Zastrzyk gotówki dla podkarpackich szpitali Wyróżniony

Dębicki szpital jeszcze w tym roku ma dostać 8,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Funduszy doczekały się również dwie pozostałe placówki, dla których wcześniej zabrakło europejskich pieniędzy - w Sanoku i Nowej Dębie.
To nie koniec dobrych wiadomości dla podkarpackich pacjentów.

Łącznie 26 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, jeszcze w tym roku, ma trafić do trzech podkarpackich szpitali, które do tej pory nie uzyskały takiego wsparcia, bo w naborze wniosków znalazły się „pod kreską”. Fundusze mają zasilić placówki w Dębicy, Sanoku i Nowej Dębie.

Europejska kasa dla Podkarpacia

Niedawno o finansowym wsparciu dla podkarpackich szpitali, powiadomili wspólnie na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl.

Jak poinformował marszałek, udało się przyspieszyć rozmowy z Ministerstwem Finansów i możliwe, że jeszcze w tym miesiącu, a najdalej do końca roku szpitale te podpiszą umowy na dotacje z RPO.
– Jestem po pozytywnych rozmowach w ministerstwie, a także w Komisji Europejskiej. Zabrakło 26 mln złotych na te trzy szpitale, ale dziś możemy powiedzieć, że to niebawem stanie się faktem i placówki te otrzymają fundusze, które uzupełnią środki na ochronę zdrowia w naszym województwie – powiedział na konferencji marszałek Ortyl.

16 innych szpitali powiatowych w regionie ma już zapewnione finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Trafi do nich łącznie 160 mln złotych. Chodzi o placówki w: Brzozowie, Nisku, Mielcu, Łańcucie, Przeworsku, Strzyżowie, Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), a także w Kolbuszowej, Jarosławiu, Stalowej Woli oraz w Leżajsku, Rzeszowie (Św. Rodzina), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie.

Co Dębica zrobi z pieniędzmi?

Dębickiemu szpitalowi fundusze potrzebne są na budowę nowego bloku operacyjnego. Placówka stara się o środki pieniężne z RPO w wysokości 8,5 mln złotych. Przypomnijmy, że inwestycja już się rozpoczęła i jest finansowana z kredytu. Łącznie będzie kosztować ponad 18 mln złotych.

Zastrzyk gotówki dla województwa podkarpackiego

To nie koniec dobrych wiadomości dla podkarpackich pacjentów, bowiem jak się okazało, dla kilku innych szpitali i jednej przychodni wojewódzkiej w regionie, również przeznaczone zostały dodatkowe pieniądze. Będą pochodziły one z rezerwy budżetowej rządu i w sumie wyniosą prawie 10 mln zł.
Dofinansowanie otrzymają: wojewódzka przychodnia przy ul. Warzywnej w Rzeszowie, szpital wojewódzki w Przemyślu im. św. Ojca Pio, a także szpitale powiatowe w Stalowej Woli, Łańcucie, Mielcu, Kolbuszowej i Leżajsku.
– To dobre wiadomości, cieszymy się bardzo z tych dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa, zwłaszcza z pieniędzy, które otrzyma szpital wojewódzki w Przemyślu, który przechodzi głęboką restrukturyzację – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim.

Gdzie i ile?

Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje dotyczące dofinansowania z rezerwy budżetu państwa dla podkarpackich placówek na prawie 10 mln złotych. Środki trafią do:

1. Samorządu Województwa Podkarpackiego na dofinansowanie:
- zakupu gammakamery wraz z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb jej montażu dla Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie w kwocie 2 734 952 zł;
- zadania pod nazwą: „Restrukturyzacja Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu” w kwocie 2 470 800 zł, obejmującego zakup sprzętu oraz modernizacja:
*Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym o dodatkowe skrzydło w bloku A oraz utworzenie Sali Intensywnego Nadzoru,
*Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej na Oddział Pulmonologiczny,
*Poradni Pracowni ESWL (Pozaustrojowa Litotrypsja kamieni układu moczowego),
*Centralnego Bloku Operacyjnego,
*Oddziału Onkologicznego z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii,
*Oddziału Chirurgii naczyniowej z Blokiem Operacyjnym i Pracownią Angiografii,
*Oddziału Okulistycznego.

2. Powiatu Stalowowolskiego na dofinansowanie realizacji zadania z dziedziny ochrony zdrowia pod nazwą: „Przebudowa, rozbudowa i doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli”
w kwocie 1 000 000 zł.

3. Powiatu Łańcuckiego na dofinansowanie zakupu niezbędnego specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia dla Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala św.Michała Archanioła wŁańcucie w ramach realizowanego zadania pn. „Przebudowa
i rozbudowa budynku Oddziału Zakaźnego Szpitala św. Michała Archanioła
w Łańcucie” Centrum Medycznego w Łańcucie w kwocie: 1 000 000 zł.

4. Powiatu Mieleckiego na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Zakup tomografu komputerowego na potrzeby Szpitala Powiatowego w Mielcu” w kwocie 1 400 000 zł.

5. Powiatu Kolbuszowskiego na dofinansowanie:
- zadania pod nazwą: „Zabezpieczenie i podniesienie standardów usług zdrowotnych, poprzez zakup niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania podmiotu leczniczego – SPZOZ w Kolbuszowej, wyrobów medycznych i innych urządzeń” w kwocie 384 000 zł, w ramach którego zostanie on wyposażony w niżej wymienioną aparaturę:
*Sterylizator parowy wraz ze stacją uzdatniania wody dedykowanej do 2 szt. Sterylizatorów,
*Agregat prądotwórczy z autostartem - 2 szt.,
* Aparat USG
- zadania pod nazwą: „Dofinansowanie zakupu karetki specjalistycznej typu S wraz z wyposażeniem dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej” w kwocie 360 000 zł.

6. Powiatu Leżajskiego na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Dofinansowanie zakupu ambulansu wraz z wyposażeniem dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Leżajsku” w kwocie 384 800 zł.

Km
źródło:Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, pixabay.com

 

Mrozowska Karolina

Mrozowska Karolina

Aktualizacja: czwartek, 19 październik 2017 13:03
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA