czwartek, 23 maj 2019 09:35

Powódź w powiecie dębickim. Gdzie największe szkody?

Napisała
Podtopione domy na Powiślu Podtopione domy na Powiślu Fot: Mateusz Łysik

30 osób ewakuowanych, uszkodzonych 135 budynków mieszkalnych - są znane wstępne, zbiorcze dane liczbowe dot. skutków intensywnych opadów deszczu w powiecie dębickim.

We wtorek w związku z intensywnymi opadami deszczu oraz wystąpieniem wód z koryt lokalnych rzek, potoków oraz rowów Starosta Dębicki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Powiatu Dębickiego.

Podtopienia występowały też na teranie miasta Dębica. „Powołany został Zespół Zarządzania Kryzysowego, który działa w Urzędzie Miejskim w Dębicy. W gotowości są jednostki Straży Pożarnej, które cały czas interweniują i udzielają pomocy w miejscach, gdzie występuje zagrożenie podtopieniami. Niestety, prognoza pogody na najbliższe godziny jest niekorzystna – nadal występować będą silne opady deszczu. W razie pojawiających się podtopień proszę dzwonić pod numer alarmowy 986, a pomoc zostanie wysłana. Apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności!” - napisał Mariusz Szewczyk - Burmistrz Miasta Dębicy

Wczoraj, w związku z pogarszająca się sytuacja hydrologiczną w dorzeczu rzeki Wisłoki oraz intensywnymi opadami deszczu ogłoszono też alarmu przeciwpowodziowy w Dębicy i całodobowy dyżur w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w budynku Urzędu Miejskiego w Dębicy, ul. Ratuszowa 2,(tel. 14 683-82-35, fax. 14 683-81-99 oraz 986).

Sytuacja w powiecie dębickim:

Żyraków:

W miejscowościach: Straszęcin, Wola Wielka, Mokre, Wiewiórka, Zasów oraz Bobrowa wystąpiły lokalne potoki i cieki wodne podtapiając budynki mieszkalne i gospodarcze, kilka rodzin zostało ewakuowanych. W Szkole Podstawowej w Mokrem, ze względu na przeciekający dach i zamoczenie instalacji elektrycznej zostały odwołane zajęcia lekcyjne, natomiast w ZS w Bobrowej również zostały odwołane zajęcia ze względu na brak możliwości dostania się do szkoły przez zalaną drogę i okoliczne pola.

Ponadto nastąpiły liczne podtopienia, dróg, przepustów oraz rowów przydrożnych i upraw rolnych.

Najgorsza sytuacja wystąpiła wczoraj w Bobrowej, gdzie woda zalała drogę powiatową oraz lokalne drogi gminne i kilkanaście rodzin nie mogło wydostać się ze swoich posesji. Strażacy OSP dowozili posiłki dla tych rodzin.

Brzostek:

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono na terenie gminy już we wtorek o godz. 20. Jednostki OSP i mieszkańcy uszczelniali workami z piaskiem zagrożone miejsca.

W miejscowości Klecie z powodu zalania przez potok Gogołówka zamknięto drogę gminną. Uszkodzone zostały drogi z nawierzchnią żwirową na terenie gminy, uszkodzone pobocza, zamulone przepusty drogowe w wyniku ściągania masy ziemnej z pól, miejscowe podtopienia upraw rolnych, podtopienia zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Największe szkody wyrządziła rzeka Kamienica w miejscowości Siedliska-Bogusz, która wystąpiła z brzegów, zniszczona została budowa placu ,,OSA” w miejscowości Brzostek, doszło do zniszczenia zabudowań w wyniku nawałnic ziemi w Brzostku, osunięcia skarp w Brzostku. Na ul. Mysłowskiego uszkodzony został wodociąg miejski. Awarię usunęli pracownicy Stacji Uzdatniania Wody w Brzostku i pracownicy PDM.

Jodłowa:

Tu też wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe do odwołania. Wzbierająca woda podtopiła liczne budynki mieszkalne i gminne m.in. Szkoła Podstawowa Nr 1, Przedszkole, Centrum Kultury i Sportu, boisko LKS, baza GZGK, budynek weterynarii, oczyszczalnia ścieków i liczne drogi. Odwołane zostały zajęcia w szkole w Jodłowej oraz przedszkolu „Zakątek Malucha”

Gmina Czarna:
Działania zabezpieczające domy i zabudowania prowadzono w miejscowościach Stara Jastrząbka, Chotowa, Jaźwiny, Borowa, Grabiny, Głowaczowa i Podlesie. Woda uszkodziła przepusty w Podlesiu i Głowaczowej. Podtopionych zostało 7 domów, 3 zabudowania gospodarcze i garaż.

46 raz interweniowała straż w Gminie Dębica.

Na terenie Gminy Pilzno zostało podtopionych kilkanaście posesji prywatnych. Zalana została Szkoła Podstawowa w Łękach Górnych, uszkodzonych zostało kilkanaście przepustów, zamulone zostały rowy przy drogach, a także zostały zerwane nawierzchnie dróg w kilku miejscowościach.

Bieżący stan wód można śledzić pod linkiem
https://debica.prospect.pl/wizualizacja/punkt_pomiarowy.php?prze=DEWI&fbclid=IwAR2C0uz1rApSkMqp0i1BNLYwEj8OI8f4AFLkjrX4f3W0ejc-DPfXrZ8kEiM

Inf. Powiat Dębicki, opr mg

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.