Dębica, Paszczyna, Pilzno, Pustków, Żyraków

Dębica: Inauguracja urodzin miasta Wyróżniony

Dębica: Inauguracja urodzin miasta

Rok 2018 przebiegać będzie pod znakiem świętowania dwóch wyjątkowych jubileuszy - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 660-lecia nadania praw miejskich Dębicy. 7 marca, w dokładną datę nadania aktu lokacyjnego naszemu miastu, w Domu Kultury Kosmos odbyły się uroczystości inaugurujące ten jubileusz.

Obchody rozpoczął występ dwóch grup Zespołu Pieśni i Tańca ,,Mali Igloopolanie”, którzy zaprezentowali tańce lubelskie i kaszubskie. Swoim wykonaniem piosenki ,,Myślimy o Polsce” w patriotyczny nastrój wszystkich zebranych wprowadził Ignacy Chmura – zwycięzca VIII Przeglądu Piosenki ,,Rozśpiewane Przedszkolaki".

Po artystycznym wstępie Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Ryszard Pękala, powitał gości i otworzył uroczystą sesję Rady Miejskiej. W jej trakcie przez aklamację przyjęto rezolucję ustanawiającą Rok 2018 Rokiem 660-lecia Miasta Dębicy, co spotkało się z dużym aplauzem zgromadzonych. Podczas swojego przemówienia Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk wspomniał historię Dębicy i podziękował wszystkim, którzy wspierają działania miasta i dbają o jego rozwój. Włodarz Miasta podziękował również wszystkim mieszkańcom za aktywną postawę i kształtowanie obecnej rzeczywistości Dębicy swoją pracą i oddaniem.

Z okazji 660-lecia nadania praw miejskich Dębicy ogłoszony został Międzyszkolny konkurs Plastyczny dla Szkół Podstawowych pod hasłem „Dębica dla małych i dużych” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Dębicy, którego podsumowanie odbyło się podczas uroczystości jubileuszowej. Wszyscy laureaci z rąk Kierownika Galerii Sztuki Ryszarda Kucaba oraz Burmistrza Miasta Mariusza Szewczyka otrzymali dyplomy i nagrody. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci od klas zerowych do klasy 3, gdzie dzieci wykonywały prace plastyczne „Dębica wdziana oczami dziecka” oraz dla klasy 4-7 – młodzież z tej grupy wiekowej miała za zadanie wykonanie pracy „moje logo”, która przedstawi uczniowskie spojrzenie na logo miasta Dębicy z okazji 660 rocznicy nadania praw miejskich. Inicjatorem konkursu plastycznego była Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Dębicy.

W trakcie uroczystości prelekcję na temat „Galicja na drodze do Niepodległości była pierwsza!” wygłosił doktor habilitowany profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Olejko, a Dyrektor Muzeum Regionalnego Jacek Dymitrowski zaprezentował najnowszy Rocznik Muzeum Regionalnego w Dębicy. Tomasz Czapla Kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy opowiedział o krajobrazie kulturowym Dębicy i czynnikach go kształtujących na przestrzeni wieków.

Na zakończenie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 zaprezentowali „Bajkę o Dębicy”, która przygotowana została na podstawie legendy napisanej przez uczennicę klasy 4 „E” Andżelikę Skrzypek.

Wśród gości, którzy zgromadzili się w Domu Kultury Kosmos, by świętować jubileusz miasta, znaleźli się między innymi Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Poseł na Sejm RP Jan Warzecha, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wiesław Lada, Wicestarosta Powiatu Dębickiego Mateusz Pasek, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu dębickiego, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa naszego regionu.

Kulminacyjnym punktem inauguracji jubileuszu 660-lecia miasta był koncert kwartetu Origo Ensemble pod nazwą ,,Dębiccy artyści dla Dębiczan”, który odbył się w Zespole Szkół Muzycznych. Występ dedykowany został zaproszonym gościom i wszystkim mieszkańcom. Z okazji 660-lecia lokacji miasta oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Dębicy zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń patriotycznych, kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, na które już serdecznie zapraszamy.

Inf. i foto: UM Dębica

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4612

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3783

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1887

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1679

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1541

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1197

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1165

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1143

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1049

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:960

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...