środa, 09 październik 2019 14:14

Gorlice: Napad na kantor. Sprawcy wzięli zakładnika

Napisał
fot. KPP Gorlice fot. KPP Gorlice

Dwaj mężczyźni napadli na kantor w centrum Gorlic. Po sterroryzowaniu obsługi ukradli pieniądze, wzięli zakładnika i odjechali.

Uwaga – tylko ćwiczenia. Napad na kantor, pościg za sprawcami i blokada przy granicy – gorliccy policjanci ćwiczyli zatrzymanie przestępców.

Scenariusz szkolenia był następujący.

Dwóch zamaskowanych mężczyzn napada na gorlicki kantor. Terroryzują obsługę, kradną pieniądze, biorą zakładnika i uciekają.

– Odjeżdżają szarym samochodem w stronę Sękowej. Informacja o zdarzeniu natychmiast przekazana zostaje wszystkim patrolom będącym w służbie. Policjanci udają się w pościg za przestępcami. Kilkanaście minut później pojawia się informacja, że rabusie wypuścili zakładnika i zamierzają uciec z Polski, przekraczając granicę państwa w Koniecznej. To właśnie na tej trasie rozstawiony zostaje posterunek blokadowy. Gdy przestępcy wraz ze ścigającymi ich funkcjonariuszami docierają do blokady, policjanci rozwijają kolczatkę i zatrzymują obu mężczyzn – relacjonują plan szkolenia policjanci.

Opisane zdarzenie to scenariusz ćwiczenia, które zorganizowali i przeprowadzili policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

– Jego celem było doskonalenie praktycznych umiejętności w zakresie organizacji i prowadzenia działań pościgowych i blokadowych. Na zakończenie policyjni obserwatorzy, którzy przyglądali się wszystkim etapom ćwiczenia, przeanalizowali jego przebieg i omówili uwagi i spostrzeżenia dotyczące trudności, jakie mogą powstać przy tego typu zdarzeniach – wyjaśniają funkcjonariusze.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.