Chrzanów, Alwernia, Babice, Balin, Dulowa, Libiąż, Trzebinia, Zagórze, Żarki

Nielegalna pakownia papierosów w Chrzanowie – Chelsea poczuła tytoń Wyróżniony

Nielegalna pakownia papierosów w Chrzanowie – Chelsea poczuła tytoń

Chrzanów, osiedle Kościelec. W jednym z magazynów praca wre. Spora część towaru jest już spakowana i gotowa do transportu. Prawdopodobnie wkrótce przyjedzie ktoś po odbiór. Nagle do hali wkraczają funkcjonariusze CBŚP i służby celno-skarbowej, i zatrzymują dwóch „pracowników”.

To właśnie tutaj, na chrzanowskim osiedlu, w jednym z magazynów, kilka dni temu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej odkryli 600 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano też dwie osoby – dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa małopolskiego. Zabezpieczono również maszyny do pakowania i do foliowania, opakowania jednostkowe, folie, owijki itd.

Z zewnątrz nic nie wskazywało, że w budynku kwitnie nielegalny proceder. – Okna hali magazynowej były pomalowane na biało, hałasu też nie było słychać – mówi Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Trudno byłoby znaleźć to miejsce, gdyby nie Chelsea. – W działaniach uczestniczył pies tropiący śląskiej służby celno-skarbowej, który bez problemu wskazał halę, gdzie był prowadzony nielegalny biznes, polegający na paczkowaniu papierosów – mówi Grażyna Kmiecik. Był to młody labrador – suczka Chelsea o doskonałym węchu, wyszkolona do wykrywania wyrobów tytoniowych. – Wcześniej wykryła już wiele nielegalnych fabryk i magazynów papierosów, przeszukiwała samochody i bagaże turystów. Hale i magazyny to jej ulubione miejsca. Ma ogromne doświadczenie. Została też doskonale przeszkolona pod okiem przewodnika, przeszła setki godzin ćwiczeń i testów – dodaje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Nie każdy pies podołałby temu zadaniu. – Zanim pies trafi na szkolenie, najpierw trzeba sprawdzić, czy ma w ogóle zdolności węchowe. Musi też być niezwykle karny, by nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Wiadomo, że ujawnianie narkotyków czy wyrobów tytoniowych to zawsze jest bardzo trudna sytuacja, mamy przecież do czynienia z przestępstwem. Podczas akcji może dochodzić do bardzo różnych niespodziewanych sytuacji. Wówczas pies musi bezwzględnie wykonywać polecenia swojego przewodnika. Po wskazaniu miejsca, w którym przechowywane są wyroby, musi się oddalić i pozostać w bezpiecznym miejscu w czasie, gdy odpowiednie służby będą interweniowały – wyjaśnia Grażyna Kmiecik.

Nielegalna pakownia papierosów w Chrzanowie

– Nie była to stricte produkcja papierosów, podczas której tytoń mielony jest w betoniarkach i następnie z niego robione są papierosy. Tutaj przyjeżdżały już gotowe papierosy luzem. Trzeba było je tylko wrzucić do maszyny, która rozdzielała je do opakowań jednostkowych. Następnie gotowe paczki pakowano do kartonów – wyjaśnia Grażyna Kmiecik. – Co więcej, papierosy były oznaczone znakami towarowymi dwóch najpopularniejszych marek tytoniowych.

Gdzie miały trafić? – Podejrzenia mamy różne. Po pierwsze papierosy mogły trafić na rynek krajowy, ale też europejski. Duża ich część była już spakowana, więc istniała możliwość, że niebawem ktoś mógł przyjechać po ten towar – wyjaśnia rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Na razie nie wiadomo, czy kartonów wcześniej było więcej i czy ktoś już je odebrał. To wszystko będzie ustalane podczas przesłuchań dwóch zatrzymanych mężczyzn.

A jak długo trwał proceder? Niestety, dla dobra śledztwa, tych informacji służby nie mogą jeszcze ujawnić.

Co grozi zatrzymanym? Dla każdej osoby, która przenosi, przewozi lub przechowuje wyroby akcyzowe (w tym przypadku były to papierosy) bez polskich znaków akcyzy, kodeks karny skarbowy przewiduje karę grzywy, karę pozbawienia wolności do lat trzech lub obie te kary jednocześnie. Wszystko zależy od rozmiaru procederu. – Tutaj skala była ogromna. Kara zostanie wymierzona przez sąd w oparciu o zebrany materiał dowodowy – wyjaśnia Grażyna Kmiecik.

Mysłowice i Mikołów – kolejne zatrzymania

Nielegalną pakownię papierosów zlikwidowano też w Mysłowicach. Tam funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 100 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymano pięć osób – mieszkańców Śląska i Zagłębia. Podczas przeszukania znaleziono też kilkadziesiąt faktur VAT oraz kilkanaście pieczątek firmowych różnych podmiotów gospodarczych.

Z kolei w Mikołowie zatrzymano trzy osoby w czasie rozładunku papierosów z samochodu dostawczego na zagranicznych numerach rejestracyjnych. – W naczepie zestawu ciężarowego ukryte były kolejne kartony z papierosami pochodzącymi z przemytu. Nielegalny towar znajdował się w specjalnie skonstruowanej skrytce. Zabezpieczono prawie 3 mln sztuk papierosów różnych renomowanych marek, o wartości rynkowej ponad 2 mln zł – informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

W wyniku nielegalnej działalności, odkrytej w Chrzanowie, Mysłowicach i Mikołowie, Skarb Państwa mógł zostać uszczuplony o ponad 3,5 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków i ceł.

 

Anna Piątkowska-Borek

fot. CBŚP / KAS

Ostatnio zmieniany środa, 28 luty 2018 21:23
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4598

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3759

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1875

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1670

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1473

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1171

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1147

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1141

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1132

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1037

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Kultura

Pasja, wolność, adrenalina...

20 luty, 2018 | Wyświetleń:960

Noc. Miasto właściwie już śpi. Tymczasem oni zbierają się, by udowodnić, kto jest szybszy. Zwycięzca...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:951

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...