wtorek, 10 wrzesień 2019 12:56

Z Paszczyny do Stępiny. Rajd szlakiem września `39

Napisała

Ponad 90 motocyklistów wyruszyło z Pustkowa w dwudniowy „Edukacyjny Rajd Motocyklowy szlakiem Września 1939 roku na Podkarpaciu”. Uczestnicy odwiedzili 8 miejsc w regionie związanych z kampanią wrześniową i spotkali się z wojewodą podkarpacka Ewą Leiniart. W rajdzie wziął udział również starosta dębicki Piotr Chęciek.

Trasa rajdu nawiązywała do szlaku 24 Dywizji Piechoty i 10 Brygady Kawalerii i wpisywał się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wśród jego uczestników znaleźli się pasjonaci historii i turystki motocyklowej z Podkarpacia i innych części Polski. Niektórzy na trasę wyjechali zabytkowymi motocyklami produkowanymi w latach 30., między innymi polskim Sokółem.

Koordynatorem rajdu była Małgorzata Waksmundzka-Szarek, Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego.

Rajd rozpoczął się rankiem 7 września br. pod Ekspozycją Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie. Potem motocykliści odwiedzili Dębicę - pierwsze miasto Podkarpacia zajęte przez okupanta. Odwiedzili też cmentarz w Kolbuszowej, gdzie złożyli kwiaty na grobie obrońców tego miasta. W punktach zbiórek odbyły się też spotkania edukacyjne z historykami.

W samo południe uczestnicy dotarli do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie poznali losy 10. Brygady Zmotoryzowanej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Dostali też książki, w których historycy IPN opisali przebieg działań wojennych w regionie. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie spotkała się z nimi wojewoda Ewa Leniart, która objęła rajd swoim patronatem. Potem pojechali do Pielni i Dukli, a zakończyli rajd w Stępinie zwiedzając największy schron kolejowy w Polsce.

W tej edycji partnerami rajdu byli: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz IPN Oddział w Rzeszowie i Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Wsparcia udzielił także starosta dębicki i starosta krośnieński.

Inf. i foto: UMWP, ECPiP

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.