Chrzanów, Alwernia, Babice, Balin, Dulowa, Libiąż, Trzebinia, Zagórze, Żarki

Roszady w chrzanowskich parafiach Wyróżniony

Roszady w chrzanowskich parafiach

Wielu księży z powiatu chrzanowskiego niebawem opuści dotychczasowe parafie. Zmienią się proboszczowie w Chrzanowie-Kościelcu i Młoszowej. Również wielu wikariuszy zostanie przeniesionych. W czwartek 21 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o zmianach personalnych.

 

Parafia św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu

Ks. Zdzisław Balon, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu i wicedziekan dekanatu Chrzanów przenosi się do Myślenic – został mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. W Chrzanowie-Kościelcu zastąpi go natomiast ks. Krzysztof Kruk, który do tej pory był wikariuszem parafii Ludźmierz.

 

Parafia MB Różańcowej w Chrzanowie

Ks. Robert Bukała został zwolniony z obowiązków wikariusza, ponieważ otrzymał roczny urlop zdrowotny i zamieszka w parafii Filipowice. Z kolei ks. Przemysław Druszcz został przeniesiony do parafii Świętego Krzyża w Zakopanem. Na ich miejsce pojawią się: ks. Jerzy Biernat, dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz ks. Marek Mierzwa, wikariusz z parafii Maków Podhalański oraz animator duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Maków Podhalański.

 

Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie

Ks. Jakub Wiśniewski, który pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Mikołaja oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Chrzanów, został mianowany wikariuszem parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Na jego miejsce pojawi się ks. Robert Majka z parafii św. Mikołaja w Krakowie.

 

Parafia Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy

Ks. Adam Aleksandrowicz został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy i mianowany wikariuszem parafii Kasinka Mała. Przeniesiony został również drugi wikariusz – ks. Piotr Pilch, który będzie teraz pracował w parafii MB Różańcowej w Krakowie-Skotnikach. W Trzebini-Sierszy pojawią się natomiast: ks. Tomasz Nowak, wikariusz parafii Niedźwiedź oraz ks. Bolesław Żmuda, który był do tej pory w parafii Budzów.

 

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini

Ks. Sebastian Kowalczyk został zwolniony z obowiązków wikariusza i z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Trzebinia, mianowano go natomiast wikariuszem parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym, a także duszpasterzem akademickim w tejże parafii i skierowany do pomocy w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej. Z obowiązków wikariusza w Trzebini został też zwolniony ks. Artur Zdebski, który rozpocznie teraz pracę w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie. W trzebińskiej parafii pojawi się natomiast ks. Łukasz Dębski, dotychczasowy wikariusz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

 

Parafia św. Barbary w Trzebini-Wodna Krystynów

Dotychczasowy wikariusz, ks. Paweł Masłoń został mianowany wikariuszem parafii Regulice. W trzebińskiej parafii zastąpi go ks. Michał Korbel, który dotąd był wikariuszem w parafii Świętego Krzyża w Zakopanem oraz animatorem duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Zakopane.

 

Parafia św. Józefa Robotnika w Młoszowej

Nowego proboszcza będzie mieć także Młoszowa. Z funkcji – ze względu na wiek – zrezygnował ks. Stanisław Olejak. Urząd ten obejmie natomiast ks. Dariusz Zoń, dotychczasowy proboszcz parafii Rudnik. Jednocześnie wikariusz, ks. Dariusz Mieszczak, został zwolniony z dotychczasowych obowiązków obowiązków i mianowany wikariuszem parafii Maków Podhalański.

 

Parafia Narodzenia NMP w Płokach

Ks. Krzysztof Król, wikariusz parafii Płoki został mianowany proboszczem parafii Waksmund. W Płokach na jego miejsce pojawi się ks. Mirosław Smyrak, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.

 

Parafia św. Barbary w Libiążu

Ks. Sebastian Kozyra został zwolniony z obowiązków wikariusza i z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Libiąż, i mianowany wikariuszem parafii Sucha Beskidzka. Z kolei ks. Paweł Król został przeniesiony do parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. W libiąskiej parafii pojawi się dwóch innych wikariuszy: ks. Piotr Burtan, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa w Wieliczce, a także ks. Artur Gadocha z parafii Kwaczała – w Kwaczale jego miejsce zajmie neoprezbiter ks. Adam Janowiak.

 

Parafia Przemienienia Pańskiego w Libiążu

Ks. Marek Stachura został zwolniony z obowiązków wikariusza w Libiążu i mianowany proboszczem parafii Murzasichle. Na jego miejsce przyjdzie ks. Maciej Medes, dotychczasowy wikariusz parafii Sułkowice i animator duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Sułkowice.


Czy wiesz, że...

Roszady odbywają się co roku. Zwykle wikariusze zmieniają parafię co kilka lat, a czasem nawet co roku. W przypadku proboszczów jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Dlaczego w parafiach odbywają się zmiany personalne? Po pierwsze – co roku zostają wyświęceni nowi księża, starsi wiekiem odchodzą natomiast na emeryturę. Są też i tacy, którzy rozpoczynają studia. Po drugie – ważna jest możliwość poznawania przez księży, zwłaszcza w przypadku wikariuszy, nowych środowisk (małych miejscowości, dużych miast, regionów bardziej lub mniej zurbanizowanych itd.). Każda parafia i każdy region to nowe wyzwania i z każdą kolejną ksiądz zdobywa nowe doświadczenie, by jak najlepiej pełnić swoje obowiązki.

Anna Piątkowska-Borek

fot. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu

Ostatnio zmieniany piątek, 22 czerwiec 2018 00:33
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8583

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4796

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4527

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4321

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4143

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3709

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2944

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2332

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2288

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2217

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2172

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2093

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...