wtorek, 12 marzec 2019 13:48

Dębica: "Dziękujemy za całe dobro" - pożegnano Izabelę Podhalańską

Napisała

23 lutego 2019 roku najbliżsi, władze samorządowe, społeczeństwo powiatu dębickiego i środowiska patriotyczno-kombatanckie Podkarpacia pożegnały ś.p. kpt Izabelę Podhalańską ps. „Plater”.

Kpt. Izabela Podhalańska zmarła w wieku 95 lat. Była żołnierzem Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej Obwodu Dębica, założycielem oddziału Związku Żołnierzy AK w Dębicy i wieloletnim prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK - Środowiska 5. PSK AK w Dębicy.

Informację o jej śmierci podała na swojej stronie na Facebooku Armia Krajowa Dębica: "Z wielkim bólem i smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym, w wieku 95 lat, odeszła na "wieczną wartę" Śp. kpt. Izabela Podhalańska "Plater", żołnierz Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej Obwodu Dębica, założyciel oddziału Związku Żołnierzy AK w Dębicy i wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy AK - Środowiska 5. PSK AK w Dębicy, Zasłużona dla Miasta Dębica. (…) Cześć Jej Pamięci!"

Izabela Podhalańska, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy urodziła się 10 lipca 1924 r. W okresie okupacji niemieckiej należała do organizacji konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Obwodzie Dębica, krypt. „Dziekania”, „Deser”. Była żołnierzem Wojskowej Służby Kobiet pod pseudonimem „Plater”. Uczęszczała na tajne komplety, w ramach których zdała tzw. „małą maturę”. W okresie akcji „Burza” walczyła w I Zgrupowaniu 5. PSK AK Obwodu Dębica w okolicach Sędziszowa Małopolskiego. W 1989 r. zaangażowała się w działalność w Związku Żołnierzy AK . Od 1990 w ŚZŻAK – Oddział w Dębicy, gdzie od samego początku pełniła funkcje w Zarządzie Oddziału: przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, członek Zarządu, sekretarz, wiceprezes. W 2007 roku została wybrana przez Zarząd Koła Środowiskowego 5. PSK AK ŚZŻAK w Dębicy prezesem Zarządu.

Za swoją działalność została wyróżniona m.in.: Medalem Polonia Restituta, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK, Medalem 25–lecia Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2015 r. Prezydent RP awansował por. Izabelę Podhalańską do stopnia kapitana w stanie spoczynku. 11 listopada 2017 roku otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Dębica”.
Uroczystości pogrzebowe Izabeli Podhalańskiej odbyły się 23 lutego w Dębicy. Spoczęła na cmentarzu komunalnym.

W pogrzebie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gmin i powiatu dębickiego. Kondolencje z powodu śmierci zasłużonej dębiczanki i kombatantki umieszczono na stronach miast i gmin. „Odszedł na wieczną już ostatnią wartę żołnierz o wielkim sercu, odważny z olbrzymim poczuciem swojej tradycji narodowej. Pani Izabela była osobą bliską nam wszystkim, wnosząc do naszych serc nie tylko wspomnienia, ale i wartości, które są ważne dla każdego człowieka i które powinniśmy w sobie pielęgnować i dzielić się nimi z innymi. Niech nie kończy się to co wartościowe, ale znajduje chętnych kontynuatorów w prawdziwym pojmowaniu prawdy, patriotyzmu i tradycji narodowej. Za całe dobro, które nam Pani okazywała dziękujemy. Spoczywaj w pokoju wiecznym, a my zapewniamy pamiętać o Tobie w naszych modlitwach.” – napisał samorząd Gminy Dębica.

Marzena Gitler, foto: Armia Krajowa Dębica, Gmina Dębica

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.