piątek, 12 lipiec 2019 10:30

Biecz: Już wkrótce V Kromer Biecz Festival

Napisała

Od 6 do 11 sierpnia już po raz piaty odbędzie się Kromer Biecz Festival. Podążając śladem XVII-wiecznych oper tegoroczny cykl koncertów rozpocznie się prologiem w wyjątkowych bieckich zabytkach.

Mimo swojej krótkiej historii Kromer Biecz Festival zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń regionu Małopolski. Pomysł prezentowania muzyki dawnej w epokowych wnętrzach, w kontekście historycznym malowniczego miasta Biecz, a przede wszystkim w odwołaniu do dokonań patrona festiwalu - wybitnego polskiego dyplomaty, pisarza i historyka Marcina Kromera - spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych. Idee te kontynuowane będą tegorocznej edycji festiwalu. Na program festiwalu składają się wykonania zarówno polskich, jak i europejskich kompozytorów. Wiele prezentowanych utworów to prawdziwe skarby muzyki dawnej.

W tym roku jako wstęp do festiwalu 14 lipca o godz. 18.00 zagrał Zespół jazzowy Amalii Obrębowskiej w składzie Amalia Obrębowska – skrzypce, Michał Jakubczak – fortepian, Piotr Narajowski – kontrabas, Michał Szeligowski - perkusja, który wystąpił w niezwykłym, XIV-wiecznym bieckim Szpitalu św. Ducha, od 2004 roku pieczołowicie restaurowanym.

Koncert był jednym z wydarzeń organizowanego corocznie przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Emanacje 2019.

Na drugi koncert prologu Kromer Biecz Festivalu zapraszamy w sobotę 20 lipca o godz. 18.00. W słynnym XVI-wiecznym Domu z basztą, niegdyś pierwszej na Podkarpaciu aptece, wystąpią skrzypaczka JadwIga Bialic i harfistka Elżbieta Baklarz.
Wykonają repertuar rozciągający się od barokowych kompozycji Johanna Melchiora Moltera (Sonata Es–dur) i Johanna Sebastiana Bacha (chorał Jesus bleibet meine Freude w transkrypcji na skrzypce i harfę), przez wiek XIX (Sonata c-moll Louisa Spohra, Fantaisie Camille’a Saint-Saënsa czy transkrypcje fragmentów oper Julesa Masseneta i Pietra Mascagniego) aż po wiek XX, kiedy powstały Wariacje na temat Paganiniego na harfę solo autorstwa Mikhaila Mchedelova.

W pełni zachowane 22-głosowe organy z 1898 roku, zbudowane przez Jana Śliwińskiego ze Lwowa, ucznia wybitnego francuskiego organmistrza Aristide’a Cavaillé-Colli, zabrzmią w ramach ostatniego koncertu prologu.

Wsłuchajmy się w dialog dwóch instrumentów: organów i fletu. Flecista Łukasz Długosz oraz organista Roman Perucki w bieckiej kolegiacie Bożego Ciała wystąpią z programem złożonym z dzieł Bacha (Fantazja a-moll i Sonata E-dur), Daniela Magnusa Gronaua, Antonia Vivaldiego czy współczesnego polskiego kompozytora Janusza Bieleckiego. Koncert uwieńczy czarująca Medytacja na flet i organy Cécile Chaminade.

Muzyczna uczta odbędzie się 27 lipca o 18.00. Bez wątpienia będzie niezwykle nastrojowo.

Cały program festiwalu można śledzić na stronie Kromer Biecz Festival na Facebooku oraz na http://kromerbieczfestival.pl/.

Inf. org.

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.