środa, 17 kwiecień 2019 11:44

gm. Pilzno: Lipiniaki posadzą grusze i… winorośle

Napisała

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Lipinach wygrali grant w wysokości 200 zł w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny sad”, którego celem jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski oraz promowanie zdrowia społeczeństwa.

„Lipiniaki” tj. 10-osobowa drużyna - na zajęciach kółka przyrodniczego przez kilka miesięcy zdobywała wiedzę na temat starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji oraz różnicy w uprawie w stosunku do sadów produkcyjnych. Uczniowie zaangażowali się z radością w ten projekt, zaplanowali posadzenie minisadu szkolnego, przygotowali promocję projektu w środowisku szkolnym, a efektem ich pracy było stworzenie raportu, który został bardzo wysoko oceniony i nagrodzony otrzymaniem grantu na urządzenie szkolnego minisadu. W tegorocznej edycji posadzą stare odmiany grusz. Ponieważ sadzenie to ciężka praca fizyczna, zaangażowali już chętnych uczniów z Klubu Wolontariatu.

To jednak nie wszystko. Zainspirowani pomysłem członkowie Koła Przyrodniczego mają w planie posadzić także różne odmiany winorośli – chcą, by ich sad składał się z różnych gatunków roślin, tak aby na szkolnym podwórku zachować bioróżnorodność. Obecnie trwa proces wegetatywnego rozmnażania 6 odmian winorośli w szkolnej pracowni. Jeśli się powiedzie, już jesienią będą mogły powędrować do szkolnego minisadu.

Inf. UMiG Pilzno, fot. Krzysztof Kosowski/UMiG Pilzno

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.