Brakuje na dom dla upośledzonych Wyróżniony

poniedziałek, 04 grudzień 2017 16:34

Stowarzyszenie Radość od lat zajmuje się upośledzonymi w naszym powiecie. Prowadzą jedną, bardzo popularną wśród potrzebujących, placówkę w Dębicy. Teraz chcą otworzyć drugą w Bobrowej Woli.

Organizacji brakuje 100 000 zł na dokończenie remontu. Dostali już wcześniej 500 000 zł od Rzecznika Praw Obywatelskich, a także 50 000 od firmy PFRON. Niestety społecznicy lepiej znają się na pomaganiu potrzebującym, niż na szacowaniu kosztów przebudowy i urządzenia obiektu. O tym na czym właściwie polega pomoc jaką oferują upośledzonym osobom i dlaczego otworzenie drugiej placówki jest tak ważne porozmawialiśmy z wiceprezesem stowarzyszenia, Pawłem Morawczyńskim

– Mieszkanie treningowe – takie jak to, które już funkcjonuje w Dębicy, czy takie jak to, które przygotowujemy w Bobrowej Woli – takie mieszkania powstają dla osób umysłowo chorych (w stopniu umiarkowanym i znacznym). To są mieszkania dzięki którym te osoby będą mogły zasmakować samodzielnego mieszkania bez rodziców. Bo tak naprawdę człowiek z upośledzeniem od urodzenia aż do śmierci nie ma zwykle możliwości mieszkania bez opieki najbliższych. W normalnym wypadku rodzic nie wychodzi nigdy z sytuacji zajmowania się upośledzonym potomstwem. Osoby upośledzone, którymi się zajmujemy, bez względu na swój wiek normalnie nigdy nie byłyby w stanie wyprowadzić się z domu, bo na to nie pozwalają aspekty ich psychiki – wyjaśnia.

– Mieszkanie nazywane treningowym pozwala na to by osoby upośledzone choć trochę się usamodzielniły. Wszystko odbywa się pod okiem instruktora i terapeutów. To oni wprowadzają naszych podopiecznych w takie normalne życie dorosłego człowieka, czyli np. osoba upośledzona sama musi sobie przygotować jedzenie, musi nauczyć się słać swoje łóżko, czy musi nauczyć się sama po sobie posprzątać. Dzięki nam będzie też wiedziała jak w takim mieszkaniu spędzać wolny czas. I na tym to mniej-więcej polega – tłumaczy.

– Taka terapia jest skuteczna. Zresztą, jak już wspomniałem, jedno takie mieszkanie już u nas w Dębicy funkcjonuje. Chętnych którzy chcą się tam znaleźć jest bardzo, bardzo dużo. W naszej kolejce na zajęcie miejsca tam w tej chwili czeka 50 osób. Uruchomienie drugiej placówki w Bobrowej Woli z pewnością znacznie poprawiłoby nasze możliwości. Jako, że chcemy pomóc wszystkim potrzebującym obecnie zaaranżowaliśmy cykle jedno- lub dwutygodniowe. Gdy przejdzie cała kolejka dana osoba może znów się na tydzień czy dwa wprowadzić – wyjaśnia.

– Na ten moment brakuje nam 100 000 zł żeby doposażyć to mieszkanie we wszystko, co jest potrzebne. Wiadomo, że nie chodzi tu o jakieś luksusy, złote klamki, tylko najbardziej niezbędne rzeczy i konieczny sprzęt – oznajmia Morawczyński.

Wszyscy którzy chcieliby wesprzeć Stowarzyszenie Wiosna i pomóc im w ukończeniu remontu mieszkania w Bobrowej Woli mogą to zrobić kontaktując się z nimi bezpośrednio poprzez ich stronę internetową lub wpłacając datki na konto: 04 1240 4807 1111 0000 5531 4309.

Foto: arch. Stowarzyszenia Radość

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA