czwartek, 18 kwiecień 2019 18:07

Jak wyglądał obóz wojskowy podczas I wojny światowej?

Napisał
fot. UM Gorlice fot. UM Gorlice

„Życie obozowe trzech wielkich armii” – pod takim tytułem odbędzie się 3 maja 2019 roku w Gorlicach rekonstrukcja, na którą zaprasza Stowarzyszenie GHR 1915 i Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla.

W piątek 3 maja na płycie Rynku w Gorlicach będzie można zobaczyć, jak wyglądały przygotowania trzech różnych armii do bitwy pod Gorlicami.

– Od godziny 12:00 dla wszystkich odwiedzających dostępne będzie obozowisko wojskowe (miasteczko frontowe) odtwarzające realia, w jakich żołnierze trzech wielkich armii – niemieckiej, austrowęgierskiej i rosyjskiej – przygotowywali się do Bitwy Gorlickiej, jednej z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej, która rozegrała się 2 maja 1915 r. Będzie można zobaczyć m.in. lazaret, kuchnię polową oraz około 50 rekonstruktorów w mundurach i strojach z epoki – informuje Urząd Miasta w Gorlicach.

Każdy, kto w tym dniu pojawi się na gorlickim rynku, będzie mógł zobaczyć eksponaty militarne, pokaz musztry wojskowej, ćwiczenia oraz przemarsze patroli wojskowych. Do skosztowania będzie też pieczony prosiak.

 

Izba Pamięci GRH

Udostępniona dla zwiedzających zostanie też Izba Pamięci GRH, w której zbiory i archiwalia, nawiązujące do historii I i II wojny światowej. Znajduje się ona w Gorlicach przy ul. Mickiewicza 14/16. Zwiedzać będzie można ją od godziny 10:00.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.