Dębica: KANA - Kultura Aktywność Nauka Animacja. Wywiad z Maciejem Małozięciem Wyróżniony

Funkcjonujące od ponad 3 lat Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy było współorganizatorem zorganizowanego po raz pierwszy w Dębicy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Dyrektorem Kany jest od początku Maciej Małozięć, z wykształcenia historyk, wiceprezes Zarządu Okręgu Tarnów oraz sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, który w 2016 roku jako jeden z sześciu w Polsce, został nominowany w V edycji prestiżowej Nagrody Jana Rodowicza „Anody” w kategorii„postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń”.

Czy Kana różni się od innych stowarzyszeń?

Katolickie Centrum Edukacji Kana w Dębicy to instytucja Diecezji Tarnowskiej, której celem jest prowadzenie i propagowanie takich form edukacji dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, które zmierzają do wszechstronnego rozwoju duchowego, intelektualnego oraz fizycznego, umożliwiając zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych w życiu zawodowym i rodzinnym.
Od 2014 roku Kana prowadzi w Dębicy zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych. Ponadto naszą działalność realizujemy w oparciu o hasło: Kultura Aktywność Nauka Animacja. W związku z tym inicjujemy wiele przedsięwzięć o charakterze naukowym i patriotycznym, a także wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Wśród naszym inicjatyw można wymienić: konferencje, sympozja, wykłady otwarte, pokazy filmów, realizacja przedsięwzięć kulturalnych, sportowych, turystycznych, a także organizacja konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Sapere Aude”.

Ilu macie podopiecznych i czym się zajmujecie?

W roku szkolnym 2017/2018 z cyklicznych form edukacyjnych w dębickiej Kanie korzysta blisko 700 osób. Głównie są to uczniowie dębickich szkół, ale liczną grupę stanowią osoby dorosłe, które korzystają z nauki języków obcych – angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego czy francuskiego.

Jak układa się współpraca z władzami samorządowymi i innymi organizacjami?

Przedsięwzięcia adresowane do dzieci i młodzieży nie byłyby możliwe bez wsparcia samorządów miasta Dębicy i powiatu dębickiego, z którymi wspólnie realizujemy projekty: Prowadzenie Centrum Systemowego Rozwoju Dzieci i Młodzieży oraz Organizacja zajęć edukacyjnych i wychowawczych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Dzięki temu uczniowie mogą rozwijać swoje naukowe pasje praktycznie bezpłatnie, bowiem opłata wpisowa za zajęcia jest opłatą symboliczną.

Jakie macie plany na ten rok, czy będzie coś nowego?

W 2018 roku w wymiarze edukacyjnym chcielibyśmy rozszerzyć zajęcia dla młodzieży o dodatkowe formy, które będą miały przygotować uczniów do matury. Ponadto Kana aktywnie włącza się w realizację przedsięwzięć z okazji stulecia odzyskania niepodległości Polski na terenie Dębicy i powiatu dębickiego. Natomiast już w kwietniu, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Dobroć”, organizujemy w Dębicy warsztaty dla młodzieży oraz konferencję popularno-naukową dla osób dorosłych pod tytułem: „W przestrzeni lęku i stresu. Rodzina – Szkoła – Społeczeństwo”. Dzisiaj te negatywne emocje bardzo często nam towarzyszą i dopóki mamy do czynienia z krótkotrwałym stresem jest to naturalne. Kiedy jednak stres zmienia się w długotrwały lęk może to być bardzo niebezpieczne i prowadzić do tzw. „dziedziczenia lęku”. O tym będą szczegółowo opowiadać nasi eksperci: prof. dr hab. Jadwiga Jośko-Ochojska, ks. dr Jerzy Smoleń, a także uczestnicy panelu dyskusyjnego z różnych ośrodków akademickich w Polsce. To wydarzenie planujemy na 6 kwietnia (piątek). Konferencja rozpocznie się o godzinie 16:30 w sali pod kościołem klasztornym. Tego samego dnia, w godzinach porannych, w Kanie odbędą się warsztaty dla młodzieży, również poświęcone tematyce stresu i lęku, które poprowadzą doktoranci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA