Dębica: Lekcja europejska” w „Kwiatku” Wyróżniony

piątek, 13 kwiecień 2018 13:29

Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego wspólnie z Dominikiem Łazarzem z Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie w poniedziałek 9 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy poprowadzili ,,Lekcję europejską”. Było to już kolejne spotkanie z młodzieżą zorganizowane przez europosłankę w ramach cyklu „14 lekcji na 14 rocznicę członkostwa Polski w UE".

- Grupą, która w szczególny sposób skorzystała na integracji europejskiej jest nasza młodzież, niestety nie pamiętająca już jak wyglądała sytuacja w naszym kraju przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. Jak pokazują badania, z przykrością trzeba stwierdzić, że poziom wiedzy młodzieży na temat Wspólnoty w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia – podkreśla Elżbieta Łukacijewska, poseł do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia – i dodaje - Ponadto, w związku z ogromną ilością informacji jakie w dzisiejszych czasach otrzymują młodzi ludzie, często trudno jest im zweryfikować ich prawdziwość, a tylko wyczerpująca i pochodząca z wiarygodnego źródła wiedza może im pomóc we właściwej analizie faktów czy chociażby w późniejszym wyborze życiowej i zawodowej drogi.

Cykl spotkań pt. „14 lekcji na 14 rocznicę członkostwa Polski w UE” jest realizowany w szkołach średnich z Podkarpacia. Przedsięwzięcie zainaugurowano w sanockim Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej. Kolejne spotkanie odbyło się w najstarszej rzeszowskiej szkole średniej tj. I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego.
- Pomysł przeprowadzenia cyklu lekcji europejskich zrodził się celem pokazania jak wiele Unia Europejska dała Polsce i Polakom. Fundusze unijne, które pozyskujemy dzięki naszej obecności we Wspólnocie, wpływają na wszystkie sfery naszego życia poczynając od infrastruktury drogowej, rozwoju przedsiębiorczości i innowacji, na inwestycjach w kulturę, sztukę czy na renowacji i modernizacji obiektów sakralnych kończąc. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo naszego kraju, które gwarantuje członkostwo w elitarnym klubie państw, jakim jest UE – komentuje Dominik Łazarz, wicedyrektor Centrum Dokumentacji Europejskiej w Rzeszowie.

Europoseł Łukacijewska wspólnie z Centrum Dokumentacji Europejskiej (działającym przy rzeszowskiej WSIiZ w ramach sieci Komisji Europejskiej), mając na uwadze słabą wiedzę młodych Polaków o UE, zdecydowała się zorganizować cykl warsztatów skierowanych głównie do młodych mieszkańców Podkarpacia. W trakcie tych spotkań prowadzący rozmawiają z młodzieżą o Unii Europejskiej, jej instytucjach, korzyściach jakie płyną z przynależności Polski do UE, a także prezentowane są efekty kilkunastu lat członkostwa we Wspólnocie.

mat. prasowe, foto: www.lukacijewska.pl

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj

1 komentarz

 • Link do komentarza Dorota poniedziałek, 16 kwiecień 2018 10:46 napisane przez Dorota

  Super sprawa ! Takich spotkań powinno być zdecydowanie więcej

Pozostałe artykuły

 1. Więcej na GŁOS24
 2. EDUKACJA
 3. FINANSE I GOSPODARKA
 4. KULTURA
 5. MOTORYZACJA
 6. POLITYKA
 7. SPORT
 8. STYL ŻYCIA
 9. TURYSTYKA
 10. ZDROWIE I URODA