piątek, 10 maj 2019 15:23

Szymbark: Dla osób o silnych nerwach

Napisał

Kasztel w Szymbarku na jedną noc stanie się siedzibą upiorów.

– Tej jednej nocy kasztel przemieni się w nawiedzony dwór rodem z filmu grozy – informuje Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. – Zapraszamy wszystkich lubiących dreszczyk emocji.

Kasztel zostanie udostępniony zwiedzającym 18 maja w godzinach 18:00 – 2:00. Wstęp wolny dla wszystkich.

Aby było ciekawiej, stała ekspozycja zostanie wzbogacona instalacjami z elementami multimedialnymi, nawiązującymi do historii, legend i klasycznych horrorów.

Będzie też możliwość przebrania się w strój historyczny. Jeśli ktoś ma pomysł na swój strój, to również mile widziane są własne kreacje.

Jedną z atrakcji będzie kino plenerowe.

– O godzinie 21:00, na ścianie kasztelu odbędzie się pokaz filmu „Podróż na Księżyc”. To niemy film science fiction stworzony w 1902 przez Georges’a Mélièsa. Powstał na podstawie powieści Z Ziemi na Księżyc Jules’a Verne’a oraz „Pierwsi ludzie na księżycu” H.G. Wellsa. Cieszył się ogromnym powodzeniem, był wyświetlany we Francji i USA, a Méliès zdobył dzięki niemu międzynarodową sławę – informuje Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Będzie też drugi film.

– Po „Podróży na Księżyc”, dla najwytrwalszych projekcja filmu „Gabinet doktora Caligari” z 1920 roku, w reżyserii Roberta Wiene. Jest to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii. „Gabinet doktora Caligari” jest także uznawany za jeden z pierwszych filmów grozy – podaje Muzeum.

Gdyby warunki atmosferyczne nie sprzyjały, seans odbędzie się w sali głównej Kasztelu w Szymbarku.

Na uczestników będzie czekał również słodki poczęstunek, a na dzieci – gry i zabawy.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.