Chrzanów. Spektakl „Kamienie na szaniec” Wyróżniony

2 marca br. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie wraz ze słuchaczami miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawią spektakl „Kamienie na szaniec” na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule.

Sztuka zostanie wystawiona dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na spektakl zapraszają: Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak i Burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski.

Zespół aktorski składa się z 30 osób. Autorem scenariusza i reżyserem jest Marcin Kobierski – aktor Teatru Bagatela w Krakowie. Grupę przygotowały: Małgorzata Ciupek-Gładys i Olga Piotrowska – nauczycielki I LO w Chrzanowie. Casting odbył się w maju 2017 roku. Próby rozpoczęto podczas wakacji.

- Można powiedzieć, że przygotowania trwały około dwóch miesięcy. Premiera odbyła się 25 października 2017 roku – mówi Bożena Bierca, dyrektor I LO w Chrzanowie.

Sztukę „Kamienie na szaniec” wystawiono do tej pory siedem razy: w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu. Po kolejnym występie przed chrzanowską publicznością, zespół zaprezentuje się w ramach konkursu „Posiady Teatralne” szóstej edycji Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich na Orawie w dniach 10-11 marca w Jabłonce. W 2015 roku chrzanowska grupa zdobyła I miejsce za wystawienie „Dziadów”, a w 2016 roku II miejsce za spektakl „Chłopi”.

W 2018 roku licealiści i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą pracować nad kolejnym przedstawieniem „Nad Niemnem”. Premierę zaplanowano na 18 października. Pieniądze na realizację spektakli pochodzą z województwa małopolskiego w ramach konkursu Mecenat Małopolski.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Chrzanowie

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA