Fenomen - siła ludzi - felieton Agnieszki Żurek Wyróżniony

Wiele razy już pisałam o Akademii Małego Strażaka, która działa przy Stowarzyszeniu „Milenium –Brzeźnica2007”, ale temat funkcjonowania, działalności i istnienia, jak się okazuje jest niezmiennie na fali, a czasem nawet kontrowersyjny.

Zupełnie nie zrozumiały jest dla mnie fakt, że są osoby, które zadają sobie niebywale dużo trudu, żeby utrudniać naszą pracę czy też nas ograniczać. Jednak nie piszę tego, by się użalać lecz wyraźnie zaakcentować siłę powiedzenia, iż co nas nie zabije to nas wzmocni. Dlatego to do bólu prawdziwe stwierdzenie sprawia, iż istniejemy, jesteśmy i rośniemy w siłę. Szczerze naprawdę się cieszymy, jak inni biorą z nas przykład, czy też nas naśladują. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla wszystkich, którzy bezinteresownie, pełni pasji, angażują się na rzecz innych.

Z tego co wiem, istnieje tylko jedno takie stowarzyszenie w Polsce, szkolące dziecięcą drużynę pożarniczą na zasadach wolontariatu i systematycznie raz w tygodniu. Przyjęcie w nasze szeregi i warunek uczestnictwa w zajęciach jest jeden: chęć uczestnictwa. Ważna jest chęć młodych ludzi, którzy chcą się spotykać, edukować i robią wspólnie fajne rzeczy. Jest wiele organizacji, które tylko w sztandarowych hasłach wyznają, że najważniejsi są ludzie. Natomiast to ludzie tworzą niesamowite projekty i przyznam, że nam się udało stworzyć niepowtarzalny klimat oraz podstawy do działania ale to tylko dzięki wspaniałym ludziom. Determinacja, wiara, jedność, wspólny cel sprawiły, że jeżeli się tylko chce, można osiągnąć dużo. Ponadto osoby szkolące małych strażaków to ludzie z charyzmą temperamentem i umiłowaniem do straży, sportu i młodych ludzi. Staramy się urozmaicać ćwiczenia, choć nic nigdy nie zastąpi tych momentów, kiedy możemy wyjść na zewnątrz i lać wodą gasząc nie tylko pożar, ale i przy okazji wszystkich wokół.

Myślę, że wszystkie osoby współpracujące z dzieciakami oraz młodzieżą przyznają nam rację, że nie jest łatwo zjednać sobie młode osoby i zachęcić do działania. Funkcjonujemy w Akademii, bo chcemy, bo to kochamy, oraz głęboko wierzymy, iż w przyszłości nasza starania zaowocują. Fenomenem zaś można nazwać nasze poczynania z kilku powodów. Zajęcia organizowane są raz w tygodniu. Młodzi druhowie ćwiczą w dwóch grupach. Nie pobieramy opłat, a zaangażowanie oraz pomoc rodziców jest ogromna i bezcenna. Dorośli stworzyli rodzinną atmosferę, pokazali swoim dzieciakom, że przynależność do grupy jest fajna i należy być z tego faktu dumnym.

Akademia Małego Strażaka funkcjonuje od 2014 roku i uczęszcza do niej obecnie 100 osób, lecz ciągle nas odwiedzają chętni, którzy chcą rozpocząć naukę. Organizujemy spotkania, szkolenia, wyjazdy. W 2017 roku byliśmy na I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Małych Strażaków w Wieruszowie i urządziliśmy I Powiatowe Wielkie Zawody Małych Strażaków w Dębicy. Impreza okazała się dużym sukcesem i powtórzymy ją w tym roku 17 czerwca. Razem uczymy się musztry, pierwszej pomocy, przygotowujemy podchody, sadzimy drzewka, biegamy - czyli jest zabawnie i wesoło. Uczymy także szacunku do munduru, odpowiedzialności za drugą osobę oraz jak pełnić wartę honorową. W tym roku mali druhowie z Akademii Małego Strażaka pełnili wartę honorową w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy przy Grobie Pańskim. Jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich i mali druhowie ją kultywują. Wszystkie takie postawy kształtują młodych, umacniają wartości takie jak honor, ujawniają potencjał naszych wychowanków, dlatego bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat wskazywać taką drogę, by poszanowanie drugiego człowieka było podstawą norm zachowania w dniu codziennym.

Jesteśmy już rozpoznawalni, ak jak i nasze autorskie poduchy z naszym logo. Stały się one magicznym wydarzeniem wspierającym potrzebujących. Nasze poduszki skrywają zaszyte serca, które wykonane ręcznie właśnie od serca są wyjątkowe i niepowtarzalne.

Akademia również jest organizatorem wycieczek i już 4 maja w Dzień Świętego Floriana cała Akademia będzie prezentować się na uroczystościach w Warszawie, zaś jej przedstawiciele 27 kwietnia uczestniczyć będą w spotkaniu laureatów IX konkursu „Najlepsi z Najlepszych” na wzorową drużynę pożarniczą i jej opiekuna. Zapraszam do śledzenia wszystkich naszych poczynań na Facebooku: https://www.facebook.com/akademiamalegostrazaka/.

Agnieszka Żurek

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA