środa, 17 październik 2018 11:12

Liderzy i pretendenci – wybory w powiecie dębickim

Napisała

Wybory coraz bliżej. Jak i na kogo zagłosować w gminach i miastach powiatu dębickiego? Czy na wieloletnich samorządowców, czy postawić na zmiany? Jak głosowali mieszkańcy w poprzednich kadencjach i gdzie można podziewać się drugiej tury? 

W wyborach do rady powiatu powiat dębicki podzielony jest na 5 okręgów: nr 1. miasto Dębica (8 mandatów), nr 2 - gmina Brzostek, gmina Jodłowa (4 mandaty), nr 3 - gmina Czarna, gmina Żyraków (5 mandatów), nr 4 - gmina Dębica (5 mandatów), nr 5 - gmina Pilzno (3 mandaty). O 25 mandatów ubiega się tu łącznie 215 kandydatów, w tym 98 kobiet (48%).

Znajdziemy ich na listach komitetów wyborczych: Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo I Sprawiedliwość, Powiat Dębicki, Pomysł Na Dębicę Oraz Na Powiat Dębicki, Wspólnota Ziemi Dębickiej (oprócz okręgu nr 5 Pilzno), Ruch Integracji Społecznej, Koalicja Obywatelska Ziemi Dębickiej oraz Samorząd Powiatowy (tylko w okręgu nr 3 Jodłowa).

Tylko dwie panie zdecydowały się wystartować na stanowisko włodarza. To ubiegająca się o reelekcję burmistrz Pilzna Ewa Gołębiewska i Agnieszka Żurek, która kandyduje na wójta Gminy Dębica. W sumie o fotel wójta ubiega się w powiecie dębickim 11 kandydatów, a 8 o fotel burmistrza. Najmłodszym kandydatem na włodarza jest 31-letni Mariusz Kutrzeba (PiS, Dębica), a najstarszym 68-letni Stanisław Rokosz – wójt Gminy Dębica.

W Mieście Dębica na listach kandydatów na burmistrza będą: Tomasz Gorczyca (KWW Pomysł Na Dębicę Oraz Na Powiat Dębicki), Mateusz Kutrzeba (KW Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Michoń (KWW Koalicja Obywatelska Ziemi Dębickiej) oraz obecny burmistrz Mariusz Szewczyk (KWW Mariusza Szewczyka).

Mariusz Szewczyk pełni swoją funkcję pierwszą kadencję. W 2014 roku zaledwie 144 głosy wyborców zadecydowały, że wszedł do drugiej tury, w której zmierzył się ostatecznie z reprezentującym PiS Mariuszem Trojanem, którego pokonał dużą przewagą (62%). Przy okazji warto przypomnieć, że w 2010 roku to Szewczyk, jeszcze pod szyldem PO przegrał o włos II turę z Pawłem Wolickim z PiS (o którego wygranej zadecydowały zaledwie 172 głosy!). Wybory będą tu więc na pewno emocjonujące, a kandydaci do końca będą walczyć o każdy głos. Można też być niemal pewnym, że ostatecznego zwycięzcę poznamy dopiero 4 listopada po II turze wyborów samorządowych.

Podobnie zapewne będzie w Gminie Żyraków, gdzie na listach będzie w tym roku 3 kandydatów. To Krzysztof Moskal (KWW Krzysztofa Moskala), obecny wójt Marek Rączka (KWW Gmina Żyraków 2018) oraz Krzysztof Tylec (KW Prawo i Sprawiedliwość).
Warto przypomnieć, że w 2014 roku spośród czterech kandydatów do II tury weszli Marek Rączka (43%) i przedstawicielka KWW Wspólnota Ziemi Dębickiej (28%), natomiast kandydat PiS zdobył jedynie 20 % głosów. W II turze Raczka miał również 20-procentową przewagę nad rywalką (zdobył 60% głosów).

Ciekawostką jest to, że Krzysztof Moskal i Marek Rączka (wtedy obaj należeli do PSL) zmierzyli się ze sobą już w 2010 roku, obaj też weszli do drugiej tury (kandydat PiS odpadł w I turze z wynikiem 25% głosów). Ostatecznie wygrał Rączka (58% głosów).

W Mieście i Gminie Pilzno na liście nie zabraknie obecnej burmistrz Ewy Gołębiowskiej (KWW Gminy Pilzno), której rywalem będzie Jerzy Urjasz (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Gołębiowska w 2014 roku pokonała kandydata z PiS w zdobywając 57% głosów, a w 2010 jako kandydatce PSL udało jej się to z 3 konkurentami – wtedy już w I turze zdobyła 63% głosów poparcia.

W Mieście i Gminie Brzostek Paweł Hipszer (KW Prawo i Sprawiedliwość) zmierzy się z obecnym burmistrzem Wojciechem Staniszewskim (KWW Samorząd Dla Mieszkańców Gminy Brzostek).

Staniszewski, który burmistrzem jest pierwszą kadencję, w 2014 roku wygrał w z kandydatką KWW Wspólnota Ziemi Dębickiej zdobywając 57% głosów.

W Gminie Dębica na liście kandydatów na wójta będą: Adam Pieniążek (KW Prawo i Sprawiedliwość), obecny włodarz Stanisław Rokosz (KWW Nasza Gmina Dębica) oraz Agnieszka Żurek (KWW „Aktywna Gmina Dębica”).

W 2014 Rokosz wygrał z dużą przewagą (70% głosów) z kandydatem PiS, a 2010 nie miał kontrkandydata i uzyskał 84% głosów. Tym razem może nie będzie mu tak łatwo.

W Gminie Czarna pojedynek rozegra się pomiędzy obecnym wójtem Józefem Chudym (KWW Samorząd Gminny), a Witoldem Sutkowskim (KWW Łączy Nas Czarna).

W 2014 roku rywalem Chudego był kandydat PiS, którego pokonał zdobywając 74%, a w 2010, jako członek PSL, pokonał jedynego konkurenta bezpartyjnego zdobywając 76% głosów.

Zaskoczeni mogą być w tym roku mieszkańcy Gminy Jodłowa, gdzie z reelekcji zrezygnował obecny wieloletni wójt (3 kadencje) i zdaniem wielu mieszkańców lider, związany z PSL, Robert Mucha. Powody oficjalne to problemy zdrowotne. Na liście kandydatów są za tu: Jan Janiga (KWW Mieszkańców Gminy Jodłowa), Stanisław Kapłon (KWW Wspólnota Ziemi Dębickiej) oraz Grzegorz Kita (KW Prawo i Sprawiedliwość).

Dwaj z nich już brali udział w wyborach. Kapłon w 2014 roku przegrał z Muchą, który wtedy pokonał go sporą przewagą (64% głosów). Z Muchą rywalizował również Kita, który ubiegał się o fotel wójta w 2010 roku. Uzyskał wtedy niespełna 20% poparcia. W Jodłowej zapowiada się więc ciekawa rywalizacja.

Do urn pójdziemy w niedzielę, 21 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Podczas wyborów otrzymamy 4 kartach do głosowania: na wójta lub burmistrza, do rady miasta lub gminy, do rady powiatu oraz do sejmiku województwa małopolskiego. Żeby nasz głos w konkretnym głosowaniu był ważny, musimy postawić krzyżyk tylko przy jednym nazwisku.


Marzena Gitler
Zobacz też: Powiat dębicki: Raz, dwa, trzy – ruszył wyborczy wyścig  oraz Z powiatu dębickiego do sejmiku
Więcej informacji z powiatu dębickiego na www.głos24.pl 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.