Dębica, Paszczyna, Pilzno, Pustków, Żyraków

Dębickie morsowanie z przesłaniem Wyróżniony

Dębickie morsowanie z przesłaniem

Powiedzenie „Kto morsuje – nie choruje”bardzo proste, wymowne i muszę przyznać prawdziwe. Największy zmarzluch czyli ja, od kiedy zaprzestałam corocznego szczepienia przeciw grypie, oraz systematycznie wskakuję do lodowatej wody, nie mam problemów. Choroby takie jak przeziębienie mnie omijają. Niektórzy tego nie pochwalają, inni potępiają, ale znajdują się takie osobniki, które wszystkich morsów podziwiają i doceniają. Morsowanie to także okazja by poznać tak samo zakręconych ludzi, którzy jednocząc się, dają pozytywną energię do działania.

Sezon tegorocznego morsowania, w którym uczestniczę, jest z przesłaniem, ponieważ wspieramy rehabilitację naszego wspólnego kolegi, Sebastiana Żebrowskiego, trenera Spartan Race z Sosnowca, który uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Organizatorem tej akcji jest człowiek z pasją, Sebastian Pająk, z sieci treningów „Spiders Training Team” Dębica, który przyciąga i zaszczepia zdrowy styl życia wszystkim, niezależnie od wieku. Oczywiście, przy tego typu akcjach wsparcie finansowe jest bardzo istotne, ale najważniejszą siłą i celem dla rehabilitacji chorego trenera są ludzie. Zawsze tak bywa, iż wsparcie, wiara oraz dodanie otuchy w ciężkich chwilach jest nieocenione i najlepszym, co można ofiarować.  

Sebastian Żebrowski, młoda energiczna osoba, pełna planów i marzeń, w jednej chwili tarci wszystko. Wypadek zmienił całe jego życie. Beznadziejne rokowania zabrały i nadzieję. Wtedy pojawiły się „dobre dusze” wspierające go w śpiączce. I ten nieoczekiwany przypływ energii od innych, często nieznajomych, dał siłę stawić czoła niemożliwemu. Niewiarygodne jest to, że prosty gest, dobre słowo, potrafią postawić na nogi. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jaka siła jest w ludziach.

Ważny też jest „motor napędowy”. Zawsze we wszystkich tego typu akcjach musi być osoba, która trzyma wszystko w ryzach nadaje tępo oraz potrafi przyciągać. Oprócz organizatora, trenera Sebastiana Pająka, ciepłą „duszyczką” tego przedsięwzięcia jest Bernadetta Mardeusz, na widok której zawsze się wszyscy uśmiechają, ponieważ zaraża energią i optymizmem.
Myślę sobie, że czasem robiąc, wydawałoby się, tak niewiele, tworzymy wielkie rzeczy. Morsując w tym przypadku robimy coś dla siebie, pomagając drugiej osobie.

Morsowanie to potocznie mówiąc kąpanie się w lodowatej wodzie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wpływem morsowania na zdrowie lub na stawy, to nie należy obawiać się żadnych powikłań. Przeciwnie, morsowanie daje organizmowi same korzyści, oczywiście jeśli nie cierpisz na choroby kardiologiczne, zaawansowane nadciśnienie tętnicze, choroby serca, naczyń obwodowych, czy żylaki. Poza tym nie ma żadnych innych przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z lodowatych kąpieli. Natomiast zaletą tych zimnych kąpieli jest przyspieszona praca serca, co powoduje lepsze ukrwienie narządów i tkanek, dzięki temu organizm pozbawia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, oraz usuwa toksyny. Zimna woda rozprawia się z celulitem i zabija nagromadzoną tkankę tłuszczową. Poprawia jakość skóry, wygładza ją i ujędrnia. 

Często także boimy się morsować kiedy chorujemy na reumatyzm, bóle stawów - jednak nie ma przeciwwskazań, by morsować, a wręcz przeciwnie. Zimne kąpiele pomagają pozbyć się bólu, zwiększają zakres ruchu oraz prozdrowotnie działają na stawy i kości, regenerując je i odżywiając. Morsować więc może nawet osoba starsza borykająca się z bólem stawów. 
Zdaję sobie sprawę, że dla wielu morsowanie  po raz pierwszy może okazać się trudne, lecz z każdym kolejnym wejściem do lodowatej wody ciało przyzwyczaja się do zimna i jest coraz lepiej.

A jak zacząć? Osobiście zapraszam do naszej grupy. Morsujemy w każdą sobotę o godz.11:00 w Grand Chotowa Hotel Spa &Resort, znajdującym się w miejscowości Chotowa. Zabieramy ze sobą czapkę i rękawiczki, ponieważ nie trzeba zanurzać dłoni i głowy w wodzie, a przez te części ciała ucieka dużo ciepła. Oczywiście potrzebny jest strój kąpielowy, czy kąpielówki, tak abyśmy czuli się swobodnie, no i buty, które możemy zamoczyć.  

Zawsze przed wejściem do lodowatej wody przeprowadzana jest porządna rozgrzewka, czyli krótkie przebieżki, pajacyki, przysiady lub inna forma ćwiczeń aerobowych. Należy jednak pamiętać o tym, jak mawia nasz trener, żeby ćwiczyć do momentu uczucia gorąca i unikać przegrzania organizmu, tj. spocenia się - szczególnie, gdy morsujemy pierwszy raz i nasz organizm nie jest jeszcze wystarczająco zahartowany. Kiedy jesteśmy rozgrzani to pomalutku wchodzimy i zanurzamy się w wodzie na kilka minut. Zazwyczaj jesteśmy w wodzie od 2 do 5 minut. Reasumując: jedno mogę potwierdzić i zagwarantować, iż po kąpieli z tak niesamowitymi osobami na pewno będziecie zadowoleni. Polecam i zapraszam.

Agnieszka Żurek

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11825

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5402

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4075

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3643

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3038

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2150

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Krakowski

„Przykro mi, że osoby mające dzieci dzięki in vitro musiały tego słuchać”

22 maj, 2018 | Wyświetleń:2099

In vitro przepadło w krakowskiej radzie miasta. Gorycz rodziców, którzy liczyli na pomoc ratusza jest...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2032

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Chrzanowski

Ciągle żyłam w strachu, że Niemcy mogą po mnie przyjść

24 maj, 2018 | Wyświetleń:2008

– Wiedziałam, że chodzi o mnie. Szybko schowałam maszynę do mielenia w wiórach, zaniosłam mąkę...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1723

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1621

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1509

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...