły została wskazana w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Dorzecza Wisły. Jest to działanie, które będzie realizowane w przyszłości i będzie wiązało się z budową obwałowań odgradzających teren polderu oraz specjalnych urządzeń, które pozwolą doprowadzać nadmiar wody z międzywala Wisły w przypadku powodzi – wyjaśnia RZGW w Krakowie.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.