Dębica: Inauguracja urodzin miasta Wyróżniony

poniedziałek, 12 marzec 2018 14:44

Rok 2018 przebiegać będzie pod znakiem świętowania dwóch wyjątkowych jubileuszy - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 660-lecia nadania praw miejskich Dębicy. 7 marca, w dokładną datę nadania aktu lokacyjnego naszemu miastu, w Domu Kultury Kosmos odbyły się uroczystości inaugurujące ten jubileusz.

Obchody rozpoczął występ dwóch grup Zespołu Pieśni i Tańca ,,Mali Igloopolanie”, którzy zaprezentowali tańce lubelskie i kaszubskie. Swoim wykonaniem piosenki ,,Myślimy o Polsce” w patriotyczny nastrój wszystkich zebranych wprowadził Ignacy Chmura – zwycięzca VIII Przeglądu Piosenki ,,Rozśpiewane Przedszkolaki".

Po artystycznym wstępie Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Ryszard Pękala, powitał gości i otworzył uroczystą sesję Rady Miejskiej. W jej trakcie przez aklamację przyjęto rezolucję ustanawiającą Rok 2018 Rokiem 660-lecia Miasta Dębicy, co spotkało się z dużym aplauzem zgromadzonych. Podczas swojego przemówienia Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk wspomniał historię Dębicy i podziękował wszystkim, którzy wspierają działania miasta i dbają o jego rozwój. Włodarz Miasta podziękował również wszystkim mieszkańcom za aktywną postawę i kształtowanie obecnej rzeczywistości Dębicy swoją pracą i oddaniem.

Z okazji 660-lecia nadania praw miejskich Dębicy ogłoszony został Międzyszkolny konkurs Plastyczny dla Szkół Podstawowych pod hasłem „Dębica dla małych i dużych” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Dębicy, którego podsumowanie odbyło się podczas uroczystości jubileuszowej. Wszyscy laureaci z rąk Kierownika Galerii Sztuki Ryszarda Kucaba oraz Burmistrza Miasta Mariusza Szewczyka otrzymali dyplomy i nagrody. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci od klas zerowych do klasy 3, gdzie dzieci wykonywały prace plastyczne „Dębica wdziana oczami dziecka” oraz dla klasy 4-7 – młodzież z tej grupy wiekowej miała za zadanie wykonanie pracy „moje logo”, która przedstawi uczniowskie spojrzenie na logo miasta Dębicy z okazji 660 rocznicy nadania praw miejskich. Inicjatorem konkursu plastycznego była Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy.

W trakcie uroczystości prelekcję na temat „Galicja na drodze do Niepodległości była pierwsza!” wygłosił doktor habilitowany profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Olejko, a Dyrektor Muzeum Regionalnego Jacek Dymitrowski zaprezentował najnowszy Rocznik Muzeum Regionalnego w Dębicy. Tomasz Czapla Kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy opowiedział o krajobrazie kulturowym Dębicy i czynnikach go kształtujących na przestrzeni wieków.

Na zakończenie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 zaprezentowali „Bajkę o Dębicy”, która przygotowana została na podstawie legendy napisanej przez uczennicę klasy 4 „E” Andżelikę Skrzypek.

Wśród gości, którzy zgromadzili się w Domu Kultury Kosmos, by świętować jubileusz miasta, znaleźli się między innymi Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wiesław Lada, Wicestarosta Powiatu Dębickiego Mateusz Pasek, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu dębickiego, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa naszego regionu.

Kulminacyjnym punktem inauguracji jubileuszu 660-lecia miasta był koncert kwartetu Origo Ensemble pod nazwą ,,Dębiccy artyści dla Dębiczan”, który odbył się w Zespole Szkół Muzycznych. Występ dedykowany został zaproszonym gościom i wszystkim mieszkańcom. Z okazji 660-lecia lokacji miasta oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Dębicy zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń patriotycznych, kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, na które już serdecznie zapraszamy.

Inf. i foto: UM Dębica

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA