środa, 18 wrzesień 2019 18:35

Chrzanów: „Zmarli sami się nie upomną…”. Cmentarz wojenny nr 445

Napisał
fot. www.grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl fot. www.grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl

W Chrzanowie, tuż za cmentarzem żydowskim, znajduje się miejsce spoczynku 171 żołnierzy, poległych podczas I wojny światowej. Kiedyś było to miejsce pięknie urządzone, dziś – łagodnie mówiąc – po czasach świetności pozostały wspomnienia…

– Cmentarz wojenny nr 445, bo o tym miejscu mowa, został urządzony z niezwykłym pietyzmem. W środku cmentarza stał duży pomnik z kamienia z napisem „Żołnierzom i obrońcom Ojczyzny w wojnie światowej 1914/15”. Niestety, zaraz po II Wojnie Światowej cmentarz zaczął popadać w ruinę. Pod koniec lat 60-tych, ówczesne władze Chrzanowa, podjęły nawet próbę jego likwidacji… – przypomina burmistrz Robert Maciaszek.

Włodarz Chrzanowa postanowił podjąć działania, by przywrócić świetność tego miejsca.

– Dzisiaj, jako Burmistrz Miasta Chrzanowa, czuję się odpowiedzialny za to, by przywrócić świetność tej nekropolii i oddać należny szacunek spoczywającym w niej żołnierzom. Zmarli sami się o to nie upomną… – powiedział.

Swoją pomoc zadeklarował też wicewojewoda Zbigniew Starzec.

– Zrobimy wszystko z panem burmistrzem, żeby to miejsce wyglądało inaczej niż dzisiaj – zadeklarował Zbigniew Starzec w materiale wyemitowanym przez Chrzanowską Telewizję Lokalną.

Obiecał też, że niedługo pojawią się tu pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i zdiagnozują sytuację, by następnie można było podjąć dalsze kroki w celu odnowienia nekropolii.

 

Cmentarz wojenny nr 445

Cmentarz wojenny nr 445 z okresu I wojny światowej znajduje się w Chrzanowie przy ul. Borowcowej. Spoczywają tu żołnierze różnej narodowości, m.in. Polacy, Rusini, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Austriacy, Bośniacy, Chorwaci, Rosjanie, Włosi.

„Cmentarz założony jest na planie czworoboku, przylegającego z jednej strony do muru ogrodzeniowego cmentarza żydowskiego. Główny element cmentarza stanowił usytuowany przy północnym ogrodzeniu pomnik w formie wielostopniowego postumentu, zwieńczonego stelą z krzyżem łacińskim. W pobliżu południowo-wschodniego narożnika znajdował się wysoki, drewniany krzyż. Wzdłuż dłuższej osi cmentarza ciągnęły się rzędy ziemnych mogił oznaczonych drewnianymi krzyżami z tabliczkami imiennymi. Z dawnego wystroju cmentarza zachowały się fragmenty podstawy pomnika, ogrodzenia oraz zarysy mogił” – czytamy na stronie poświęconej cmentarzom wojennym w Małopolsce (www.grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl).

Na cmentarzu wojennym nr 445 pochowano 171 zmarłych. Byli to ranni i chorzy żołnierze zmarli w szpitalach działających podczas I wojny światowej na terenie Chrzanowa.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.