Dębica, Paszczyna, Pilzno, Pustków, Żyraków

Dron będzie badał dym z kominów? Wyróżniony

Dron będzie badał dym z kominów?

„To samolot! Nie! To statek kosmiczny! Nie! To… dron badający dym nad Dębnickimi kominami!” – radny Dębicy, Adam Rogowski wystąpił niedawno z dość nowatorskim pomysłem zwalczania smogu w mieście. I wywołał sporo zamieszania.

Zanieczyszczone powietrze. To problem nie tylko Krakowa, czy wielkich miast na Śląsku, ale także Dębicy. Z roku na rok jest coraz gorzej, a słupki oznaczające stężenie różnych szkodliwych dla zdrowia pyłków w powietrzu biją kolejne rekordy. W naszym mieście powietrze jest coraz gorszej jakości, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy część mieszkańców – z powodów finansowych lub dla wygody – pali w piecach różnymi śmieciami i niebezpiecznymi dla zdrowia odpadkami.

Z opisanym problemem z pewnością trzeba będzie coś zrobić, a zacząć może trzeba będzie od uświadomienia mieszkańcom, że taki problem w Dębicy w ogóle istnieje. Osoba, która niedawno sprawę smogu w mieście nagłośniła jest radny Adam Rogowski. Uczynił to prezentując dość nowatorski pomysł, który mógłby ograniczyć poziom emitowanych zanieczyszczeń.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem mógłby być zakup drona, który badałby to, co się ulatnia z kominów dębickich domów: – Przeglądałem internet pod kątem informacji o smogu i możliwości przeciwdziałania temu zjawisku. Jeśli człowiek się tym problemem interesuje, to łatwo zauważy, że ostatnio ciągle padają nowe rekordy dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza u nas [informacje o tym można znaleźć na oficjalnej stronie urzędu miasta – dop. red]. Tej sprawy nie można bagatelizować – wyjaśnia.

– Z posiadanych wiadomości wiem, że samorząd w Kaliszu rozważa zastosowanie dronów do badania tego czym ludzie palą. Znalazłem informację, że przymierzają się do tego rozwiązania radni w Nowym Targu. A co najważniejsze wygląda na to, że takie rozwiązanie jest już stosowane przez władze Krakowa i znalazłem tez wzmiankę o Wrocławiu. Więc te 4 samorządy albo myślą o takim rozwiązaniu, albo już je wprowadziły – zauważa.

– Zdaję sobie sprawę, że pomysł jest dość nowatorski i część mieszkańców może zaskakiwać. Jakkolwiek myślę, że kontrowersje, które wzbudza służą znalezieniu rozwiązania dla problemu smogu w naszym mieście – dzięki temu można w ogóle wywołać rozmowę na temat smogu, zwrócić uwagę na to, że problem istnieje, a zanieczyszczenie powietrza u nas jest bardzo duże. Podejrzewam, że większość Dębiczan w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy – że borykamy się ze zjawiskiem smogu i wdychamy tak toksyczne powietrze. Bardzo się cieszę z tego, że udało mi się nagłośnić problem, bo już kilka gazet i portali zdecydowało się o tym napisać. Wiem też, że jest przygotowywana przez nasze władze akcja ulotkowa, a całkiem niedawno wice-wójt gminy Dębica zdecydował się zrobić konferencję o smogu. Choć zaczął swoje przemówienie od stwierdzenia: „My dronów kupować nie będziemy…”. Czyli dzięki pomysłowi z dronami dotarło do nich, że problem jest. A samo kupno dronu – to jest już decyzja, która jest w rękach burmistrza – podsumowuje.

– Burmistrz twierdzi, że mamy ważniejsze wydatki, chociażby kupno samochodu dla straży miejskiej. Rozumiem to, burmistrz ustala swoje priorytety, on jest włodarzem w tym momencie. Jeżeli wydaje mu się, że dron to zbyt droga inwestycja, to widzę i inne możliwości zwalczania problemu. Np. w Jaskle strażnicy miejscy mają możliwość pobierania próbek z pieców i wysyłania ich do laboratorium. To pozwala sprawdzić czym mieszkańcy faktycznie pala w piecach – czy palili jakimiś starymi oponami, albo plastikowymi butelkami. Więc jeżeli nie drony, to pobieranie próbek. W każdym razie uważam, że coś z tym problemem trzeba zrobić, bo z roku na rok jest gorzej – przestrzega.

– Jeżeli chodzi o koszty drona, to z rozmowy z jednym z krakowskich radnych wiem, że jest to od 50 000 do 200 000 zł, włączając w to przeszkolenie strażnika, który by go obsługiwał. Czy to się Dębicy opłaca? Powiem tak: jeżeli palił pan w domu śmieci i wie, że nikt panu nie może tego udowodnić, to co pan zrobi? Oczywiście będzie pan dalej palił śmieci. A jeżeli jest świadomość, choćby niewielka, że ktoś może pana sprawdzić, to wtedy już się pan zastanowi czy warto dalej te śmieci palić – wskazuje radny Rogowski.

Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy pomysłowi radnego mówi zarazem i „tak” i „nie”: – Pomysł mi się bardzo podoba, tyle tylko, że jestem odpowiedzialny za przygotowanie budżetu i to w granicach budżetu muszę się poruszać. Na dzień dzisiejszy ważniejszym zakupem dla straży miejskiej jest zakup wozu, takiego, którym będzie mogła przewozić osoby nietrzeźwe z interwencji. Takiego w tej chwili nie mamy i musi to robić policja – tłumaczy.

– Myślę, ze jeżeli pomysł zostanie wdrożony w innych większych miastach Polski to pewnie Unia Europejska, albo Wydział Ochrony Środowiska przygotują jakiś program w ramach którego będziemy mogli pozyskać środki, które wykorzystamy na zakup. Jeżeli jakiekolwiek takie środki się pojawią, to podpisuję się na 100% pod zakupem takiego dronu i na przeszkolenie osoby do jego obsługi – bo przy zakupie takiego dronu trzeba się też liczyć z zakupem sprzętu, który to będzie monitorował, a także z pozwoleniami na wejście na posesję indywidualną… W tej chwili czytam na ten temat kilka artykułów, mam jakąś tam wiedzę i zgadzam się, że pomysł jest dobry, tylko nie na 2018 r., bo budżet jest już przygotowany. Chyba, że – tak jak wspominałem – będą na to zewnętrzne środki, to wtedy kupujemy to „w ciemno” – stwierdza.

Na koniec zapytaliśmy burmistrza czy może lepiej by było by zamiast drona informację o zanieczyszczeniach dostarczali strażnicy miejscy chodzący po domach i zbierający próbki z pieców: – Trudno określić czy próbki są lepszym rozwiązaniem niż dron. Dla mieszkańców te pierwsze będą przypuszczalnie wygodniejsze. Dron to coś nowego, na początku na pewno budziłby zdziwienie: „Co to? Po co?” i trzeba się liczyć z tym, że na początku mieszkańcy będą interweniować, bo nie będą wiedzieć co to za dron. Na czyjąś posesję wlecieć takim dronem tak po prostu to też się nie da, muszą być na to zezwolenia. Więc to nie jest tak łatwo, że miasto coś wypuści i będzie badać – tu całą procedurę używania tego trzeba przygotować – podkreśla burmistrz.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8442

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4790

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4509

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4317

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4082

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2981

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2925

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2306

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2204

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2156

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2052

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1845

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...