poniedziałek, 08 październik 2018 15:41

Dębica: Niedziela z Morawieckim

Napisała

Premier Mateusz Morawiecki włączył się w kampanię PiS w Dębicy i promocję kandydata na burmistrza Mateusza Kutrzeby. Czy wizyta szefa rządu i jego wypowiedzi na temat Dębicy przysporzą PiS-owi wyborców?

Na spotkanie, które odbyło się w niedzielę 7 października na dębickim rynku, przyszły tłumy zwolenników PiS-u. Mateusz Kutrzeba oszacował ich ilość na tysiąc osób.

Nie zabrakło jednak także opozycji, która wykorzystuje każde spotkanie, żeby Morawickiego porównać do Pinokia.

Prezes Rady Ministrów zjawił się w Dębicy z półgodzinnym opóźnieniem. Z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy warto wspomnieć o pomyśle poszerzenia granic miasta, co nie spodoba się na pewno wielu mieszkańcom gminy. Stwierdził też, że Dębica mogłaby mieć ładniejszy rynek, nawiązując do tego, że nie ma na nim ratusza. Dostało się przy tym obecnemu burmistrzowi, Mariuszowi Szewczykowi - Zdaje się, że rynek potrzebuje przebudowy. A obecny burmistrz tego nie zrobił – przypomniał Morawiecki. Poparł za to kandydującego na jego miejsce Mateusza Kutrzebę. - My nie haratamy w gałę, tylko ciężko pracujemy - podsumował Morawiecki, nawiązując do słynnych pasji Donalda Tuska. 

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Donald Tusk napisał na Twitterze: "Haratanie w gałę to zajęcie dla dźentelmenów."

W trakcie spotkania kandydaci na radnych z PiS rozdawali flagi państwowe w ramach akcji związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości, którą zapoczątkowali w piątek, 5 października.

Podczas, gdy zwolennicy PiS skandowali imię premiera, niewielka grupa tzw. Opozycji Obywatelskiej, krzyczała: "Kłamca" i "Pinokio". Podobnie jak w całym kraju, gdzie zjawia się na spotkaniach premier Morawiecki, przynieśli ze sobą metry krawieckie, żeby „zmierzyć długość nosa kłamcy - Pinokia". Przypominamy, że premier został zobowiązany przez Sąd (po kilku apelacjach Platformy Obywatelskiej od niekorzystnych dla niej orzeczeń) w trybie wyborczym opublikować w TVP i TVN oświadczenia: „Nieprawdziwe są informacje podane przez mnie w dniu 15 września 2018 r. podczas wiecu wyborczego komitetu wyborczego PiS w Świebodzinie, że w ciągu 1-1,5 roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne niż za czasów koalicji PO-PSL w ciągu ośmiu lat". Do najnowszych rewelacji o tzw. taśmach Morawickiego obecni na spotkaniu przeciwnicy PiS odnieśli się transparentem z hasłem: „Nowy program Morawieckiego - Miska ryżu+". Nie zabrakło też tradycyjnych już tablic z napisem „Konstytucja”.

Obecność nieproszonych gości nie spodobała się lokalnym sympatykom PiS i omal nie doszło do rękoczynów.

Dla wielu jednak spotkanie było okazją, żeby spotkać się osobiście z szefem rządu, który dość długo chodził wśród ludzi, witał się i rozmawiał z mieszkańcami.

 

Czy wizyta odniesie skutek i pomoże Kutrzebie pokonać dotychczasowego lidera, jakim zwykle jest urzędujący burmistrz – zobaczymy 21 października lub, jeśli będzie II tura co jest w Dębicy bardzo prawdopodobne, 4 listopada.

Marzena Gitler, foto: FB Mateusz Kutrzeba

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.