wtorek, 13 sierpień 2019 14:15

Powiat gorlicki: Miliony na pomoc dla rolników

Napisał
fot. Starostwo Powiatowe w Gorlicach fot. Starostwo Powiatowe w Gorlicach

W Rożnowicach (gmina Biecz) możliwe będzie przeprowadzenie postępowania scaleniowego i zagospodarowania poscaleniowego.

Na mocy porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa Małopolskiego a Starostwem Powiatowym w Gorlicach zrealizowany zostanie projekt o wartości ponad 14 mln złotych.

Jak podaje gorlickie starostwo, w ramach zadania wykonanych zostanie 13,4 km nowych dróg, przebudowanych 16 km dróg rolniczych, konserwacji i korekcie przebiegu poddanych zostanie 5,8 km rowów melioracyjnych, wybudowane zostaną 22 przepusty, rekultywacją objętych zostanie 5,5 ha.

Uroczyste przekazanie umowy dotyczącej przeprowadzenia prac scaleniowych i zagospodarowania poscaleniowego w Rożnowicach odbyło się w poniedziałek 12 sierpnia w Dworze Karwacjanów.

– Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj w tym niezwykle ważnym i symbolicznym miejscu. Tutaj można powiedzieć, wszystko się zaczęło, zaczęła się historia Ziemi Gorlickiej. Dzisiejsze spotkanie jest też początkiem zmian, zmian na lepsze dla mieszkańców naszego Powiatu – powiedziała Maria Gubała, Starosta Gorlicki. – Powiat Gorlicki jest w ścisłej czołówce powiatów małopolskich pod względem wykorzystania środków unijnych w zakresie scaleń i zagospodarowania posacaleniowego. W latach 2012-2015 przeprowadziliśmy proces scaleń i zagospodarowania poscaleniowego w Męcinie Wielkiej za kwotę ponad 7 mln złotych. Obecnie prowadzimy prace na terenie Sękowej i Racławic o wartości ponad 21 mln złotych i ruszamy z kolejnym projektem tym razem w Rożnowicach o wartości ponad 14 mln złotych – dodała.

Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, małopolskie rolnictwo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw. Lokalnym, drobnym gospodarstwom jest więc trudno produkować i sprzedawać swoje plony na większą skalę, najczęściej zaspokajają jedynie potrzeby właścicieli. Odpowiedzią na dalsze rozdrabnianie użytków rolnych mają być scalenia gruntów.

– Cieszę się, że coraz więcej środków unijnych jest przeznaczanych na rozwój obszarów wiejskich. To właśnie działania związane ze scaleniami gruntów ułatwiają gospodarowanie małopolskim rolnikom. Dzięki scaleniom gospodarstwa stają się bardziej wydajne, a optymalne wykorzystanie środków unijnych umożliwia dalszą modernizację obszarów wiejskich – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.