środa, 12 czerwiec 2019 17:41

Gimna i Miasto Dębica: Uwaga! Opryski przeciw komarom i kleszczom

Napisała

Dębicę i okolice po powodzi dotknęła plaga komarów. Gmina już realizuje opryski, a na terenie miasta rozpoczną się one niebawem. Gdzie i kiedy?

Ma do 6 mm i bzyczy, jest natarczywy, a gdy jest ich tysiące, człowiek nie ma szans obronić się przed pogryzieniem. Komar występuje w dwóch podgatunkach: Culex pipiens pipiens zasiedla środowiska naturalne i rolnicze, a Culex pipiens molestus – środowiska miejskie, podmiejskie i wiejskie.

Komar, jak wszystkie owady z rzędu muchówek podlega przeobrażeniu zupełnemu. Samica po zapłodnieniu wyszukuje żywiciela (człowiek, bydło, konie i zwierzęta domowe), po nakłuciu skóry pobiera krew. Kilka dni później składa w wodzie stojącej ok. 100 jaj. Z jaj po 24–36 godzinach wylęgają się larwy, które po kilku linieniach (7–10 dni) zamieniają się w poczwarkę. Poczwarka jest ruchliwa, ale nie pobiera pokarmu. Po 2–4 dniach powstaje z niej dorosły owad.

Tempo rozwoju pokolenia komara zależy wyraźnie od temperatury. Kiedy temperatura wynosi od 20 do 25 °C rozwój pokolenia trwa wówczas 10–14 dni. Takie właśnie ciepłe dni po ostatnich podtopieniach stworzyły idealne warunki do rozwoju tego uciążliwego dla ludzi i zwierząt owada. Po powodzi jest ich prawdziwa plaga.

W związku z prośbami napływajacymi od miezskańców Gmina Dębica zleciła opryski na swoim terenie. 11 czerwca przeprowadzone zostały w miejscowościach: Brzeźnica, Brzeźnica Wola, Paszczyna, Pustków – Osiedle, Kochanówka i Pustków Krownice, dzisiaj w Stobiernej, Zawadzie, Nagawczynie, Latoszynie i Podgrodziu, a jutro odbędą się w Pustkowie, Kozłowie, Kędzierzu, Pustyni, Gumniskach, Braciejowej, Głobikowej i Stasiówce.

Do akcji odkomarzania przystąpiło również Miasto Dębica. Tu opryski odbędą się 14 czerwca. Preparat do zwalczania komarów i kleszczy rozpylony zostanie na wybranych terenach zielonych (placach, parkach, terenach zadrzewionych, placach zabaw, wybranych odcinkach potoków oraz części terenów wzdłuż rzeki Wisłoki).

Opryski są przeprowadzane w godzinach od 20.30 do około 1.00. Władze przypominają o szkodliwości przebywania w rozpylonej chmurze preparatów biobójczych oraz proszą o powstrzymanie się od spożycia owoców, na które spadną opryski, przez około 7 dni. Proszą też właścicieli pasiek o zabezpieczenie uli.

Do oprysków zostaną użyte preparaty dopuszczone do obrotu decyzją Ministra Zdrowia (wydanej na podstawie ustawy o produktach biobójczych oraz dyrektywy 98/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady) i ujęte w Rejestrze Produktów Biobójczych prowadzonym przez Prezesa urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

inf. UM i UG Dębica

 

 
Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.