poniedziałek, 10 grudzień 2018 12:11

Szlachetna Paczka - mądra pomoc po raz kolejny na ziemi dębickiej

Napisała

W dniach 7-9 grudnia miał miejsce finał kolejnej edycji Szlachetnej Paczki – ogólnopolskiego projektu charytatywnego organizowanego przez Stowarzyszenie „Wiosna”.  W weekend darczyńcy przekazali wolontariuszom paczki i prezenty, które następnie trafiły do rodzin i osób w potrzebie. To kolejny raz kiedy Szlachetna Paczka połączyła szerokie grono ludzi w rejonie Dębicy.

Szlachetna Paczka działa na terenie Dębicy od 2012 r. Działalność zapoczątkował Mateusz Cebula – wówczas komendant Hufca ZHP Dębica wraz z Zenonem Trojanem – ówczesnym radnym miejskim i prezesem stowarzyszenia „Alternatywa”. Funkcjonowała także w latach 2013, 2015, 2017 i w roku bieżącym. Nie licząc obecnej edycji Szlachetna Paczka w Dębicy pomogła 170 rodzinom (ok. 700 osobom). Darczyńcy przekazali dary rzeczowe o łącznej wartości ok. 355 tys. złotych. W kolejnych edycjach akcji wzięło udział w sumie niemal 120 wolontariuszy.  Średnia wartość paczki w rejonie dębickim to ok. 2000 zł.

- W tym roku pomagamy 35 rodzinom lub osobom samotnym z terenu Dębicy i okolicznych miejscowości. – mówi Mateusz Cebula, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy i komendant Hufca ZHP Dębica, który po raz kolejny kieruje projektem w dębickim rejonie. – W pomoc zaangażowało się niemal 30 wolontariuszy – pracowników MOPS, instruktorów ZHP i innych osób, które poświęciły swój czas na rzecz ludzi w potrzebie.

Tym razem wśród potrzebujących było dużo samotnych, starszych osób, pozostawionych samym sobie przez rodziny, schorowanych. Szlachetna Paczka jest dla nich promykiem nadziei, że ktoś o nich pamięta. Wsparcie dotarło także do rodzin, gdzie chorują dzieci lub ktoś z rodziców, albo rodziców samotnie wychowujących dzieci. Potrzeby były bardzo różne – od podstawowych artykułów jak żywność, środki czystości przez odzież i obuwie, po wyposażenie mieszkania, sprzęt AGD i nie tylko.

Jedna z rodzin, która otrzymała pomoc to pani Maria mieszkająca z synem Michałem i córką Kamilą. Sytuacja rodziny zmieniła się bardzo w ostatnim roku - panią Marię opuścił mąż. Mieszkają w budynku dobudowanym do innego domu z tego, co było pod ręką. Brak w nim ciepłej, bieżącej wody, sprawnego ogrzewania. Oprócz doraźnego wsparcia materialnego poszukują wsparcia specjalistów w zakresie budownictwa i instalacji, którzy ocenią co mogą zrobić, by ich dom mógł być nim naprawdę.

Inną rodzina w potrzebie to pani Maria (80 l.), która mieszka z niepełnosprawną córką Martą (58 l.). Pani Maria po narodzeniu córki musiała pogodzić pracę i opiekę nad nią, ponieważ wymaga jej całodobowo. Marta podczas narodzin doświadczyła wylewu do obu półkul mózgowych, od tamtego czasu cała lewa strona jej ciała jest sparaliżowana. Pani Maria sama jest w podeszłym wieku i ma różne schorzenia serca. Szuka wsparcia kogoś, kto pomoże w opiece nad panią Martą.

Te i inne rodziny odwiedzili dębiccy wolontariusze. Ich zadanie to spotkanie z potrzebującymi w miejscu ich zamieszkania. Tam poznają rodziny, wysłuchują ich historii. Zebrane informacje trafiają do specjalnie przygotowanej ankiety. Opisują sytuację i przydzielają do odpowiedniej grupy potrzebujących: „Samodzielny rodzic”, „Choroba/ niepełnosprawność w rodzinie”, „Starość i osamotnienie”, „Nieszczęście”, „Start w samodzielność”, czy „Rodzina wielodzietna”. Z akcji wykluczani są ludzie, dla których korzystanie z pomocy społecznej stało się sposobem na wygodne życie – deklarują pomysłodawcy. Wszystkie zakwalifikowane rodziny trafiają na stronę www.szlachetnapaczka.pl. Tam mogą znaleźć je potencjalni darczyńcy.

Tym właśnie różni się Szlachetna Paczka od innych akcji pomocowych. Pomoc jest personalizowana i trafia do tych, którym faktycznie jest potrzebna. Darczyńca, który chce włączyć się do Szlachetnej Paczki rejestruje się na stronie www.szlachetnapaczka.pl i tej pory staje się odpowiedzialny za przygotowanie paczki dla wybranej przez siebie rodziny. Ma tam możliwość poznania historii konkretnych osób, którym zdecydował się pomóc. Sam kupuje dla nich potrzebne rzeczy, często zaprasza do współpracy innych. Tak powstają paczki od firm, grup przyjaciół czy sąsiadów. Wybiera magazyn, do którego chce dostarczyć dary. Paczki z rejonu gromadzone są podczas tzw. Weekendu Cudów w bazie akcji. Potem dary wraz wolontariuszem jadą do rodzin. Ale to nie koniec akcji.

Paczka działa i pomaga przez cały rok. Nie jest akcją polegającą tylko na jednorazowym zaspokojeniu potrzeb tych, którzy zostają objęci pomocą. Paczka ma być impulsem do zmiany w życiu rodziny. Przygotowana jest tak, aby dała trwały efekt. Wolontariusze spotykają się z rodzinami w potrzebie również po finale Paczki, wspierając je w tym, by zmiana, która zaszła w nich dzięki udziałowi w projekcie, była trwała i przyczyniła się do tego, by rodziny zaczęły samodzielnie radzić sobie w życiu, “stanęli na nogi”, odzyskali podmiotowość i sprawczość.

Marzena Gitler, foto: Szlachetna Paczka Dębica

Szlachetna Paczka Dębica:

Koordynator Mateusz Cebula tel. 604 292 915, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kontakt na https://www.facebook.com/szlachetnapaczka.debica/

 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.