wtorek, 18 czerwiec 2019 13:06

Gorlice: Tej wody nie wolno pić!

Napisał

Gorlice nadal zmagają się ze skutkami majowej powodzi. W wielu miejscach woda w studniach nadal w ogóle nie nadaje się do picia.

Gorlicki sanepid w połowie czerwca ponownie zbadał jakość wody w przydomowych i publicznych studniach na terenie Gorlic. Wyniki były jednoznaczne: woda nie nadaje się do spożycia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach na podstawie badań stwierdził, że jakość wody w studniach przydomowych przy ulicach: Skrzyńskich, Bieckiej, ks. Tokarza oraz studniach publicznych przy ulicach: Tuwima, Kościuszki, Garbarskiej, Słowackiego w wielu przypadkach nie nadaje się do spożycia ze względu na zanieczyszczenia mikrobiologiczne.

Po majowych ulewnych deszczach Państwowa Inspekcja Sanitarna zalecała czyszczenie i dezynfekcję studni (m.in. wybranie wody, oczyszczenie dna, cembrowni, zabetonowanie ubytków, użycie wapna chlorowanego lub roztworu podchlorynu itd.). Korzystanie ze studni po powodzi bez jej dezynfekcji (picie, mycie, sprzątanie, pojenie zwierząt) może nieść bowiem za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. By woda była bezpieczna dla zdrowia, wszystkie studnie po powodzi muszą być doprowadzone do odpowiedniego stanu technicznego, oczyszczone i wydezynfekowane.

I według zaleceń studnie w Gorlicach dezynfekowano, używając do tego odpowiednich środków. Niestety, bakterie z grupy coli nadal zagrażają zdrowiu mieszkańców.

12 czerwca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach zapoznał się z jakością wody do spożycia ze studni przydomowych przy ul. Skrzyńskich nr 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 11 A lok. II, 12, 12 A, 12 E, 12 F, 17, przy ul. Bieckiej 37 oraz ul. ks. Tokarza 20. Jak się okazało, woda nie nadawała się do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Jednocześnie, w studniach przy domach prywatnych przy ul. Skrzyńskich nr 3 A, 10, 11 A lok. I, 12 B, 12 D stwierdzono, że woda odpowiada normom sanitarnym. Tam na szczęście udało się zlikwidować zlikwidować zanieczyszczenia.

Sanepid przebadał również studnie publiczne w Gorlicach. Próbki pobrano 10 czerwca.

Jak się okazało, woda z ujęcia przy ul. Tuwima w Gorlicach nie nadaje się do picia.

– W ww. studni stwierdzono obecność bakterii grupy coli (>100 jtk/100 ml), zawyżoną wartość mętności (6,2 NTU) oraz nieakceptowalny zapach – podał gorlicki sanepid.

Z kolei woda ze studni przy ul. Garbarskiej i Kościuszki nie odpowiada normom sanitarnym.

– Przy ul. Kościuszki 24 stwierdzono przekroczoną wartość ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22±2oC (950 jtk /1 ml wody) – podaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach. – Przy ul. Garbarskiej stwierdzono przekroczoną wartość ogólnej liczby mikroorganizmów w temperaturze 22±2oC (1100 jtk /1 ml wody) – dodaje.

Z kolei w przypadku studni publicznej w ul. Słowackiego, k. Stróżowianki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach stwierdził, że woda pod względem parametrów mikrobiologicznych odpowiada normom sanitarnym, ale pod względem parametrów fizykochemicznych zakwestionowano wartość mętności (3,2 NTU) oraz zapach.

Co dalej? Cały proces dezynfekowania ujęć, z których woda nie nadaje się do spożycia, należy powtórzyć.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.