Gm. Dębica: Strażacki Oscar dla Brzeźnicy i Pustyni Wyróżniony

Akademia Małego Strażaka z Brzeźnicy i OSP Pustynia 11 maja w Warszawie odebrali wspólnie nagrodę Floriana w kategorii Edukacja.

Akademia Małego Strażaka to wyjątkowy projekt strażaków ochotników z gminy Dębica. Uczy się w niej niemal setka dzieci, bardzo zaangażowani są także ich rodzice. Akademia uczy i bawi, organizuje powiatowe zawody małych strażaków, zbiera pieniądze podczas Finału WOŚP, jest bardzo aktywna w gminie. Dowódca Akademii Agnieszka Żurek i Łukasz Mazur z OSP Czarna, prezes OSP Pustynia Wacław Baran i Tomasz Lipa, także z OSP Pustynia oraz Marta Pyskaty z OSP Paszczyna organizują na tyle ciekawe zajęcia dla dzieciaków, że frekwencja na zbiórkach jest zawsze 100-procentowa.

Strażacki Oscar to wielkie wyróżnienie dla tej wyjątkowej, bo skupiającej najmłodszych w Polsce pasjonatów służby pożarniczej. Udział w Gali finałowej nominowanej do nagrody organizacji z Brzeźnicy był dla dzieci wielką atrakcją. Nagroda była sporym zaskoczeniem, bo wśród nominowanych w tej kategorii były organizacje, które również mogą pochwalić się wielkimi osiągnięciami.
- Osobiście chciałam podziękować wszystkim małym druhom i ich opiekunom, bo bez nich nie byłoby tego całego zamieszania – powiedziała po zakończeniu Gali finałowej konkursu Floriany Agnieszka Żurek. - Z całego serca dziękuję również osobom, które na co dzień mi pomagają szkolić małych strażaków: druhowi Łukaszowi Mazurowi oraz druhowi Tomaszowi Lipie. Wielkie podziękowania należą się też jednostce OSP Pustynia. Tworzą ją osoby, które podzielają pasje oraz ofiarowują swój czas na rzecz najmłodszych. W imieniu wszystkich rodziców AMS dziękuję prezesowi OSP Pustynia Jerzemu Rakowi za obiektywizm i przychylność oraz pomoc w naszych działaniach, dotyczących edukacji najmłodszych w zakresie zdobywania ogólnej wiedzy na temat straży pożarnej. Wielkie ukłony należą się zarządowi stowarzyszenia na czele z wiceprezesem Wiktorem Sokółem.

Po uroczystości dzieci i ich opiekunowie zostali zaproszenia na obiad, a potem bawili się na występach Kabaretu Pod Wyrwigroszem i koncercie Golec uOrkiestry. Akademia Małego Strażaka nawet zaśpiewała wspólnie z braćmi Golcami „Lornetkę” i została przez nich przedstawiona publiczności. - Czuliśmy się wyróżnieni, docenieni i najważniejsi – relacjonuje Agnieszka Żurek. - Dwa telebimy, scena i tysiące ludzi – myślę, że takie emocje zostaną dzieciakom na zawsze. Zarząd Główny OSP RP był pod wrażeniem naszych działań, dlatego przez trzy piątki z rzędu odwiedzaliśmy stolice! (o udziale AMS w centralnych obchodach Dnia Strażaka przeczytasz tu - przyp red. ) Myślę, że spodobało się to co robimy i to, że wkładamy w to dużo serca, czasu, zaangażowania i po prostu cieszy nas wszystkich taka forma spędzania wolnego czasu, przy okazji szkoląc dzieci. To się sprawdza!

W tym roku nagrody Floriana wręczono po raz drugi. Na konkurs wpłynęło 256 zgłoszeń, Kapituła wyłoniła 52 nominacje. 11 maja na Torwarze w Warszawie nagrodzono 19 najlepszych i najciekawszych prospołecznych inicjatyw zrealizowanych w latach 2016 – 2017. Ich autorzy i wykonawcy – Ochotnicze Straże Pożarne oraz partnerzy projektów, odebrali prestiżowe statuetki Floriana. W gronie zwycięzców II edycji Konkursu nagrodzono także dwóch najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców oraz 13 jednostek OSP – zwycięzców kategorii specjalnej "Ratujemy i Uczymy Ratować".  

Marzena Gitler, foto: AMS

O fenomenie Akademii Małego Strażaka przeczytasz też w felietonie Agnieszki Żurek tu

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA